Kılıçdaroğlu’nun Türkçe Ezan Açıklaması

kilicdardoglu-turkce-ezan

CHP Ardahan Milletvekili Öztürk Yılmaz, Türkçe ezan tartışması ile gündeme gelerek “kesin ihraç” talebi ile CHP disiplin kuruluna sevk edilmişti.

Türkçe ezan tartışması ile ilgili CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’ndan açıklamalar geldi. Hürriyet gazetesinden Abdulkadir Selvi’ ye konuşan Kılıçdaroğlu “istediği gibi hareket edenlerin CHP de barınamayacağını” belirtti Kılıçdaroğlu ”CHP’li olan partinin politikalarına ve kararlarına uymak zorundadır” dedi.

Kılıçdaroğlu “Kalkın bu kadar sorunu varken ezan tartışmasını hiç doğru bulmam 16 Nisan 1950 tarihli Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu’nda görüşülen ezanın Arapça okunabilmesine ilişkin yasa teklifine CHP grubu olumlu oy vermiştir. Bu tarz tartışmaları ne ben ne de arkadaşlarım doğru bulmaz” diye sözlerine devam etti.

Ezan Arapça Okunmalı

Kılıçdaroğlu “Ezan Türkçe mi Arapça mı tartışmalarını bir kenara bırakalım. Ezan dinimizin evrensel bir değeridir. Dünyanın hangi ülkesinde okunursa okunsun İslam’ın bir çağrısıdır ve Ezan dünyanın her yerinde Arapça okunur ve ezana dünyanın her yerinde saygı gösterilir. Biz politikacılar bile konuşma esnasında ezan okunduğunda ezana saygımızdan dolayı konuşmamızı keser ezanın bitmesini bekleriz. Bir toplum inanç gelenek ve görenekleri ile yaşar. Bizde toplumumuzun değerlerine saygı gösteririz.” dedi.

2008 doğumluyum. Evimizde uzun zamandır web siteleri ile ilgilenildiği için özellikle içerik, görsel ve teknoloji ile yakından ilgiliyim. İçerik konusunda araştırmalar yapıp edindiğim bilgileri yazıya döküyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir