Uykusuzluğa Sebep Olan Yapan Gıdalar

uykusuzluga-sebep-olan-besinler

Her zaman severek tükettiğimiz ve sağlığımız açısından büyük önemi olan bazı gıdaların akşam tüketilmesi uykusuzluğa sebep olabiliyor.

Geceleri uykusuzluk sorunu yaşama sebeplerinden biride akşamları tüketilen yiyecekler olduğunu biliyor musunuz?
Sağlıklı bir yaşam için uzmanlar en az günde 6 saat 15 dakika uykunun şart olduğunu söylemekte. Uyku hem sağlıklı bir yaşam hem de daha dinç ve genç gözükmek için temel bir ihtiyaç. Her zaman tükettiğimiz severek yediğimiz sağlığımız için önem taşıyan bazı besin maddeleri geceler uykusuzluğa sebep olabilmektedir. İşte akşam tüketildiği zaman uykusuzluk yapabilecek yiyecekler.

Çok baharatlı yiyecekler, acı biber ve sarımsak mide yanmasına sebep olabileceğinden ötürü size geceleri rahatsızlık verebilir.

Soğan: Mide asidinin artmasına sebep olan soğan gaz ve şişkinlik yaparak geceleri size huzursuzluk verebilir. Bu sebeple çok geç vakitlerde tüketilmemesi önemlidir.

Kafein: Uyku sorunu olan kişilerin kafeinli gıdaları geç saatlerde tüketmemeleri önerilir 12 saat vücutta kalan kafein uykusuzluğun başlıca sebepleri içerisindedir. Çay, kahve, çikolata ve kola kafein içeren başlıca gıdalar içerisindedir.

Yeşillikler: Brokoli, bürüksel lahanası, fasulye ve Karnabahar gaz yapan sebzeler içerisindedir. Bu besin maddeleri hazırlanırken gazlarının alınması hatta içerisine bir miktar kimyon takviyesi önerilir. Aksi taktirde sindirim sisteminizde geceleri huzursuzluğa sebep olabilir.

Biliyoz.com Kadın, sağlık, diyet, kariyer, kişisel gelişim, sağlık ve ilişkiler üzerine hizmet veren bir platformdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir