Biz Biliyoz

Kahvaltı Gevreklerinde Kanser Riski Var!

  • 01 Temmuz 2018
  • 68 kez görüntülendi.
Kahvaltı Gevreklerinde Kanser Riski Var!

İngiltere Gıda Denetim Kurulu’ nun hazırladığı raporda kahvaltı gevreklerinin içerisinde bulunan Akrilamid adlı madde kansere yol açıyor. Özellikle kahvaltı gevrekleri, bebek mamaları ve patates cipsleri içerisinde fazlaca kullanılan Akrilamid isimli maddenin tümör oluşumuna neden olduğu bildiri.

İngiltere Gıda Denetim Kurulu’ nun hazırladığı rapora göre kahvaltı gevreklerinde bulunan bir maddenin kansere yol açtığı belirlendi.

Patates cipsleri, kahvaltılık gevrek ve bebek mamalarında bulunan Akrilamid in kansere yol açtığının belirlenmesi ardından İngiltere Gıda Denetim Kurulu Aileleri uyardı “ Çocuklarınıza altın renginden daha koyu renkteki gıdaları vermekten kaçının” dedi.

 

Kahvaltı Gevreklerindeki Akrilamid Nedir?

Akrilamid’ in ne olduğunu sizler için araştırdık. İşte Akrilamid nedir? Akrilamid hangi besinlerde kullanılır?

Akrilamid, amino asitler ve şekerler arasındaki ısıl işlem esnasında oluşan reaksiyon sonucunda meydana çıkan kimyasal bir maddedir. Nişasta oranı yüksek besinlerin yüksek sıcaklıklarda pişirilmesi sonucunda oluşan tepkime sonucunda Akrilamid ortaya çıkar.

Kök sebze, ekmek ve patates gibi gıda maddelerinin 120 derecenin üzerinde kızartılması, pişirilmesi veya kavrulması ile oluşur.

 

Kahvaltı Gevrekleri İçindeki Akrilamid Nasıl Oluşur?

Yüksek sıcaklıktaki pişirme esnasında Maillard reaksiyonu denilen süreç başlar. Su, şeker ve amino asitler, bir gıda maddesinin karakteristik lezzetini, tadını, dokusunu, rengini ve kokusunu yaratmak için kullanılan bir bileşendir. Sürecin devamında ise Akrilamid denilen maddenin oluşumu sağlanır ve ürünlerin lezzetini, tadını, dokusunu, rengini ve kokusunun devamlılığını sağlamak veya yaratmak için kullanılır.

 

Akrilamid’in zararları nelerdir?

Hayvanlar üzerinde yapılan araştırmalar sonucunda Akrilamid’ in kansere neden olduğu ortaya çıkmıştır. İnsanlar üzerinde kansere neden olduğu kesinleşmemiş olsa bile havyanlar üzerinde oluşan kanserin insanlar üzerinde de oluşabileceği düşünülmektedir.

Akrilamid’ in en çok kullanıldığı besinler.
Patates cipsleri, bebek mamaları, kahvaltılık gevrekler, kahve çeşitleri, kek ve bisküvilerin içerisinde kullanılmaktadır.

 

Akrilamid etkisi nasıl azaltılır.

Patates, kök sebzeler ve ekmek gibi nişastalı yiyeceklerin kızartılması, kavrulması ve pişirilmesi, sırasında çok fazla ısıl işlem görülmemesine dikkat edilmelidir.

Akrilamid
Formül: C3H5NO
Molar kütle: 71,08 g/mol
Erime noktası: 84,5 °C
Yoğunluk: 1,13 g/cm³
Kaynama noktası: 192,6 °C
İçinde çözündüğü madde: Su

Çocuklarımızın ve kendi sağlığımız açısından çok ciddi sorunlara yol açabilecek olan bu gıda maddesinin kullanımı veya oluşum aşamalarına azami dikkat edilmelidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ