Depresyon Belirtileri

 Depresyon Belirtileri

Depresyonda olduğunuzu gösteren belirtiler nelerdir. Depresyonda olduğunuzu anlamanın yolları. Çevrenizdeki birinin depresyonda olduğunu mu düşünüyorsunuz? İste depresyon belirtileri.

Depresyon insanları derinden etkileyen duygu ve durumlarında farklılıklar gösteren genellikle olumsuzlukları ortaya çıkaran tedavi edilebilen psikolojik bir rahatsızlıktır. Çevrenizdeki birinin depresyonda olduğunu anlamak için verdiğimiz 9 maddeye dikkat etmeniz yeterli olacaktır. Bu 9 maddelik özellikleri taşıyan birinin bulunduğu duygu ve durum değişikliğinden kurtulması için uzman desteğine ihtiyacı vardır.

Depresyon Belirtileri Nelerdir.

1- Odaklanma Sorunu
Depresyona giren kişilerin her hangi bir şeye odaklanmakta zorluk çektiği gözlemlenmektedir. Hiçbir şeyi tam anlamıyla yerine getiremezler. Bir filmi sonuna kadar izleyemedikleri gibi bir kitabı da sonuna kadar okuyamazlar.

2- Hazırlama Zorluğu
Depresyondaki kişiler bir olayı veya olayın içerisindeki detayları hatırlamakta zorluk çeker veya hatırlayamazlar. Zaman zaman olayın kendisini dahi hatırlayamadıkları gözlemlenmektedir.

3- Kararsızlık
Karar verme yetisi gelişmiş olan kişilerde bile kararsız tavırlar gözlemlenir. Yanlış karar vermekten korkar ve hatta hiç karar veremediği dahi olur.

4- Enerjilerinde Düşme
Depresyonda olan kişiler genelde hasta gibi halsiz olurlar. Geçmişte yaptıkları aktivitelere hali olmadığını söyler veya yapmış olduğu şeyi yarıda bırakır. En zevk aldığı şeylere dahi büyük isteksizlik duyarlar.

5- Uyku Sorunu

Normal uykularının dışında bir uyku süreci geçirir. Ya çok fazla uyur yada pek uyumamayı tercih ederler. Uykuya dalmada güçlük çekmekle birlikte eğer günde 10 saatten fazla uyuyorsa bu kişiyi bir uzman ile görüştürmekte fayda vardır.

6- Olumsuzluk
Sürekli madalyonun arka yüzü ile ilgilenmeye başlarlar. Normal şartlarda tepki vermeyeceklere şeylere tepki verir her şeyi olumsuz tarafından değerlendirirler. İçlerimdeki iyimserlik ölmüş gibidir. Sürekli kaygı ve endişe depresyona giren kişilerin ortak özellikleri içerisindedir. Bu tarz insanların durumunun ciddiye alınması gerekir.

7- Yeme içme sorunu
Depresyondaki kişiler uyku düzeninde olduğu gibi yeme içme rutinlerinde de değişiklikler gösterirler. Ya sürekli yeme isteği duyar yada var olan iştahlarını tamamen kaybederler.

8- Değersizlik
Depresyonda olan kişiler kendilerini sürekli olarak değersiz ve işe yaramaz olarak görerek kendilerini daha fazla bunalımın içerisine doğru iterler.

9- Ölüm
Kendilerinin değersiz olduğunu düşündükleri için kendi yaşamlarını sorgulaya bilirler. Yaşamayı önemsiz bularak ölmenin daha iyi olacağı düşüncesine kapılırlar.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın