Uykuda Konuşmanın Nedenleri Nelerdir?

uykuda-konuşmamın-sebepleri

Hemen hemen herkesin karşılaştığı sorunlardan birdir uykuda konuşmak. Peki Uykuda Konuşmanın Nedenleri Nelerdir hiç düşündünüz mü?

Uykuda konuşmak konuşan kişi açısından zararsız fakat bazı sebepleri olan bir eylemdir. Fakat uykuda konuşan kişiyi dinlemek dinleyen kişi açısından hoş sonuçlar doğurmayabilir. Uykuda konuşma kısa veya uzun süreli olabilir ve genelde anlaşılması biraz zordur. Konuşma genelde 30 saniyeden fazla sürer ve gece boyunca bu eylem defalarca tekrarlanabilir.

Uykuda konuşan kişi anlamlı anlamsız net veya boğuk bir çok kelimeyi telaffuz edebilir. Konuşma şekli veya durumu da değişebilir. Kimi zaman kendi ile konuşur gibi kimi zaman ise başkalarına bir şeyler anlatıyormuş gibi olabilir. Hatta kimi zaman bağırabilir bile.

Kimler Uykuda Konuşur
Belki çok klasik bir cevap olacak ama herkes uykuda konuşabilir. Hatta belki uykuda konuşmayan kişi yoktur. Uykuda konuşma eyleminden daha önemli Bir şey varsa oda konuşmanın neden kaynaklandığıdır. Yapılan araştırmalara göe uykuda konuşma çocukların %50 ‘sinde yetişkinlerin ise %5’ inde görülür. Araştırma sonucuna göre kadınların erkeklerden daha fazla konuştuğu gözlemlenmiştir.

Uykuda konuşmanın sebepleri nelerdir?
Uykuda konuşma eyleminin uykunun aşamaları içerisinde herhangi bir yeri yoktur. Uykunun her aşamasında gerçekleşebilir. Çoğu zaman umursanmasa da ciddi sağlık sorunları doğurabilecek bir sorundur. Sürekli uykuda konuşan kişilerin mutlaka bir uzmandan destek alması gerekir. Uykuda konuşma tamamen bilinçsiz bir eylemdir. Anlamlı güncel veya bilinen şeyler olabileceği gibi sırlar veya bilinmeyenlerde olabilir. Fakat çoğu zaman anlamsız konuşmalar şeklinde gerçekleşir. Uykuda konuşmanın kesin belirlenmiş bir nedeni yoktur veya var olan nedenleri yaşayan herkes bu eylemi gerçekleştirmez.
İlaç kullanımı
Ateş
Stres
Kaygı
Korku
Evham
Bir şeyleri kafaya takma

Bu faktörler uykuda konuşmanın gerçek sebepleri arasındadır. Fakat bu faktörleri yaşayan herkes uykuda konuşmaz. Uykuda konuşan kişinin neden konuştuğunu tespit edebilmek için sıkmadan fark ettirmeden nedenlerini anlamak için eylemi gerçekleştiren kişi ile konuşup bir sıkıntısının olup olmadığını tespit etmek gerekir.

Biliyoz.com Kadın, sağlık, diyet, kariyer, kişisel gelişim, sağlık ve ilişkiler üzerine hizmet veren bir platformdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir