Kızım Dizisindeki Öykü’nün Hastalığı Niemann Pick nedir?

Niemann Pick nedir

TV8 ekranlarının ilk çıktığı günden bu yana beğenilerek izlenen reyting rekortmen Kızım dizisinin küçük oyuncusu öykünün hastalığı nedir?

İlk çıktığı günden bu yana izleyenleri kah güldüren kah ağlatan Kızım dizisinin küçük yıldızı Beren Gökyıldızın’ın canlandırdığı Öykü karakterinin ortaya çıkan hastalığı Niemann Pick nedir? Niemann Pick nasıl tedavi edilir?

Niemann Pick karaciğer, dalak, akciğer, ilik ve beyinde toplanan aşırı miktarda yağın toplanması ile oluşan kalıtımsal olan bu hastalığı lipit metabolizma sebep olmaktadır.

Niemann 4 farklı tipte görülebilen genetik kaynaklı bir hastalıktır.

A tipi Niemann Pick: Bebeklik döneminde kendini göstermeye başlar. Dalak ve karaciğer büyümesi ile ortaya çıkar. Bu hastalığa yakalanmış kişilerde kilo alma ve büyüme problemi gözükür. Sinir sistemini etkisi altına alır. A tipi Niemann Pick genellikle Orta ve Doğu Avrupa ülkelerinde gözükür. Hastalık 40,000 de 1 görülme sıklığına sahiptir.

A tipi Niemann Pick nasıl tedavi edilir?
A tipi Niemann Pick hastalığının her hangi bir tedavi yöntemi yoktur. Hastaların yaşam süresi kısıtlıdır.

B tipi Niemann Pick: Yine karaciğer ve dalak büyümesi ile kendini gösteren hastalığın diğer bir belirtisi ise büyüme geriliğidir. Hasta sık sık akciğer enfeksiyonuna maruz kalır. Kanın pıhtılaşmasını sağlayan hücrelerinde azalma başlar yağ ve kolestrol oranı yükselir. B tipi Niemann Pick hastalarda norolojik sorunlar gözükmemekte ve yetişkinliğe kadar hayatta kaldıkları kayıt edilmiştir. B tipi Niemann Pick 250,000 de bir görülme sıklığına sahiptir.

B tipi Niemann Pick nasıl tedavi edilir?
B tipi Niemann Pick hastalarında ilik nakli umut verici sonuçlar doğursa da, enzim ve gen tedavisi üzerinde yoğunlaşılmaktadır.

C tipi Niemann Pick: Çoğunlukla çocukluk döneminde ortaya çıkar. Fakat nadiren de olsa yetişkinlik ve bebeklik döneminde de gözlemlenmektedir. En büyük belirtilerinden biri sürekli tekrarlayan karaciğer rahatsızlıklarıdır. Vücut gelişimi yavaşlar, nefes darlığı, koordinasyon eksikliği, kaslarda zayıflama, beslenme sorunları, göz bozuklukları hastalığın diğer belirtileridir. C tipi Niemann Pick hastaları yetişkinliğe kadar hayatta kalabilirler. Ve c tipi kendi içinde mutasyona uğrayarak C1 ve C2 tiplerine bürünür. C tipi Niemann Pick 150,000 de 1 kişide görülmektedir.

C tipi Niemann Pick nasıl tedavi edilir?
C tipi Niemann Pick sinir sistemi semptomlarını azalmak için ilaç geliştirilmiştir. Sinir atakları fazla olan hastalarda kullanılabilmektedir.

D tipi Niemann Pick: D tipi Niemann Pick terimi C nin mutasyona uğraması sonucu C1 olarak günümüzde adlandırılmaktadır. Tüm C tip belirtilerine sahiptir. Görülme hızı C tipi Niemann Pick’ ta olduğu gibi 150,000 kişiden 1 tanesindedir.

D tipi Niemann Pick nasıl tedavi edilir?
D tipi Niemann Pick hastalığında A tipinde olduğu gibi tedavi mümkün değildir.

Niemann-Pick hastalarında genelde yağlanma sorunu görüldüğü için ciddi bir diyet önerilir. Diyet hastalığı durdurmamakta fakay görülen semptomları bir miktarda olsa azaltmaktadır.

Tv8 de yayınlanan Kızım dizisindeki Öykü karakterinin hastalığının adı A tipi Niemann-Pick hastalığıdır.

2008 doğumluyum. Evimizde uzun zamandır web siteleri ile ilgilenildiği için özellikle içerik, görsel ve teknoloji ile yakından ilgiliyim. İçerik konusunda araştırmalar yapıp edindiğim bilgileri yazıya döküyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir