Çocuklarda Gece Terörü. Uyku Terörünün Sebepleri

uyku-terörü-gece terörü

Çocuklarda gece terörü nedir? Gece terörünün belirtileri nelerdir? Uyku Terörü yaşayan çocuklara nasıl yaklaşmak gerekir. Gece terörü ile ilgili bilinmesi gereken her şeyi biliyoz.com ekibi olarak sizler için araştırdık.

İşte çocukları korkutan, uykusunda bir takım sorunları yaşamasına sebep olan ve belki yıllarca süren gere terörü veya başka bir deyişle uyku terörünü sizler için anlatalım.

Gece terörü nedir?

Gece terörü veya “uyku terörü nedir?” sorununun cevabını en sade dille vermek gerekirse uyanırken, uyurken veya uykuya dalma esnasında meydana gelen, fiziksel hareketler gösteren bir tür uyku bozukluğudur.

Uyku terörü çoğunlukla uykunun 3 – 4 evresinde meydana gelir. Seyrek olsa da uyuma veya uyanma esnasında da gözlemlenmektedir. Bu rahatsızlıkta çocuk çırpınarak, ağlayarak uyanır. Etrafını tanıyamaz veya tanımakta güçlük çeker. Hayali bir takım şeyler gördüğünü belirtir.

Uyku terörü kimlerde gözükür?

Gece terörü genelde 3 ila 15 yaşları arasındaki çocuklarda görülmektedir. Yaygın olarak saptanmış olduğu yaş aralığı 3 ila 7 yaş arasındadır. 9 yaşından sonra uyku terörü sorunu azalmaya başlar. Rahatsızlık genelde yedi yaşından önce kendini gösterir ve bir kaç yıl sürmektedir.

gece-teroru

Çocuklarda gece terörü ne kadar sürer?

Gece terörü süresi için tam bir süre vermek mümkün değildir. Fakat yapılan araştırmalar yaşanan sorunun 1,5 ila 20 dakika arasında olduğunu göstermektedir. Fakat genele bakıldığı zaman 1,5 ila 3 dakikalık bir süreçte her şey normale dönmektedir.

Gece terörünün ilaç tedavisi var mı?

Uyku terörünün sıklığı, yaşananlar, yaşanma süresi uzman tarafından dikkate alındıktan sonra gerekirse çocuğu rahatlatmak adına ilaç tedavisi uygulayabilir.

Uyku terörü nedenleri nelerdir?

Gece terörü neden olur? Sorusunun cevabını aradığımız taktirde rahatsızlığın tek bir nedeni olmamakla birlikte bir çok sebebi olduğu ortaya çıkmaktadır. Yaygın olarak rastlanan sebepler şu şekilde sıralanabilir.

  • Çocuğun içerisinde bulunduğu yaşamsal zorluklar.
  • Ateşin yükselmesi, yüksek ateş.
  • Yeteri kadar uyuyamama, uykusuzluk, uyku sorunları.
  • İlaç kullanımına bağlı yan etkiler.
  • Anestezi.
  • Geçmişte yaşadığı psikolojisini etkileyecek olaylar. ( Film, taciz, ölüm, yangın, deprem gibi )
  • Uyku apnesi rahatsızlığı.
  • Bilgisayar veya konsol oyunlarının etkisi. ( Korku içeren oyunlar )

Kısaca çocuğun fiziksel ve ruhsal olarak beyin ve hayal dünyasını etkileyecek her türlü sorun gece terörü veya uyku terörü sebebi olabilir.

İlginizi Çekebilir: Çocuklarla iletişim nasıl kurulur.

Uyku terörü yaşayan çocuğa nasıl davranmak gerekir?

Bu rahatsızlıkla baş başa kaşan kişilerin çocuğu çocuğu silkelemek, tokat atmak veya çocuğun yüzüne su atmak gibi eylemleri gerçekleştirmektedir. Bu hareketlerin kesinlikle yapılmaması gerekmektedir. Çocuğu yaşadığı durumdan ötürü sert hareketlerle ile uyandırmak çocuk üzerinde ciddi sorunlara sebep olabilir.

Bu durumda yapılabilecek en doğru hareket çocuğa sevgi göstererek avuç içleri ile yüzünü, elini, sırtını okşamak, sarılmak ve yumuşak bir ses tonu ile “ yanındayım, korkma, buradayım” gibi teselli kullanmak gerekir.

Gece terörü yaşayanlar genellikle kendine geldiklerinde yaşadıklarını hatırlamayabilir. Hatırlaması konusunda ısrarcı olmak doğru bir yaklaşım değildir.

Biliyoz.com Kadın, sağlık, diyet, kariyer, kişisel gelişim, sağlık ve ilişkiler üzerine hizmet veren bir platformdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir