Biz Biliyoz

Boşanma Çocukları Nasıl Etkiler

Boşanma Çocukları Nasıl Etkiler

Boşanmak iki kişinin evlilik akdinin bitmesi değildir. Aynı zamanda yeni bir hayata başlamasının var olan düzeninin baştan sona değişmesidir. Peki boşanma çocuğun ruh sağlığını nasıl etkiler.

Evlilik akdini sonlandıran çiftlerin hayatlarının baştan sona değişmesi çok normal bir durum olsa da çocuklar için bu durum biraz sıkıntılı bir süreçtir. Her ne olursa olsun, anne ve baba ne kadar ilgili olursa olsun bu durumdan çocuklar mutlaka etkilenecektir.

 

Boşanma çocuğu nasıl etkiler.

Günümüzde boşanmaların hızla arttığını dikkate alındığında, çocuklar üzerindeki etkisinin de ne kadar önemli olduğu gerçeği ortaya çıkmaktadır. Yeni hayata geçen sadece çiftler değil aynı zamanda çocuklarda dayatma olarak yeni bir hayata başlamış demektir. Onlar için artık hiç bir şey eskisi gibi olmayacak, alıştıkları düzen kökünden yok olacaktır.

Yeni bir hayata başlayan ve hayatının daha çok başında olan bu çocukların, karakter oluşma döneminde anne ve babasının ayrılmış olması, elbette ki olumsuz etkilere sebep olacaktır. Bu dönemde anne ve baba arasında geçen diyaloglar, huzursuzluklar, sosyo ekonomik statü, kavgalar, düzeyli bir şekilde boşanma, anne ve babanın tavırları çocuk açısından dikkate alınması gereken yegane konulardır.

Evlilikleri boyunca sürekli kavga içerisinde olan bir çiftin çocukları kendilerini bu sorunlu ortamın içerisinde bulmakta ve bir çok kişi ayrılığın çocuk üzerinde daha iyi olacağını değerlendirmektedir. Ama çocuk olaya kavgaların bitmesi olarak bakmaz. Anne yada babasından uzaklaşmış olması çocuklar üzerinde bir takım sorunlara yol açabilir. Çocuk açısından yıkım tek taraflı değildir.

 

Boşanma çocuğa ne zaman söylenmeli.

Boşanma kararını alan çiftlerin bu kararı çocuğa hangi süreçte söylemeleri gerektiğine dair sürekli farklı fikirler ortada dolanmaktadır. En mantıklı çözüm ise çocuğun yapısı, psikolojik durumu göz önüne alınarak atılan adımdır. Kesin olan karar mahkeme sürecinin tamamlanmasından sonraki süreçte çocuğa bildirmektir. Daha öncesinde verilen bu bilginin değişmesi çocuk üzerindeki güvenin sarsılması anlamına gelir. Açıklamayı ise ebevenyler beraber kesin ve net bir dil ile çocuğa aktarmalıdır. Bu konuda erken yapılacak bir açıklama çocuğu huzursuz ederken geç kalınan açıklama ise psikolojik travmalara sebep olabilir.

 

Boşanma çocuklara nasıl söylenir?

Çocuk kesinlikle anne ve babasının bundan sonraki hayatı içerisinde yanında olacağını bilmelidir. Evliliğin bitmesi sizin ona olan sevginizin, ilginizin ve alakanızın biteceği anlamına gelmediğini çocuk kavramalıdır.

Boşanan çiftler ise asla çocukları intikam aracı olarak görmemeli, anne babası, baba ise annesi ile ilgili kesinlikle kötü konuşmamalıdır. Çocukla ilgili verilen kararların ebeveynlerin iş birliği ile vermesi iki tarafında aynı karara uyması çocuğun ikilemde kalmasını engelleyecektir. Anne ve babanın çocuğa farklı davranması, kendine yakınlaştırmaya çalışmak için bir takım vaatlerde bulunması çocuğun karakterinin değişmesi anlamına gelir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ