Biz Biliyoz

Balık ve Yoğurt Zehirlermi

  • 27 Eylül 2018
  • 71 kez görüntülendi.
Balık ve Yoğurt Zehirlermi

Balık ve Yoğurt zehirler mi? Milyonlarca kişi tarafından sevilerek tüketilen iki ayrı lezzet aynı anda alındığında zehirlenmeye sebep olur mu?

Yıllardır herkesin aklını karıştıran sorulardan biridir balık ve yoğurt zehirler mi? Balık ve yoğurt birlikte yenilir mi? İşte balık ve süt ürünlerinin birlikte tüketilmesi anında herhangi bir zehirlenme yaşanır mı? Yoksa bu zehirlenme olayı sadece bir şehir efsanesi mi? Balık ve süt ürünlerine bağlı zehirlenmenin yaşanıp yaşanmayacağının cevabını biliyoz.com ekibi sizler için araştırdı.

BALIK VE YOĞURT ZEHİRLER Mİ?

Balık ve yoğurt birlikte yenmez der her zaman büyüklerimiz. Oysa bu çok büyük bir yanlıştır. Balıktan kaynaklanan zehirlenmenin iki farklı sebebi vardır. Birincisi tropik bölgelerde yaşayan balıklardan kaynaklıdır. Bu tip bir zehirlenme ülkemizde yaşanmamaktadır. İkincisi ise balığın içerisinde bulunan histamin adlı proteinden kaynaklıdır. Balıkta bulunan histamin proteini balık bayatladıkça artış göstermektedir. Gerekli soğutma işlemi yapılmayan balıklarda histamin seviyesi artar ve buda alerjik reaksiyonlarla birlikte zehirlenmelere yol açar. Balığın tam olarak insanı zehirleme sebebi bahsettiğimiz histamin proteinine bağlıdır. Peki ya yoğurt.

Ne yazık ki hemen hemen her zehirlenme için kullanılan yoğurt içerisinde da histamin adlı protein bulunmaktadır. Bayat balıkla birlikte yüksek oranda insan vücuduna giren histaminin üstüne yoğurt ta bulunan histamin eklendiği taktirde insan vücudunda histamin artışına sebep olur. Buda zehirlenmelere yol açar. Bu da yoğurt ve balık birlikte yenildiğinde zehirler giye bir kavramın oluşmasına sebep olmaktadır. Aslına bakarsanız kavram pek yanlışta değildir sonuçta dikkat edilmediği taktirde bir zehirlenme yaşanabilir.

SÜT VE BALIK ZEHİRLER Mİ?

Yoğurt ve balık için bahsettiğimiz durumun aynısı süt ve balık içinde geçerlidir. Durum balık ve peynir içinde aynıdır. Tüm süt ve süt ürünleri içerisinde histamin barındırmaktadır. Bozulmaya başlayan balık içerisinde yoğunlaşan histamin ile süt ürünlerinden alınan histamin birleştiğinde, insan vücudundaki histamin seviyesi yükselir ve bunun sonucunda da zehirlenme yaşanır.

TAZE BALIK VE YOĞURT ZEHİRLER Mİ?

Hayır taze olduğuna emin onduğumuz balık ile her türlü süt ve süt ürünü tüketilebilir. Her hangi bir sorun ve sakınca bulunmamaktadır.

BALIK VE YOĞURT ZEHİRLENMESİ BELİRTİLERİ

– Kusma
– Bulantı
– İshal
– Baş dönmesi
– Uyuşukluk
– Titreme belirtiler genelde yarım saat içerisinde kendisini göstermeye başlar.

BALIK VE YOĞURT ZEHİRLENMESİ TEDAVİSİ

Kesinlikle doktora baş vurulmalıdır aksi taktirde çok ciddi sonuçlar yaşanabilir. Sorunun çözümü için vücutta bulunan aşırı histamin seviyesinin düzenlenmesi için bir takım ilaçlar kullanılmaktadır. Genelde sorun gün içerisinde giderilir.

BALIK ZEHİRLENMESİNİ ENGELLEMEK

– Bilmediğiniz yerden balık almayın
– Güvenmediğiniz balığı tüketmeyin
– Balığın tazeliğinden emin olun.
– Taze balığın gözleri dışa doğru bombeli ve parlaktır.
– Taze balıkların derileri parlak ve gergindir. Balığın üzerine parmakla bastırdığınız taktirde deri hemen düzelmelidir.
– Çözdürülmüş balık tekrar dondurulmamalı ve tüketilmelidir. Bu sebeple dondurulmuş balık alırken alışverişin sonu tercih edilmeli ve oda sıcaklığında çok fazla bekletilmemelidir.
– Dondurulmuş balıklar satın alınırken güvenilir markalar tercih edilmelidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ