Bağışıklık sistemi nasıl güçlenir? Yürüyerek

bağışıklık sistemi nasıl güçlenir

Havaların soğuması ile birlikte soğuk algınlığı veya gribal enfeksiyonlara maruz kalan kişilerin sayısı artıyor. Güçlü bir bağışıklık sistemi ise bu hastalıkların kolay atlatılmasına yardımcı oluyor.

Bağışıklık sistemini güçlendirmek için sağlıklı beslenmek çok önemli. Fakat düzenli yapılan egzersizlerin önemini asla unutmamak gerek. Sadece yürümek bile bağışıklık sisteminizin kuvvetlenmesi için çok önemli. Araştırmalar, sürekli yürüyen kişilerin bağışıklık sisteminin hareketsiz insanlara göre % 25 daha kuvvetli olduğunu gösteriyor. Yürümek bağışıklık güçlendirici bir aktivite. Peki bağışıklık sistemi nasıl güçlenir.

Bağışıklık sistemini güçlendirmek için yürüyün.

Yürümek endorfin hormonunun salgılanmasına yardımcı. Halk arasında mutluluk hormonu diye adlandırılan endorfin salgılanmasına yürümek yardımcı oluyor. Yapılan araştırmalar, psikolojik sıkıntı içerisin de bulunan kişilerin günde 30 dakikadan haftada 4 gün yürümesi var olan sıkıntılarının düzelmesine yardımcı oluyor. Yürümek aynı zamanda iskelet sisteminizi güçlendirirken kemik erimesinin önlenmesine de destek sağlıyor.

Yürüyüş açken mi yapılmalı, tokken mi?

Her iki halde de yapılan yürüyüş özellikle iskelet sisteminin gelişmesi için faydalı olduğu gibi bağışıklık sisteminin de kuvvetlenmesine yardımcı oluyor. Fakat açlığa karşı bir hassasiyetiniz yoksa, sabah erken saatlerde yapılan yürüyüş vücudun daha fazla yağ yakmasına imkan sağlıyor. Sabah saatlerinde karın bölgesinde bulunan yağların küçük parçacıklar halinde olması daha kolay yanmasına imkan sağlıyor. Eğer sabah yürüme şansınız yok ise yemekten 1 saat kadar sonra yürümek yağların yakılmasına. Sindirimin kolaylaşmasına yardımcı oluyor.

İlgili yazı: Gribin en büyük ilacı nar.

Yürüyüş yaparak kilo verilir mi?

Kesinlikle sadece yürümek kalori yakmak için önemli bir aktivite. Yapılan en ufak bir hareket bile enerji kaybetmenize sebep oluyor. Fakat etkili yağ yakmak için nabzınızın belli bir seviyeye ulaşması gerekiyor. Bu yüzden tempolu şekilde yürümek daha hızlı yağ yakımını sağlıyor.

Yaş ilerledikçe fayda gösteriyor.

Yapılan araştırmalar haftada en az 4 saat yürüyen insanların ilerideki yağlarında yürümeyenlere göre 4,5 kilo daha az kilo aldığını gösteriyor. Yaşam tarzınızda hiç bir değişiklik yapmadan tempolu bir şekilde yürümek bile hızlı bir şekilde kilo vermenize imkan sağlıyor. Bağışıklık sistemi nasıl güçlenir sorusunun cevaplarından birinin yürümek olduğunu unutmayın. Yürümek sağlığınızın ve yaşamsal fonksiyonlarınızın gelişmesi ve düzgün çalışması için çok önemli bir aktivite.

Biliyoz.com Kadın, sağlık, diyet, kariyer, kişisel gelişim, sağlık ve ilişkiler üzerine hizmet veren bir platformdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir