Market Alışverişinde Algı Oyunlarına Aldanmayın

market-alisverisine-dikkat

Market alışverişinde her zaman ihtiyaçlarınızdan fazlasını mı alıyorsunuz? Evdeki hesap markete uymuyor mu? Peki sebebini biliyor musunuz?

Market alışverişine gittiğiniz zaman sadece ihtiyaçlarınızı mı alıyorsunuz yoksa hiç akınızda olmadığı halde gerekli gereksiz bir çok poşetle eve mi dönüyorsunuz? Eğer gerekli gereksiz bir çok poşetle eve dönüyorsanız üzülmeyin, kendinizi aç gözlü hissetmeyin. Bunun bir sebebi var ve bir çok insan sizinle aynı kaderi paylaşıyor.

Yazının tamamını okuduğunuz zaman belki kendinizi kandırılıyormuş gibi hissedebilirsiniz. Fakat durum hiçte öyle değil. Çünkü bir çok süper market sizi daha fazla alışveriş yapmaya itecek bazı algı oyunları ile tasarlanmıştır. Peki nedir siz alışverişe zorlayan teknikler hadi hep beraber inceleyelim.

Labirent Şeklinde Dizilmiş Reyonlar
Alışveriş listenizdeki ürünleri bulabilmek için marketin içerisinde dört dönüyorsunuz. Marketten alabileceğiniz temel ihtiyaç maddeleriniz nelerdir? Ekmek, süt, yumurta ve marketlerin de en fazla sattığı kalemler bunlar. Peki siz hangi markette ekmek, süt ve yumurtayı girişe veya kasaya yakın bir yerde gördünüz? Dikkat ederseniz bu 3 kalem hep birbirinden uzak ve marketin en arka noktalarında. Sebebi ise sizin market içerisinde dolaşarak satışta olan başka ürünlere gözünüz takılsın. Listenizde olmayan şeyler dikkatinizi çeksin. Market içerisinde dolaşacağınız süre uzasın, 0 bir ekmek dahi olsa kalabalık algısı yaratsın.

Sebze-meyve reyonları
O rengarenk sebzeler ve meyveler ne kadar da güzel duruyor değil mi? Çokta sağlıklılar. Vücudumuz ve sağlığımız için bu kadar faydalı ürünler cüzdanlarımız içinde faydalı mı? Bir ahenk içerisinde dizilmiş olan bu vitamin depoları ne kadar da güzel dizayn edilmiş. Örneğin siz hiç domatesin yanında kankası salatalığı gördünüz mü? Ben görmedim mutlaka salatalık domatese olabildiğince uzak bir köşede. Domates ile salatalık arasına konulmuş ıspanağın o mükemmel rengi, kabağın yeşilinin tonu, maydanozun diriliği nasıl dikkatimizi çekecek.

Zaman Kavramı
Siz hiç bir süper markette pencere veya saat gördünüz mü? Göremezsiniz görürseniz bulunduğunuz yerde zamanın nasıl geçtiğini anlarsınız. Havanın karardığını göremezsiniz. Oralar zaman kavramından uzak yerlerdir. Gün, gece, mevsim, saat hiç Bir şey işlemez. Sabahtan akşama kadar aynı ışıklandırma ile zaman kavramı ortadan kalkar.Pahalı Algısı
Satması hedeflenen marka veya belirlenmiş fiyattaki ürün muadili olan daha pahalı bir ürünün yanında bulunur. Buda size alacağınız ürün için ucuz algısını yaratır. Oysa o ürün tek başına başka bir yerde dursa fiyatı size pek te cazip gelmeyecektir.

Kasa Yanında Bulunan Abur Cubur
Hadi diyelim ki abur cubur reyonunu atladınız, görmezden geldiniz, zararlı dediniz, kilo dediniz kaçışınız yok alacaksınız. İstediğiniz kadar başınızı çevirin o çikolatalar, sakızlar veya cipsler karşınıza çıkacak. Direnemeyeceksiniz kendinizi yormayın. O egonuza yenik düşeceksiniz alacaksınız siz almasanız çocuğunuz bağıracak anne, baba diye şans yok.

Dar Kasa Alanları
Tüm kasaların aynı anda çalıştığını hiç bir zaman göremezsiniz 20 tane kasa vardır 5 tanesi hizmet verir. 2 kasa daha az olup ta o koridorları biraz geniş yapsalar da rahat rahat sığsak olmaz mı? Olmaz o zaman elinizdeki ürünlerin her hangi birinden vaz geçerseniz koyacak yer bulabilirsiniz. Buda marketin işine gelmez. Kasa koridorlarının dar olmasının sebebi vaz geçtiğiniz ürünü koyacak yer bulamayıp sizi almaya zorlamasıdır.

Tadımlık Büfeler
En sevdiğim yanında ekmek bulundur karnın doyar. Her gittiğiniz markette özellikle hafta sonları bir tane abla ufak ufak kesilmiş peynirleri size ikram ediyor. Diğer bir abla ise sucukları kesip bir güzel pişirip size ikram ediyor. Zaten yoruldunuz acıktınız o peynir o sucuk size bir tatlı geliyor ki sormayın. Kaçın oradan uzaklaşın hemen yoksa hiç aklınızda yokken bir bakmışsınız sepete 2 kilo peynir 4 kangal sucuk. İnsan psikolojisini bir kenara bırakın bizim toplumumuzda hayır demek zor gelir insana ve yapılan güzelliğin karşılığını da vermek nezakettendir.

Göz Hizası
Siz hiç almak istediğiniz bir şeyin en ucuzunu direk gördünüz mü? Örneğin kağıt mendil alacaksınız en uygun fiyatlısı ile direk karşılaştınız mı? Hayır çünkü onlar rafların ya en altında yada en üstünde. Güz hizasında olanlar ise ihtiyaç listenizdeki ürünlerin genelde en pahalıları. Tavsiyemiz direk gördüğünüzü almayın kafanızı bir sağa sola çevirin.En İyi Strateji Çocuklar
Süpermarketlerin en sevdiği müşteri müjdeli çocuklu olanlarıdır. Çocukların eğlenebileceği arabalı sepetler. Akşama kadar gezdirseniz o arabalı sepette sıkılmazlar. E amaç ta bu ya zaten sizin düşündüklerini mi sandınız. Marketlerin amacı çocuklar huzursuzlanmasın sizde hemen gitmek zorunda kalmayın. Yoksa sizin çocuğunuz kimsenin umurunda değil. 2. bir strateji ise o çocuk arabalarına oturulan çocukların tem göz hizasına ilgilerini çekecek ürünleri dizmezler mi sıkıysa almayın inler o market inler.

Seçenek Fazlalığı
Şimdi alacağınız üründen 2 marka olsa fiyatına, gramajına bakarsınız değil mi? Evet hepimiz bakarız peki o yüzünden 10 farklı marka model olsa hepsini tek tek inceler misiniz? Asla incelemezsiniz. Aklınıza en fazla yatanı, reklamı en fazla döneni, en güzel ambalajı olanı direk alırsınız. E zaten amaçta kafaları karıştırmak.

Koku Oyunları
Demin bahsettiğimiz sucuklar az ilerideki fırından gelen o muazzam kokular canınız çekti değil mi?
Hepimiz düşüyoruz bu oyunlara markette dolaştınız yoruldunuz başladı güzel kokular burnumuza gelmeye. Koku çekiyor size kendine. E gelmişken el boş çıkmaz değil mi biraz poğaça biraz simit. Birde unutmayın ki yapılan araştırmalar aç insanların tok insanlara göre daha fazla alışveriş yaptığı yönünde.

Büyük Alışveriş Sepetleri
Hiç dikkatinizi çekti mi bu alışveriş sepetleri 10 sene önce sanki daha küçüklerdi. Biraz genişlediler mi yoksa sanki derinlikleri de biraz artmış gibi. Koca sepete de bir kaç adet ürün koyarak kasaya gitmekte olmaz. Etraftan ne düşünürler sonra. Yapmayın düşmeyin bu tuzaklara. Eğer bu mantıktaysanız almayın sepet yanınıza elinizde taşıyın o zaman daha az ürün alırsınız taşıması zor gelir.

Müziğin Temposu
Kulağınıza bir kulaklın takın yolda yürürken kendinizi gözlemleyin. Çalan müziğin ritmine göre yürüyüşünüz hızlanacak veya yavaşlayacak. Binlerce kişi üzerinde yapılmış olan bu deney %100 doğrudur. Eğer hızlı bir müzik varsa kulağınızda hareketleriniz hızlanır. Yavaş bir müzik var ise hareketleriniz de yavaşlar. Bu sebeple hiç bir süpermarkette haraketli bir müzik duyamazsınız.İndirim Kartları
En büyük tuzaklardan biridir. Eğer o marketin kartı yoksa sizde hemen çıkartmak için size bir çok teklif sunarlar avantajlarından bahsederler. Çok meraklılardı size indirim yapmaya. Bizde hemen havaya gireriz bak bunu sağlıyor bak bunu sağlıyor diye. Birde şu yönden bakın almış olduğunuz kartların hepsi ya dijital bantlı yada cipli peki neden? Tüm alışveriş kayıtlarınız o kartlar sayesinde işlenir. Nelere ilginiz olduğu ayrıştırılır. Alışveriş alışkanlığınız hesaplanır. Sonra karşınıza sizin alışveriş zamanınıza ve alışkanlıklarınıza göre reklamlar çıkar. Resmen çekerler sizi çekerler.

Fiyat Yazan Etiketler
Görürsünüz her reyonun altında üzerinde, ortadaki sepete takılmış a5 boyutunda tavandan sarkıtılmış 60*40 viniller. Çoğu ya sarıdır ya kırmızı. Buda renlerin beynimizde gerçekleştirdiği oyun anlamına gelir. Sarı mutluluk, huzur, yeşil güven, kırmızı açlık ve iştah kabartan bir renktir. Önce iştahınız kabarır bu renkler sayesinde sonra huzura erersiniz ekstreyi görünce.

Fiyat Algısı
Her yerde görürsünüz 90 veya 99 kuruş yazan etiketleri. Algısı çok basittir. Bir ürün için belirlenen fiyat 4 yazarsa zaten 4 tür. Ama 3,99 yazarsa beyniniz o 99’u görmez. Ürünü direk 3 lira diye okur. Diğer bir farkındalık ise çoğu yerde para biriminin de yazmaması 3,99 ama ne bu algıya biraz dikkat etmeniz gerekir.

Zorunlu Manevra
Reyonlar arasına konulmuş standlar sizin manevra kabiliyetinizi zorlaştırıyor özellikle elinizde sepet varsa. Dönmeye çalışmak yerine reyonun diğer ucundan çıkın o arada gözünüze bir iki Bir şey daha çarpsın.

İnternet Alışverişlerinde Bunu Alan Bunu da Aldı Düzeni
Bu sistem ne kadar doğru çalışır düşündürücü ama siz cips aldınız bir bakıyorsunuz bunu alan bunu da aldı seçeneğine size gazlı içecek tavsiye ediyor. Sakın bir algı oyunu olmasın cips ile gazlı içecek iyi gider mantığı. Onu alacak mıydınız listenizde var mıydı yoksa o an mı canınız çekti.

Biliyoz.com Kadın, sağlık, diyet, kariyer, kişisel gelişim, sağlık ve ilişkiler üzerine hizmet veren bir platformdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir