Tesettürü Modaya Kurban Verdik

tesetturu-kapitalize-kurban-ettik

Mü’min bir kadının, kızın, Allah’ın emirlerine ve yasaklarına, riayet edip etmediğini, ilk bakışta her şey den evvel dış görüntüsü ile, yani Allah’ın emrettiği gibi giyinişi ile fark etmemek mümkün değil. Kimse kimsenin ne günahından, ne de sevabından bihaberdir. Ne imanın, ne paranın kimde olduğunu kimse bilemez. Kimse kimseyi ne görüntüsü ile, nede görüşleri ile yargılayamaz.

Çünkü, laik bir ülkede, özgürce, yaşama hakkına sahip değil miyiz?Aynı bayrak altında herkes istediği dini yaşamakla ve istediği Irk ve dilde konuşmakta hürdür ve serbesttir. Öyle güzel bir Ülkede yaşıyoruz ki, kimse kimsenin ne kıyafeti ne de inancından ötürü yasaklar getirmemiştir. Meselâ bir İran değiliz kadına hiç bir şekilde bir takım yasaklar veya serbestlikler getirilmemiştir. Kadına kadın olduğu için değer ve haklar verilmiştir. Ne mutlu Türküm diyene, ne mutlu Laik Türk Cumhuriyet’ine.

Lakin, bu Allah’ın emrettiği kurallara riayet etmek, herkesin kendi hür iradesine kalmış, vicdan muhasebesidir. Tesettürlü kadınlara gelince. Peygamber efendimiz ( s.a.v )’in sözleri ile devam etmek isterim. “Evlerinizde vakarla oturun, ilk cahiliye kadınlarının süslerini açığa vurması gibi sizde süslerinizi açığa vurmayın. Namazı dos doğru kılın, zekatı verin, Allaha ve elçisine itaat edin. ( Ahzab Suresi33)

Bugün kapalı, tesettürüne önem veren, Hak yolunu seçen kadınımızın, kızlarımızın, toplumuzda bazı kesimlerce kınanmaya, hor görülmeye ( yobaz ) sın gibi kötü sözlere maruz kalmasına rağmen, Allah’ın emrettiği üzere tesettürüne önem vermesi, modaya değil Ayetlere göre giyinmesi bulunmaz bir nimet haline gelmiştir. Yanlış tesettür anlayışı ise tabiri caizse dine vurulmuş bir darbedir.

Tesettürü yanlış kullananlar! Bugün yılların getirdiği başörtü mücadelesi, kapitalizme kurban etmek için ve yahut çığırından çıkmış modaya uysun diye vermedi. Başörtü tesettürün, dinin temsilidir.

Tesettürü cazibe için kullananlar

Tesettür veya kapanmak, vücut hattını belli etmeyecek, kadının fiziğini dışa yansıtmayacak şekilde geniş ve bol kıyafetlerden oluşması gerektiğini bilmeyen yoktur. Fakat günümüzde daracık tayt ve pantolonlar ile vücut hatları ortaya çıkartılmış, hem güzel hem de gösterişli olmak adına başörtüsü ile kombinlenerek tesettür modaya kurban edilmiştir.

Unutulmamalıdır ki baş üzerinde taşınan bir bez parçasından ibaret değil, Yaradan’ın göndermiş olduğu ayettir.

Tesettürlü açıklar

” Acaba ben, başörtümü taşıyarak, Allah’ın emirlerini mi yerine getiriyorum, yoksa modanın getirdiklerini uygulamaya çalışıp, hatlarımı ortaya çıkartarak, süslenip, üzerine mala ile makyaj malzemesi uygulayıp üzerine bir de başörtümü takarak emredilmeyen şekilde mi yaşıyorum diye düşünmek gerekmez mi?

Bugün başlar kapandı “ bende dahil olmak üzere “ topuzlar yükseldi, peki başımız yere mi eğildi göğe mi dikildi. Tesettür edepten takvadan uzak, modaya dahil edildi özleştirildi.

Başımda rengarenk ipekten eşarp, üzerimizde 90 60 90 manken misâli kaftan, yüzümse Allah’ın verdiği güzelliğe ben buradayım makyajıyla çığlık atan kadın bir sorgula kendini, başını al avuçların içine ve düşün.

Ya olduğun gibi görün ya göründüğün gibi ol.

1979 Tokat doğumluyum kadın ve ilişkiler konusunda almış olduğum eğitimleri yazıya dökerek bildiklerimi insanlarla paylaşıyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir