Biz Biliyoz

Erkekler Neden Bilgisayar Oyunu Oynar?

  • 10 Mart 2020
  • 138 kez görüntülendi.
Erkekler Neden Bilgisayar Oyunu Oynar?

Erkekler Neden Bilgisayar Oyunu Oynar. Hayatımıza girmelerinin üzerinden çok uzun yıllar geçmiş olan oyunlar, ilk oynanmaya başladığından günümüze çok fazla değişen ve gelişen bir alan oldu.

Bir zamanlar çocukken, cinsiyet fark etmeksizin hepimiz atarinin başında saatlerimizi geçirmişizdir ve yapılacak bir etkinlik olmadığında oyun oynamanın verdiği hazzı, eğlenceyi ve heyecanı hepimiz yaşamışızdır. Peki erkekler neden bilgisayar oyunu oynar?

 

Günümüzde ortaya çıkan bilgisayar oyunları, atari’ den bambaşka bir dünya sunuyor. Oyunun görselliğindeki gerçeklik, oyunların olay örgüsü, süper kahramanlar gibi özel güçlere sahip olmak ve bu gücü oyun içinde kullanmanın verdiği haz bilgisayar oyunlarının bu kadar ilgi görmesindeki en büyük etken.

Peki, erkekler neden daha çok bilgisayar oyunu oynar? Kişisel gelişim konuları içerisinde yer alan erkeklerin bilgisayar oyunu oynamasındaki 7 sebep.

Erkekler Neden Bilgisayar Oyunu Oynar?

Erkekler neden oyun oynar

Erkekler neden oyun oynar

1. Zaman Geçirmek

Bilgisayar oyunları eğlenceli vakit geçirmek için ideal bir etkinliktir. Özellikle günlük hayatın yarattığı sorunlardan kaçmak ve stres atmak için birebirdir. Oyun oynarken tamamen oyun içerisindeki eşi benzeri olmayan kurgunun içine dalmak zamanın nasıl geçtiğini fark etmemenizi sağlıyor.

2. Başarı Elde Etmek

Bilgisayar oyunları, oyuncunun beceri ve yeteneklerini sergilemesi için mükemmel bir ortamdır. Oyun içerisinde görevlerin zorluk derecelerinin bulunması ve bu görevlerin zorluklarının aşama aşama artırılarak başarı ile yerine getirilmesi, oyuncuyu tatmin edecek ve oyuna devam etme isteği uyandıracaktır.

3. Rekabet Etmek

Bilgisayar oyunlarında sahip olunan sınırsız ve ebedi güç rekabet ortamının oluşmasına neden olmakta. Eğer oyun içerisinde hedef ve rekabet edilecek bir ortam olmazsa oyuncular oyundan hemen sıkılıyor. Oyun içerisinde başarılı oyuncuları sıralayan bir listenin bulunması, oyuncuları ilk sıraya yerleşmek için rekabete sürüklüyor. Bu nedenle rekabet, oyuncuların oyuna devam etmesindeki en büyük isteklendirme olabilir.

4. Arkadaş Ortamı Kazanmak

Oyunların bu kadar ilgi görmesindeki nedenlerden biri de, birden fazla oyuncunun bulunduğu oyunlarda bir araya gelerek takım halinde savaşa katılmak. Katılım gösterilen bu savaşlarda zafer kazanmak veya bozguna uğramak önemli olmuyor, önemli olan birlik içinde bir savaşa katılmış olmanın verdiği zevk.

5. Sosyalleşmek

Özellikle çevrim içi oyunlarda yeni insanlarla tanışmak oldukça mümkün. Oyun içerisinde bulunan sohbet bölümünde konuşarak veya kulaklıklarla haberleşerek iletişim içinde olmak sosyal birliğin oluşmasını sağlıyor. Eğer oyuncu, oyundaki diğer oyuncularla sıkı bir bağ kurup başarı sağladıysa ve diğer oyuncular tarafından kabul gördüyse, oyuncu kişi bu oyunu oynamaya devam edecektir.

6. İnsanlar Tarafından Saygı Görmek

Bir önceki maddede de bahsedildiği gibi, eğer oyuncu diğer oyuncular tarafından kabul gördüyse bu oyunu oynamaya devam edecektir. Özellikle günlük hayatta asosyal olan insanların oyun içerisinde sağladığı başarılarla saygı duyulan bir oyuncu haline gelmesi, kişinin kendini bu oyun dünyasına kaptırmasına neden oluyor.

7. Bağımlı Olmak

Erkekler neden bilgisayar oyunu oynar başlığı altında gösterilen bu sebeplerden her biri, erkeklerin bilgisayar oyunlarına bağımlı olmalarında önemli bir rol oynuyor

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ