Evinizdeki zararlı eşyalara dikkat

evdeki-zararli-esyalar

Evinizdeki bazı eşyaların ne gibi zararlar sağlayabileceğini biliyor musunuz? Evinizde bulunan zararlı eşyaları sizler için araştırdık sonuç çok şaşırtıcı.

Evimizde bulunan bazı eşyalar hatta her evde bulunan eşyaların nelerden üretildiğini veya nasıl zararlar getirebileceğini biliyor musunuz? Elbette ki herkesin ufak tefek fikirleri bulunmaktadır. Gelin birde buradan bakalım Evlerde bulunan veya bulunabilecek en zararlı eşyalar hangileri. İşte cevabı…

Evinizde bulunan zararlı eşyalar.
Lazer Yazıcılar.

Her evde bulunmasa bile özellikle öğrenci olan bir çok evde lazer yazıcı bulunmaktadır. Lazer yazıcılar toner mantığı ile çalışmaktadır. Toner içerisinde bulunan baskı tozları havaya rahatlıkla yayılabilmektedir. Solunum aracılığı ile akciğere nüfuz eden tozlar kalp damar ve akciğer hastalıklara yol açabilir.

Lazer yazıcının zararlarından kurtulmak için ne yapılabilir?
Ev veya küçük ofislerde lazer yazıcı her zaman için risktir. Kullanılmayan ve iyi havalanan bir odada bulunması sağlığınız açısından önemlidir.

Sunta İle Üretilen Mobilyalar.
Sunta odun ve odun talaşının preslenmesi ile üretilmiş bir malzemedir. Çok ince olan bu talaş kırıntıları solunum yolları ve gözlerinizi direk etkilemektedir. İçerisinde kullanılan yapıştırıcı ise bir tür zararlı reçinedir. Bu da var olan riski arttırmaya yetmektedir.

Suntanın zararlarından korunmak için neler yapılabilir?
Almış olduğunuz mobilyada kullanılan suntanın Uluslar arası standartlara uyup uymadığını araştırın. Kullanılan suntanın markasını ve üretici firmanın verilerini inceleyin.En Önemlilerinden Biberonlar
Biberonların çoğunun ham maddesi içerisinde polikarbonat plastik bulunmaktadır. Bu tür plastikler ise BPA adı verilen kimyasal maddelerden oluşmaktadır. Bu tür plastiklerin ise hormonları tahrip ettiği bilinmektedir.

Peki Bu Tarz Biberonlara Karşı Neler Yapılabilir?
Güvenli şekilde üretilmiş biberonları tercih etmek en mantıklı çözüm olacaktır.

Halılar
Üretimi esnasında yapıştırıcılar ve boya kullanarak üretilmiş olan halılar bir takım alerjik hastalıklara sebep olabilmektedir. Özellikle fazla tüylü olan halılar evin tozunu kirini pisini içeride barındırdığından ötürü bebekler için ayrı bir tehdit oluşturmaktadır.

Halılar için neler yapılabilir?
Doğal halılar tercih etmenizi tavsiye ederiz. Mümkün mertebe küçük halılar tercih edin temizlemesi daha kolay olacaktır. Ve özellikle anti bakteriyel halılar tercih sebebiniz olmalıdır

Saklama Kapları
Biberonlar gibi plastikten üretilen malzemelerdir. Farklı kimyasal maddeler kullanarak üretilen bu plastik malzemelerin bir bölümü büyük ölçüde insan sağlığına özellikle üreme sistemine zarar vermektedir.

Ne yapılabilir?
Mümkün mertebe cam veya seramikten üretilmiş kaplar kullanmakta fayda vardır.

Yataklar
Uzun süre kullanılan yataklar içerisinde bulunan yayların deforme olmasından ötürü sağlık sorunu çıkarabileceği gibi sürekli temizlenmemesinden ötürü bir takım bakterilerin oluşmasına sebep olmaktadır.

Yataklar İçin Ne yapabilirsiniz?
Belirli dönemlerde yatakların değiştirilmesi, anti bakteriyel yatakların kullanılması, yatakların sıklıkla dezenfekte edilmesi en doğru adımdır.

Biliyoz.com Kadın, sağlık, diyet, kariyer, kişisel gelişim, sağlık ve ilişkiler üzerine hizmet veren bir platformdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir