Uçak Korkusunu Yenmenin Yolları

ucak-korkusu

Uçağa binmekten korkuyor musunuz? Uçağa binmekten korkanların bu yazımızı okumasını tavsiye ediyoruz. İşte sizlere birkaç adımda uçak korkusunun yenmenin yolları.

En rahat, en güvenli, en hızlı ve en ekonomik yolculuklardan biridir uçak yolculuğudur. Fakat uçağa binmekten korkan kişilerin bin bir bahanesi vardır uçağa binmemek için. Örneğin ben yapacağım şehir dışı yolculuklarda kendi aracımla gitmek için türlü bahaneler üretirim. Gittiğim yerde araç lazım. En basit ve en aciz bahane sanırım sanki araç kiralama denen bir olay daha icat edilmemiş gibi. Bizde bahane biter mi kiralayacağım aracın bakımları var mı bilemeyiz ne olur ne olmaz. Kendimizi kandırıyoruz tamamen. Amaç o uçağa binmemek. Hele son zamanlardaki en büyük kozum ise ya rahmetli Kemal Sunal gibi olursam. Düşününce ne kadar acizce bahaneler olduğunu anlıyor insan. Kendim bile ürettiğim bahanelere inanamıyorum. Evet bende uçak korkusu olan insanlardan biriyim. Peki bu uçak korkusunu nasıl yenebilirim veya nasıl yenebiliriz. Öncelikle teknik detaylar ile başlayalım uçak korkumuzu azaltmaya.

Uçak kazası risk oranı nedir?
Uçak kaza oranları karayolunda yapılan kaza oranlarına göre çok çok daha düşüktür. Havacılık sektöründe her geçen gün yapılan gelişimler, havacılık firmalarının artması bu piyasada rekabetin daha da canlanmasına sebep oluyor. Biz dışarıdan baktığımızda rekabeti uçak içerisinde yolculara verilen hizmet ve ikram olarak görsekte esas rekabet yeni, daha konforlu uçaklar, sürekli bakım, deneyimli ve eğitimli personelden geçiyor. Biz dışarıdan bunun sadece çay, kahve, sandvich olan bölümünü görüyor uçakta WiFi varmı diye sorguluyoruz. Günümüzde ki sektörde yaşanan gelişimlerden sonra en son yapılan araştırmala göre uçak kaza riski 11 milyonda 1 dir. Yılda tüm dünya üzerinde 3 – 4 uçak kazası yaşanırken kara araçlarında sadece bulunduğunuz ilçe de bile daha fazla kaza yaşanmaktadır. Bu sebeple karayolu taşıtlarına göre uçak çok çok daha güvenli bir ulaşım aracıdır.

Uçak kazaları neden olur?
Uçak kazaları genelde teknik hatalar veya insan hatalarından kaynaklıdır. Arkadan gelen uçağın önceki uçağa çarpması gibi bir sorun yok denecek kadar azdır. Bu sebeple uçuş şirketleri teknik ve uçuş personellerine ciddi yatırımlar yapmaktadır.

Uçak kazaları en çok ne zaman olur.
Her zaman olabilir. Ama en önemli evre iniş ve kalkış esnasında teknik ekipmanlerin düzgün çalışmamasından kaynaklıdır.

Uçak ta en güvenli koltuk hangisidir?
Bu soru internette çok aratılan sorular arasındadır. Güvenli koltuk üzerine bir çok araştırm ayapılmış fakat ortada kesin bir sonuç yoktur.

Ve gelelim Uçak Korkusunu Azaltmanın Yollarına. Aslında dürüst olmak gerekirse insan bu sorunu kendi kafasında yenmesi gerekmektedir. Bu yöntemler ile sorunu kendi beynimizde yenmeyi nasıl başarabiliriz onları oğreneceğiz.

Uçak Korkusunu Yenmenin Yolları

– Uzmanlar ilk defa ucak yolculuğu yapacak kişilerin uçuc gününden önce havaalanına gitmesini ve gözlem yapmasını öneriyor. Uçağa binmeye hazırlanan veya uçaktan inen binlerce insanın rahatlığını gözmet sizleride rahatlatacaktır.

– Uygun bir konum bulabiliyorsanız uçakların iniş kalkışlarını izleyin. Kendinizin uçuş zamanını düşünün. Uçağın haraket kalinden sonra yukselmeye başlaması ve yükselmesinin ne kadar kıza zamanda gerçekleştiğini kendinize yedirin.

– İlk uçuş için uzun yol seçmeyin mümkün olduğunca kısa mesafe uçmaya çalışın içinizdeki panik atak duygusunu bu sayede çabucak atlatabilirsiniz.

– Eğerki korkunuz yükseklik korkusu ile oturacağınız koltuğu koridor kısmandan seçin ve daralmamanız için orta koltukları seçmeyin mutlaka kenar koltuk olsun.

– Uzun mesafe uçacaksanız uçuş öncesinde uykusuz olmanız bir avantajdır. Uçuş esnasında uyuyabilmeniz sizin rahat bir uçuş yapmanıza olanak sağlayacaktır.

– Uçuş esnasında dikkatinizi başka yöne yöneltecek şeyler seçin. Kitap okuyun, müzik dinleyin, oyun oynayın tanıdığınız biri varsa sıkı bir sohbete girişin.

– Uçak kalkış ve inişlerinde bir takım sesler duyabilirsiniz endişelenmeyin. Bu sesler normal ve olağan seslerdir.

– Türbülans denilen hava boşluğunda bir takım ses veya sarsıntılar hissedebilirsiniz korkmayın. Sıradan bir durumdur ve hava boşluğu sebebi ile düşen uçak olmamıştır.

– Uçağa binmeden burun deliklerinizi mutlaka temizleyin. Gerekirse yanınıza sprey alın tıkanıklık yaşarsanız kullanın. Korkuya kapılırsanız ise kafanızı yaslayarak nefes egzersizi yapın. Burundan nefes alıp azınızdan verin. Kendinizi daha fazla paniğe sokacak haraketlerde bulunmayın. Mesela ayaklarınızı bacaklarınızı sallamayın kalp atışınızı hızlandırmayın.

– Korkunun geçmesi için buguna kadar uygulanan en önemli yontemin korkunun üzerine gitmek ulduğunu unutmayın.

– Uzman dan yardım alın size gerekirse sakinleştirici ilaç verecektir.

– Ve son olarak binlerce insanın her gün uçtuğunu unutmayın.

Biliyoz.com Kadın, sağlık, diyet, kariyer, kişisel gelişim, sağlık ve ilişkiler üzerine hizmet veren bir platformdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir