İstanbul 7 Tepe

istanbulun-yedi-tepesi

Şarkılara, şiirlere, filmlere konu olan İstanbul’un meşhurdur 7 tepesi. Peki kaç kişi biliyor bu İstanbul’un yedi tepesini. Merak edenlere işte İstanbul’un yedi tepesi.

15 milyon kişinin yaşadığı koca metropol İstanbul için 7 tepeli şehir dendiğini sanırım sağır sultan bile duymuştur. Peki kaç kişi sayabilir yedi tepeli İstanbul’u sanırım çok az kişi. Peki kim bilir İstanbul’un yedi tepesinin hikayesini belki de 3 – 5 kişi nedir yedi tepenin kısaca hikayesi.

Roma İmparatoru Konstantin döneminde gök yüzünde toplam 5 gezegen, güneş ve ay olarak toplam 7 ayrı cismin olduğu bilinmekteydi. Bu düşünceden yola çıkan Konstantin İstanbul’u yedi tepe üzerine kurdu. Sonrasından gelen Bizans ve Osmanlı imparatorlukları ise kurulmuş olan bu sınırları korudu. 7 tepeli kentin yedi tepesine de büyük gösterişli yapılar inşa edildi. Bugün kime sorarsanız sorun İstanbul’un yedi tepesi neresidir diye bir çok kişi bir Çamlıca Tepesi der ve kalır oysa Çamlıca tepesi o dönemde kurulmuş olan surların dışında kalmakla birlikte İstanbul dışı olarak adlandırılırdı. Surlar içerisinde kalan bölge yıllar yılı eski İstanbul olarak adlandırıldı. İşte bilmeyenlere İstanbul’un yedi tepesi.

1- Topkapı Sarayı Tepesi
2- Çemberlitaş Tepesi
3- Beyazıt Tepesi
4- Fatih Tepesi
5- Yavuz Selim Tepesi
6- Edirnekapı Tepesi
7- Kocamustafapaşa Tepesi

Biliyoz.com Kadın, sağlık, diyet, kariyer, kişisel gelişim, sağlık ve ilişkiler üzerine hizmet veren bir platformdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir