En Çok Değiştirilen İsim ve Soy isimler

ad-soy-ad-degistirme

Nüfus Müdürlüğünce yazım ve düzeltme işareti bulunan ad ve soyadların değişmesine olanak sağlayan uygulamadan sonra 100 bin kişi ad ve soy ad düzeltme yoluna gitti.

Mahkeme kararı aranmaksızın Nüfus Müdürlüğünce isim ve soy isimlerde yazım veya düzeltme hatalarının değiştirilmesi ile ilgili uygulama başlatıldıktan sonra ay içerisinde 30 bin 344 kişi ismini, 75 bin 248 kişi ise soy isminin düzeltilmesi yoluna gitti. İşte en çok değiştirilen isim ve soy isimler.

İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünün geçtiğimiz sene aralık ayında başlattığı uygulama sonucunda kadınlarda en çok değiştirilen isim Rabiye, erkeklerde ise Ümüt oldu. En fazla değişim talebi Marmara bölgesinden gelirken ülke genelinde en çok değişim İstanbul’da yapıldı.

Kadınlarda Rabiye ismi en çok düzeltilmesi talep edilen isimler arasına girerken erkeklerde ise Ümüt oldu. Ülke genelinde Rabiye adı 249, Ümüt adı ise 197 kez düzeltildi. Diğer düzeltilen isimlerde ise başı şunlar çekiyor.

Kadınlar:
Sade, Hava, Firdes, Sümeyya, Küpra, Meyrem, Mehriban, Hadice, Busra.

Erkekler:
Memet, Yunis, Serdal, Abubekir, Çoşkun, Zekeriyei Ferat, Gökan, Salahattin ve Kazim.

En çok değiştirilen soy adları.
Bugüne kadar ülke genelinde topla 75 bin 248 kişinin soyadını değiştirdi. İşte en fazla değişim gören soy adları Koyun, Çakal, Deli, Kör, Ördek, Çoşkun, Satılmış, Uğuz, İşik, Çıplak, Çinar, Dana

Uygulama 2019 sonuna kadar devam edecek.
Ad ve soy adlardaki yazılım hatalarını değiştirmek veya düzeltmek isteyenler yerleşim bölgelerinde bulunan nüfus müdürlüklerine 2019 sonuna kadar müracaat edebilirler.

Biliyoz.com Kadın, sağlık, diyet, kariyer, kişisel gelişim, sağlık ve ilişkiler üzerine hizmet veren bir platformdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir