Biz Biliyoz

Erkekler Kadınların Göğüslerine Neden Bakar?

Erkekler Kadınların Göğüslerine  Neden Bakar?

Sadece merak ettiğim için soruyorum yanlış anlamayın. Erkekler kadınların neden göğüslerine bakarlar ve neden erkekler kadınların göğüslerini seksi bulurlar?  

 

Göğüslerin seksi bulunmasını iki şekilde açıklayabiliriz. Bunun ilk kısmı biyolojik kısım. Bu yazının altında bahsedilen bazı konuların dışında göğüslerin sağlıklı görünmesinin o kişinin sağlığının doğrudan yansıması olması var.  

 

Eğer göğüsleri düzgün değilse sağlıksız olma ihtimali var demektir, ve sağlıksız -dişi ya da erkek- bir bireyin üreme şansı düşer. Burada göğüslerin büyük olması da gerekmiyor, o kısım fetişe kayıyor. (Bknz; cinsel seçilim)

 

İkinci kısım ise psikolojik kısım, ve bu biraz daha büyük bir etken. Çünkü Afrika kabilelerinde göğüsleri açıkta dolaşan kadınlar normalden daha tahrik edici bulunmuyor.  

Pek çok modern toplumda göğüslerin kapatılıyor olması asıl etken. Çünkü tahrik ile gizem arasında bir ilişki var. Bir şey ne kadar gizlenip sakınılıyorsa bu o kadar merak uyandırıyor. Ve eğer olay cinsellik ile ilişkili ise o şey tahrik edici oluyor.

 

Yani göğüslerin seksi olmasının nedeni büyük oranda saklı olmalarında yatıyor. Ekonomideki arz talep ilişkisi bunu çok güzel açıklar, arz düştükçe fiyat (değer) artar.  

 

Freudyen açıdan ise bir tür oral fiksasyon olabilir(meme fetişi olanlarda özellikle) Oral döneme olan özlem, henüz tam bir yalıtıklığın gerçekleşmediği bir dönem, bütün haz-gerilim dengesinin anne memesinin varlığı ve yokluğu üzerinden belirlendiği bir dönem, birincil süreçler, haz ilkesi…

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ