Biz Biliyoz

Aile İçi İletişimin Önemi

Aile İçi İletişimin Önemi

Aile İçi İletişimin Önemi. Aile içinde sağlıklı ilişkiler kurulabilmesi için bazı somut önerileri sizlerle paylaşalım. Öncelikle çocuğunuza rol model yani örnek olmalısınız. Çocuğunuza kazandırmak istediğiniz davranış veya tutumlara sizin örnek olmanız oldukça önemlidir.

 

Çocuklar çoğunlukla ana babalarının sözlerinden çok davranışlarına dikkat etmektedirler.

Çocuğunuzun uyumlu, saygılı, dürüst olmasını istiyorsanız sizin de sıklıkla bu davranışları sergilemeniz gerektiğini unutmayınız. Çocuğunuzla sürekli konuşmaya özen gösterin. Pek çok anne ya da baba için başlıca engel konuşmak için zaman bulunamıyor. Uzun bir yürüyüş, akşam yemeği, arabayla bir gezinti baş başa konuşmak için iyi fırsatlar uyarlana bilir. Duyguları, olay veya düşünceleri çocuğunuzla mutlaka paylaşmalısınız.

Aile İçi İletişimin Önemi

 

Aile içi iletişimin önemi

 

Çocuk ile iletişim sağlama yöntemleri genellikle 9 yaşın altındaki çocuğunuzla beraber bir oyun etkinliğini yani zekâ oyunları, el işleri gibi paylaşımda bulunmak için günün belirli zamanını ayırmalısınız ve bu süreye tutarlı bir biçimde uyum sağlayınız.

Dokuz yaşın üzerindeki çocuklar için ise kesin oyun saatleri planlamak yerine yaşlarına uygun olacak etkinlikler düzenleyerek birlikte zaman geçirebilirsiniz. Aile paylaşım geceleri düzenleyiniz.

Haftada bir gece ve en az 3 saati birlikte geçirmeye özen gösteriniz.

Özellikle de ergenlerin aile törenlerine ihtiyaçları bulunmaktadır. Tüm bireylerin katıldığı gecede beraber yemek yapıp yiyebilirsiniz ve herkes unutamadığı bir anısını anlatabilir ki zaten çocuklar ana babalarının okul çağı hatıralarını dinlemekten hoşlanırlar. Hep beraber oyun ve ya kukla gösterisi yazarak oynamayı tercih edebilirsiniz. Çocuğunuzla şakalaşıyor şekilde iletişiminizin olmasına özen göstermelisiniz. İyi niyetli mizah ile hoş bir kahkaha çocuk ve ebeveyn ilişkisini canlı tutulmasını sağlar, yaşamın zor yönleriyle daha kolay baş edebilmeyi sağlamaktadır.

Çocuklarda eğlenerek eğitim verin

Eşinizle aranızda oluşabilecek çelişkilerinizi gizli olarak çözüme kavuşturmalısınız. Eşlerin birbirlerini eleştirerek hakaret etmesi çocuğun anne ve babasına duyduğu güvenin azalmasına neden olmaktadır. Çocuğunuza evi anne ve babanın yönettiğini hissettirmelisiniz. Evin kurallarını yazarak asabilirsiniz. Çocuğunuzun da görüşlerini alarak temel kuralları en fazla üç ya da dört madde halinde belirleyebilirsiniz.

Çocuğunuzun yaşına uygun olacak şekilde görev veya sorumluluklar vermelisiniz. Yani çocuk, 2 yaşında elbisesinin bir parçasını giyerken, 3 yaşında atletini ve 5 yaşında ise kendi başına giyinip soyuna bileceği ebeveynlerce bilinmesi gereken bir konudur. Aile içi iletişimin önemi adlı yazımızda dikkat edilmesi gereken detayları belirttik. Siz de bu doğrultuda ilerlerseniz iletişim sıkıntısı kalmayacaktır.

 

‘Aaaah nerede o eski karı kocalaaar ..’ dedirten evlilikler gün geçtikçe artıyor. Peki ama aynı çatı altında mutlu bir hayatı temenni ederek nikah masasında evet diyen çiftler ne oluyor da bir süre sonra birbirinden uzaklaşıyor, evliliklerini sorguluyor?

 

Kişiler bir şeylere olan sinir stresini karşısındakiyle paylaşmak yerine yansıtma yoluna gittiğinde, isteklerini sesli olarak dile getirmediğinde, empati yoluyla yaklaşılmadığında problemler daha çok artıyor. Bunun sonucunda da evliliği sorgulatacak düşünceler, hayatındaki insana karşı duygu azalmaları peydah oluyor.

 

Eğer sorunlu bir evlilik yaşıyorsanız bu duruma yol açan yanlış tutumların neler olduğu ya da çözümleriyle ilgili olarak kafanızı kurcalayan sorulara cevap bulabilirsiniz.

Öncelikle aşırı uyumlu olmayın. Sırf onun mutlu olacağından emin olduğunuz şeye içinizden hayır diyorsanız evet demeyin.

İsteklerinizden, ideallerinizden sırf o hoşnut değil diye vazgeçmeyin. Beklentileriniz hakkında net olun.

Unutmayın ki evlilikte en iyi geçinen çiftler iş bölümü,ebeveynlik ve para konusundaki beklentilerini en baştan belirtenlerdir. Ses tonunuzun etkisini hafife almayın. Karşı taraf gergin ise yumuşak bir ses tonuyla karşılık verin.

 

Nasıl olsa sakinleştiğinde bu bağrış çağrışlarını burnundan getireceksiniz. Birbiriyle uyuşmayan iletişim tarzınız varsa eşinizin sizi dinlemediğini hissediyorsanız iletişim tarzınızı yeniden değerlendirmeniz gerekebilir.

Seksi öncelik haline getirin. Hatta birlikte ona çok iyi bir partner olduğunuzu düşündürecek çılgınlıklar yapabilirsiniz.

 

Eşinizi maddi manevi hangi sıkıntıları çekerseniz çekin onun hayatınızda ne kadar önemli olduğunu hissettirin. Hayattaki en büyük destekçim ve değerimi bilen kişi olarak sizi düşünmesine sebep olacak şeyler yapın.

 

Kaç çocuğunuz ya da eşiniz kaç yaşında olursa olsun ilginize muhtaç bir koca bebeğinizin olduğunu düşünün.

 

Ve son olarak onun ailesini tabii ki sevmek zorunda değilsiniz fakat saygı duymak zorunda olduğunuzu unutacak tavırlar sergilemeyin ve onları eşinize kötüleyip arada bırakmayın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ