Sumak Suyu Tarifi. Sumak Suyu Nasıl Hazırlanır?

 Sumak Suyu Tarifi. Sumak Suyu Nasıl Hazırlanır?

Özellikle sosyal medya ve tv kanallarında sıkça adından bahsedilen sumak suyunu duymayan kalmamıştır sanırım. Bilimsel olarak faydalı olduğu kanıtlanan, vücut direncini arttıran ve kilo kontrolü konusunda önemli rol oynayan sumak suyu tarifi ve sumak suyu nasıl tüketilir gibi sorularınız cevabını bu makalemizde ele alacağız.

İdrar söktürme özelliği ve toksit maddelerin vücuttan atılmasına destek veren sumak suyu özellikle mesanede bulunan iltihaplanmaya iyi geldiği bilinmektedir. Aynı zamanda uzun süredir kadın hastalıkları tedavisinde alternatif yöntem olarak kullanıla sumak anne sütünü arttıran besin maddeleri arasında yer almaktadır.

Kalp ve karaciğer sağlığı için önemli rol oynayan sumak suyu yüksek kolesterol için de faydalı besinler arasında yer alır. Sumak suyunun en önemli faydaları içerisinde kansere karşı vücudun savaşmasına destek vermesi olarak bilinmektedir. Peki insan sağlığı açısından büyük önem taşıyan “Sumak suyu nasıl hazırlanır?” gelin birlikte inceleyelim.

Sumak Suyu Tarifi

Sumak suyu tarifi açısından oldukça kolay ve herkesin kısa sürede hazırlayabileceği kadar basittir. Peki sumak suyu nasıl hazırlanır? Sumak suyu nasıl tüketilir?

Sumak suyu nasıl hazırlanır?

Poşet çay mantığı ile hazırlanan sumak suyu için kaynamış bir bardak su ve bir tatlı kaşığı sumak bu şifalı suyu hazırlamak için bize yardımcı olacaktır. Bir bardak kaynamış su içerisinde bir tatlı kaşığı sumağı koyun ve demlenmeye bırakın. Demlenen sumak suyunu süzerek için.

Eğer bu suyu direk tüketemiyor sanız, tadı damak tadınıza uygun değilse salatanıza sos olarak ilave edebilir. Yeterli miktarda yemeklerinizde kullanabilirsiniz.

Sumak Suyu Nasıl Tüketilir?

Demlenen sumak suyunun içerisinde bulunan taneleri süzerek tüketilmelidir. Ancak her şeyin fazlasının zarar olduğu kesinlikle unutulmamalıdır. Sumağın toz halinde tüketilmesinin faydası da oldukça büyüktür. Sumak yemeklere, çorbalara hatta salatalara ilave edilerek düzenli olarak tüketilebilir. Peki sumağın faydaları nelerdir?

Sumağın Faydaları

İnsan sağlığını güçlendirerek bir çok hastalık üzerinde önemli etkileri bulunan kırmızı tozun temel faydalarını yazımızın başında sizlerle paylaştık. Buyurun Sumak ve sumak suyunun faydaları.

Bronşite iyi gelir

Mikropların ölmesine destek eren bu sihirli baharat bakterilere karşı da oldukça etkilidir. doğal ateş düşürücü besinler arasında yer alan sumak aynı zamanda bronşite iyi gelir.

Boğaz ağrısını keser

Hazırlanan suyu ile gargara yapılması boğazda biriken ve konuşlanan mikropların ölmesini destekleyerek boğaz ağrısına iyi gelen doğal besinler içerisinde yer alır.

Akciğer enfeksiyonlarına çözüm olur

Yapılan araştırmalar sonucunda sumak tohumlarının akciğer enfeksiyonlarına iyi geldiğini ortaya koymuştur.

Ateşi düşürür

Güçlü bir antioksidanlar içerisinde yer alan sumak üst solunum yollarında oluşan hastalıkların çözümünde etkili rol oynamakta ve ateşi düşürmektedir.

Kan şekeri ve kolesterolü düzenler

Sağlık açısından bir çok faydası bulunan sumak aynı zamanda kan şekeri ve kolesterol üzerinde de etkilidir. Mesane ağrılarına iyi gelir. Vücudu toksinlerden arındırır.

COVID-19 Corona virüs veya bizim tabirimizle korona ile savaştığımız şu günlerde sumak ve sumak suyu koruyucu bir etkiye sahip olabilir. Dikkat çekmek isterim ki olur demiyorum olabilir diyorum. Faydalarını incelediğimizde boğaz, ateş, üst solunum yolu enfeksiyonları ve akciğer üzerinde etkisi olduğu söylenen sumak bizleri virüsten korumasa bile korumaya yardımcı besinler arasında yer alabileceği düşüncesindeyim. Kesinlikle bilimsel bir veriye dayanarak konuşmuyor sadece faydalarından yola çıkarak kendi düşüncemi yazıyorum.

Benzer her yazımızın sonunda söylediğimiz şeyi bir kere de bu yazımızda tekrarlamak isterim. Sitemizde yayınlanan tüm makaleler bir çok site araştırıldıktan sonra yazılmıştır. En doğru bilgi ise konunun uzmanları ve baş tacımız olan doktorlarımızdır.

İlgili içerik: Sumak Suyunun Faydası. Sumak Suyu Nelere İyi Gelir

 

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın