Biz Biliyoz

Korona (Corona) Virüsü ile Alakalı Çocuğunuzu Doğru Bilgilendirin

Korona Virüsü ile Alakalı Çocuğunuzu Doğru Bilgilendirin

  • 05 Nisan 2020
  • 54 kez görüntülendi.
Korona (Corona) Virüsü ile Alakalı Çocuğunuzu Doğru Bilgilendirin

Bütün dünyayı etkisi altına almayı başaran korona virüs okulların tatil olmasına sebep oldu. Türkiye de kısa bir süre için uzaktan eğitime geçilmesi, değişen yaşam Standartlarımız nedeniyle çocuklarında gündeminde olan korona virüs çocuklarımızın psikolojik olarak olumsuz etkilememesi açısından ebeveynlerin çocuklarını doğru bir şekilde bilgilendirmesi ve onlara duygusal açıdan destek vermesi büyük önem arz ediyor.

Anne ve babaların bu süreç içerisinde daha dikkat etmesi gereken noktaları sizlere anlatıyoruz.

 

Coronavirus

Coronavirus

Korona virüs salgını çocuklarımızı nasıl etkiler?

Çocuklarımız olaylar karşısında yaşlarına ve karakterlerine özel farklı tepkiler verebilirler. Yuva öncesi çocuk, yakın çevresindeki insanların duygularından bağlantılı bir şekilde etkilenmektedir. Bu dönem içerisinde uyku, beslenme, tuvalet alışkanlıkları değişebilmektedir. Çocuğunuz huzursuz ve anne babaya daha bağımlı olabilmektedir ve daha zor sakinleşir. Yuvaya giden çocuğunuz düzen değişmesinden dolayı önce tatil dönemi olarak algılayabilir. Kendisinden büyük bireylerin sözlerini, televizyon habercilerinin heyecanını, etraftaki kaygıyı hissetmektedirler. Etrafta olup biteni duyabilir, takip edebilir, tahmin edebileceğimizden daha fazla uyarana maruz kalabilirler. Sorular sorar, oyuncaklarına maskeler takabilir. Genellikle kaygısını dağıtmak amacıyla çok fazla soru sorabilir veya hiçbir sorun yokmuş gibi kafasını dağıtabilecek şeylerle uğraşa dalarlar.

Çocuklarımıza Korona virüs anlatmadan önce neler yapabiliriz?

İlk önce çocuğunuzun öncelikle konuyla alakalı ne kadar bilgi sahibi olduğunu anlamak amacıyla konuyla alakalı ne bildiğini öğrenmelisiniz. Çocuğunuzun, bilimsel, gerçek, hayali bilgileri, korku ve kaygılarını anlamadan önce onunla bu konuyla alakalı konuşmanız pek doğru karşılanmaz. Sosyal medyadaki her şeye inanmadığımız gibi çocuklarımızı da bilgi kirliliğinden uzak tutmalıyız.

 

Anne ve baba olacak evdeki zamanı planlamalı, üretken işlerle uğraşmalı ve ileriye dönük amaçlar ve umutlar ile ilgili motive olmalıyız. Sürecin nasıl olacağını ve ne kadar süreceğiyle alakalı henüz bir bilgi sahibi değiliz ki dünya bu salgın ile savaşıyor. Bir süre için yaşam şeklimiz olarak ve yeni bir düzen içerisine girmek yararlı olacaktır. Uyku, yemek,ev işleri, home ofis çalışma, ortak eğlence, eğitim zaman ve mekanlarımızı organize etmeliyiz. Gün ışığı saatlerinde aktif yaşamak vakitlice uyumak, egzersiz yapmak, yeni şeyler öğrenmek bize ve çocuklarımıza da korona virüsü için iyi geleceğinden şüpheniz olmasın.

 

korona virüsü

korona virüsü

Kreş çağındaki çocuk ve korona virüs

Okul öncesi olarak çocuklara somut ve basit bir şekilde sordukları oranda cevap vermek yeterlidir. Ayrıntılar kafalarını karıştırıp onları korkutabilir. Örnek konuşma yapacak olursak eğer “Evet, duyduğun gibi kötü bir virüs var ve insanları hasta edebiliyor. Virüs çok küçük olduğundan biz onları göremeyiz. Merak etme bizim evimiz temiz ve güvenli birçok yer güvenli ama ben sana güvenli olmayan durumlarda ne yapman gerektiğini söyleyeceğim.

 

Virüsleri yok etmek çok kolay, şarkı söyleyerek, sayarak veya kum saati bitene kadar ellerimizi güzelce yıkamamız gerekli ve sabun, ellerimizi temizleyen spreyler ve kolonya kullanabiliriz şeklinde konuşmamız çocuklarımızın hem güvende olduğunu hissettirecek hem de size güveni artacaktır.

Korona virüs için evin düzeni nasıl olmalı?

Bireyler hayatlarının düzenli olmasını ve kontrol altında geleceklerinin de güvende olmasını isterler.

Çocuklar için bu konu daha çok hayali şekilde ilerler. Bağışıklık siteminin güçlü olması ve bedensel sağlık için ruh sağlığı fazlasıyla önem taşımaktadır.

 

Uyku saatlerinde planlanması gerekir. Sabah güne erken başlaması, düzenli yemek öğünleri, bedensel aktivite kişisel mesafeye dikkat ederek mümkünse güneşli temiz hava, evdeki sorumluluklarının tanımı yapılması, yapılması gerekli olan düzenli işler çocuklarınızla konuşarak programlandırılmalıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ