Dolmuşta Tacize Şok Eden Karar

dolmusta-tacize-sok-karar

İstanbul’ da kadın yolcusuna gel takılalım diyen dolmuş şoförüne önce 1500 TL para sezası verildi, sonrada tazmini gereken zarar yok denilerek ceza ertelendi.

İstanbul’da yaşanan olayda kadın yolcusuna eve gidip ne yapacaksın gel biraz takılalım diyerek sözlü tacizde bulunduğu iddiası ile yargılanan dolmuş şoförüne 1500 Türk Lirası para cezası verildi. Verilen cezanın ardından tazmini gerektiren zarar yok dinilerek ceza ertelendi.

Olay kayıtlara şu şekilde geçti
41 yaşında olan E.Y 5 Haziran gecesi 21,00 sıralarında bir dolmuşa bindi. Dolmuşta son yolcu olan E.Y gideceği yere geldiğinde inmek istediğini dolmuş şoförüne söyledi. İddiaya göre 34 yaşında olan dolmuş şoförü E.D. eve gidip te ne yapacaksın gel biraz takılalım diyerek sözlü tacizde bulundu. Dolmuştan hızla inan E.Y polise müracaat ederek şikayetçi oldu. E.Y dolmuş şoförü E.D hakkında 6 aydan 3 yıla kadar hapis istemi ile dava açtı.

E.D suçlamayı kabul etmedi.
34 yaşındaki dolmuş şoförü E.D suçlamayı kabul etmeyerek kendini savundu. Dolmuş şoförü E.D “ Şikayetçi olan E.Y’nin inmek istediği yer müsait değildi. Kendisine bu durumu açıkladım ve biraz ileride dolmuşu durdurarak kendisini indirdim. Bu sırada arkadaşımla telefonda konuşuyordum. Arkadaşıma bir şeyler yapmayı teklif ettim, eve gideceğini söyledi bende bunun üzerine eve gidip ne yapacaksın biraz takılalım dedim. Şikayetçi olan E.Y sanırım bu konuşmayı kendi üzerine alındı. Bana kendisinin evde eşinin beklediğini söyleyen şikayetçiye bu normal bir durum dedim araçta başka yolcu olmadığı için yaşananlara da tanık yok “ dedi.

HTS kayıtları telefon bahanesini yakaladı.
Mahkemede yolcu E.Y nin inmek istediği sırada arkadaşı ile konuştuğunu iddia eden E.D nin o sıralarda böyle bir görüşme yapmadığını. Yapılan görüşmenin daha önceki bir saatte olduğunu HTS kayıtları yakaladı.

Dolmuş şoförüne iyi hal
Mahkeme suçun işlendiğini fakat suçun işleniş şeklini özelliklerini ve verdiği zararı göz önüne alarak alt sınırdan ceza vermeyi uygun gördü. 90 gün adli para cezası verilen E.D ye iyi hal indirimi uygulanarak ceza 75 güne düşürüldü. Gün başına 20 TL den uygulanan ceza sonucunda E.D ye 1500 TL para cezası verildi. Suç nedeniyle tazmini gerektiren zarar olmaması sebebi ile sanığın bir daha suç işlemeyeceği kanaat oluşturduğu gerekçesi ile ceza ertelendi.

Biliyoz.com Kadın, sağlık, diyet, kariyer, kişisel gelişim, sağlık ve ilişkiler üzerine hizmet veren bir platformdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir