Take a fresh look at your lifestyle.

Kolay Uygulayabileceğiniz Pratik Saç Maskesi

0 1

Kadınlar da güzellik söz konusu olduğu zaman en güçlü silahlarından biridir bakımlı saçlar. Saçta ufak da olsa bir farklılıkla gitmek, çoğu kez farklı sonuçlara kapı açar. Kısa süre içerisinde defalarca kez yıkanan, çok fazla boyanan ve işleme tabi tutulan saçların zamanla yıpranması normal olarak karşılanmalıdır. Peki yıpranmış saçlar için evde ne tür Saç Maskesi uygulanmalı ve saç bakımı nasıl yapılır? Yıpranmış olan saçlar için doğal evde saç maskesi önerilerini bir araya getirmeye çalıştık…

Ev ortamında uygulayabileceğiniz saç maskesi önerileri

Toz, kir, yağmur, rüzgar, güneş, aşırı sıcak ya da aşırı soğuk havalar… Saçlarınız her gün tüm bu dış faktörlere karşı mücadele etmek zorunda kalıyor ve bunun sonucunda saçlarda yıpranma kaçınılmaz bir hal alıyor. Özellikle de yaz aylarında güneşin yakıcı etkisi dayanılmaz boyutlara ulaşması. Boya, röfle, ombre, su dalgası gibi saça uygulanan kimyasal işlemler de yıpranmayı hayli faza şekilde arttırmakta. Stresin ve hormonların saç sağlığı üzerindeki etkilerinden de bahsedecek olursak eğer saçların iyice yıpranması işten bile değil. Neyse ki, zamanla yıpranan saçlar için evde saç maskesi uygulamak isteyenler için onlarca doğal saç maskesi önerilerimiz bulunmakta. İşte karşınızda saçlarınızı ışıl ışıl parlatacak saç bakım yöntemleri.

 

SAÇ BAKIMI YAPARKEN NELERE DİKKAT ETMELİ?

  • Her kadının cildi bir başkasına bir bireye göre farklılık gösterir; bu durum özellikle de saç derisi için geçerli olmaktadır. Bu sebeple saç maskesi uygulamadan önce kesinlikle dikkat edilmesi gereken birtakım kurallar bulunmaktadır:
  • Saç maskesi seçenekleri içinden mutlaka saç tipinize uygun olanları seçmelisinizdir. Yağlı, kuru, karma, ince telli ve kalın telli saçlar için farklı saç maskeleri mevcut.
  • Yıpranmış olan saçlar için maske denemesi yaparken alerji riskini her zaman göz önünde bulundurmalı, önce küçük uygulamalar ile yapıp kızarıklık veya tahrişi gözlemlemek şarttır.
  • Maske uyguladıktan sonra saçlarınızı dinlendirmeniz sizlerin yararına olacaktır. Fön, maşa gibi yıpratıcı işlemler için en az bir, iki gün sonraya bırakılmalıdır.
  • Saç maskesini temiz saça uygulanmalıdır.
  • Maskeyi durularken çok sıcak ya da çok soğuk su kullanmaktan kaçınmalı ılık su ile durulamalısınız.
  • Çok Daha iyi sonuç elde etmek için istikrarlı bir şekilde iki, üç haftada bir saç maskesi uygulamaya devam etmelisiniz.
  • Organik ve katkısız malzemeler kullanmak, saç maskesi için daha etkili olacaktır.
  • Tarifinizin içerisinde yağ ya da sirke gibi asit içeren malzemeler bulunuyorsa, öncelikle bunların seyreltildiğinden emin olmalı.

SAÇ BAKIM MASKESİ ÖNERİLERİ

İhtiyacınız olan tüm saç bakım ürünleri en uygun fiyatlarla Amazon’da!

Yumurta zeytinyağı saç bakımı
Yumurta zeytinyağı saç bakımı

YUMURTALI ZEYTİNYAĞLI SAÇ MASKESİ

Yumurtanın saç maskesi üzerindeki mucizevi etkisini herkes bilmektedir. Doğanın bir başka mucizesi zeytinyağı ile yumurtanın birleşimi ile oluşan maske; yıpranmış saçlar için bir çözüm önerisi sunmaktadır. Üstelik bu işlem için öyle çok fazla uğraşa da gerek yok. Küçük bir kase içerisine bir adet yumurta ve 2 yemek kaşığı zeytinyağını karıştırmanız yeterli olacaktır. Bu da demek oluyor ki, kek yapmak istediğiniz bir gün saçlarınıza da rahatça saç maskesi uygulayabilirsiniz!

Yumurta ve zeytinyağı karışımını saçlarınızın dibinden başlayarak uca kadar uygulayın, streç film, havlu ya da boneye sarıp en az 1 saat bekletilmeli. Sürenin sonunda her zamanki gibi şampuanınızla saçınızı durulayabilirsiniz. Saçınızda yumurta kalıntısı ve kokusu kalmaması için iyice durulamaya özen göstermelisiniz. Kuru saçlar için uygulanması gereken bu yöntem, yumurtada bulunan protein sayesinde saç köklerinizin beslenmesine, saçlarınızın daha kolay uzayıp gürleşmesine destek olur.

Avokado badem yağı Saç maskesi
Avokado badem yağı Saç maskesi

AVOKADOLU BADEM YAĞLI SAÇ MASKESİ

Çok fazla derecede kuruyan saçlar özellikle koparak dökülme yönünden fazlasıyla büyük risk altında kalmaktadır. Bu risk karşısında saçın içerisine nemi hapsedebilmek büyün önem taşımaktadır ve saç hücrelerinin canlanmasını sağlamak için doğal yağlardan faydalanmak gereklidir. Bu karışımın içerisindeki badem yağı, yeni saç oluşumunu da büyük rol oynayıp saçların çıkmasını büyük ölçüde destekleyecektir. Bol yağlı saç maskesini hazırlamak için; avokado yağı, badem yağı ve zeytinyağını bir kase içerisinde eşit olacak oranda ekleyin. Avokado ve badem yağından ikişer yemek kaşığı kullanmak yeterli olacaktır. Sonrasında özellikle saç diplerinize (saç derisi) dairesel bir masaj eşliğinde uygulamaya geçebilirsiniz. Uygulamış olduğunuz saç maskesini bir streç film yardımı veya bir plastik poşet yardımı ile tamamen kaplayınız. Saçınızda birkaç saat bekletmiş olduğunuz bu maddeyi ılık suyla yıkayabilirsiniz. Cilt tipiniz karmadan yağlıya doğru ilerleyen bir yapıda ise, bu maskeyi tercih etmemelisiniz.

bal çilek hindistan cevizi yüz maskesi
bal çilek hindistan cevizi yüz maskesi

BALLI ÇİLEKLİ HİNDİSTAN CEVİZİLİ SAÇ MASKESİ

Özellikle de yaz aylarında güneşin yakan sıcağı ile yıpranan saçlarınızı canlandırmak isterken; fit görünüşünüzü kaybetmemek için bu karışımın tadına direnmeniz gerek! Bir kase içerisinde bir yemek kaşığı bal ve 4 iri çileği koyup iyice eziniz. Yapacağınız püre içerisine sadece 1 tatlı kaşığı Hindistan cevizi yağı eklerseniz maskeniz hazır hale gelmiş olcaktır. Üstelik bu saç maskesi, karma veya yağlı saç tipindeki bireyler için de uygundur.

Hindistan cevizi yağı bulamazsanız eğer zeytinyağından da faydalanabilmeniz mümkündür. Yumurta gibi kötü kokuya neden olma riski taşımadığı için; bu karışımı uzun bir süre saçınızda bekletmeniz mümkün. Öncelikle denemek amacıyla 1 saat deneyin, tekrar eden seferlerde ise yavaş yavaş maskenin saçta kalma süresini uzatabilirsiniz.

Sarımsak ve zeytinyağı saç maskesi
Sarımsak ve zeytinyağı saç maskesi

SARIMSAKLI ZEYTİNYAĞLI SAÇ MASKESİ

Bu maskenin uygulaması esnasında çok konforlu hissedebileceğinizi söylemek doğru olmayabilir. Sosyal hayatınıza ara verdiğiniz bir hafta sonu, sarımsak maskesini uygulamak için tamda doğru zaman bu zaman olabilir. Özellikle de saçlarının gürleşmesini isteyenler için, yarattığı rahatsız edici kokuya sebep, bu yöntemi çok sık uygulanıyor. Üstelik diğer saç maskesi uygulamaların aksine, bir kerede bolca bakım kürü hazırlayıp bir kavanoz içerisine koyup her seferde kullanma şansınız da mümkündür. 3 ya da 4 sarımsağı ezip bir küçük kavanoz içerisine zeytinyağına karıştırın, karışımdan 1-2 yemek kaşığı alıp saçlarınızın dibinden başlayıp uca kadar uygulayın. Karışımın arta kalanını sonraki saç maskesi uygulaması için bekletebilirsiniz. Açıkça söylemek gerekirse eğer, yemeklerinize de katmak için de oldukça lezzetli olan bir karışımınız var artık. Zeytinyağı kullanarak yaptığınız karışımlardaki asitten zarar görmekten kaçınmak için, sızma zeytinyağı kullanımına özen göstermelisiniz. Dikkat Edin!

ELMA SİRKESİNDEN SAÇ MASKESİ

Saçlarınız eğer çok yağlı bir durumda ise saç bakımı esnasında yağ kullanmak istemeyenler elbette olacaktır. Her gün yıkandığı halde hala yağlı görünmeye devam eden saçlar, yağ ile daha da beslemek gerçekten de yanlış bir yöntemdir. Yıpranmış olan yağlı saçlar için maske uygulamak isteyenlere genellikle elma sirkesi tavsiye edilmektedir. Yaklaşık bir çay bardağı kadar elma sirkesini aynı oranda su ile karıştırılıp ve içerisine 1 çay kaşığı tuz eklerseniz eğer, karışımınız da hazır hale gelmiş olacaktır. Yalnız dikkat etmeniz gereken bir sorun var! Zeytinyağında olduğu gibi sirkede de derinin tahriş olabilme riski bulunmaktadır. Bu sebeple su miktarı seviyesini artırabilir, küçük bir uygulama sonrasında rahatsızlık hissederseniz eğer bu kür yerine başka saç maskeleri deneyebilirsiniz.

Sirke maskesini uygularken yine havlu ya da streç film ile saçlarınızı sararak 2 saat kadar beklemeniz gerekmekte. Sonrasında saçınızı ılık suyla güzelce durulamalısınız.

AVOKADOLU BALLI ZEYTİNYAĞILI SAÇ MASKESİ:

“Saç bakımında ne eskilerin zeytinyağı geleneğinden vazgeçerim, ne de avokado gibi yükselen trendlerden vaz geçerim” diyorsanız eğer bu saç maskesi tam size göre. Bir yemek kaşığı kadar bal, yarım avokado püresi ve 2 yemek kaşığı zeytinyağı ile son derece klasik bir formülü modernize edebilmeniz gayet mümkündür. Özellikle avokadonun nemlendirici özelliğinden faydalanabilir ciddi anlamda fayda görmeniz mümkündür. Bu formül, hem avokadonun içerisindeki yağ hem de zeytinyağı sebebiyle; yine ince telli olan saçlar ve kuru saçlara önerilebilecek bir formül olarak değerlendirilebilinir. Saçlarınıza uyguladıktan hemen sonra 1 saat boyunca streç film, bone ya da havlu içerisinde bekletilmeli ve ardından şampuanla yıkayıp durulanmalıdır. Bu işlemden sonra saçlarınızı dinlendirmeyi ihmal etmemelisiniz.

MAYONEZLİ SAÇ MASKESİ

Özellikle işin içerisine yumurtayı dahil ederek bol proteinli bir karışım elde etmek istediğinizde, markette bunun hazırını da bulabileceğinizi hatırlatmak isteriz. Evet, kesinlikle söz konusu olan bu pratik ürün mayonezden başkası değil. Mayonezin içerisinde yumurta sarısı, zeytinyağı, limon, su, tuz ve karabiber bullunmaktadır. Saç için şifa niyetine olduğu söylenen bütün maddelerin mayonezde bir araya toplandığını söylemek yanlış olmayacaktır. Mayonezi saça sürme fikri başta çok hoşunuza gitmeyecektir. Ancak kullanabileceğiniz en pratik maskesi kesinlikle mayonez saç maskesidir. Başka hiçbir ilaveye gerek kalmadan mayonezi saç diplerinize derinlemesine dairesel masajla uygulayabilir; havlu ya da boneyle sarıp saçınızın maskeyi iyice çekmesini sağlayıp, bekletebilir ve bir saatin sonunda güzelce durulayabilirsiniz. Elbette daha iyi sonuç alabilmek için tamamen doğal malzemelerle kendi mayonezinizi hazırlamanız da elbette mümkün. Özellikle çatlayan, kırılan ve koparak dökülen kuru saçlar için bu formül kesinlikle denemeye değecektir.

LİMONLU SAÇ BAKIM MASKESİ:

Evde bulunan tabak çanak türü ürünleri, banyoyu ya da mutfağı derinlemesine temizlemek istendiğinde önerilen klasik olan doğal yöntemler bulunmaktadır. İşte bol limonlu ve sirkeli bir saç bakım kürü hazırlamak da bu favori yöntemlerden biridir. Doğanın organik temizleyicileri sayesinde; saçların üzerinde bulunan yoğun kir ve toz dokusundan kurtulmanıza da destek olur. Saçlarınızın kendilerini yenileyebilmesi ve gürleşmesi için detaylı bir temizliğe ihtiyacı vardır ve şart olduğunu aklınızdan çıkarmamalısınız. Bir kahve fincanı kadar limon suyu hazırlayıp bunu yarım fincan kadar su ve elma sirkesiyle birleştirdiğinizde, özellikle yağlı olan saçlarınızı rahatça arındırmanız da mümkün hale gelmektedir. Dilerseniz başka farklı bir bakım kürü kullanmadan hemen önce saçlarınızı bu karışımla temizlemeyi denemenizi öneririz. Bu saç bakım kürü son derece akışkan olduğu için; dilerseniz derin bir kova yardımı ile içerisinde saçlarınızı bu limonlu, sirkeli suda da bekletebilirsiniz. En önemli olan saç tellerinizin yeterince temizlenmesini sağlayabilmek. Koku sorunu yaşamamak istiyorsanız eğer; yapılan saç maskesi işleminin ardından saçlarınızı güzelce durulamayı da ihmal etmemelisiniz.

Leave A Reply

Your email address will not be published.