Biz Biliyoz

Başarısızlık Nedir? Başarısızlık Nedenleri Nelerdir?

  • 19 Kasım 2018
  • 116 kez görüntülendi.
Başarısızlık Nedir? Başarısızlık Nedenleri Nelerdir?

Hiç kimse hiç bir işte başarısızlığın gerçek nedeninin kendisinde olduğunu görmek veya kabullenmek istemese de başarısızlığın gerçek nedeni kendisidir.

Başarısızlık insanların işe, okula, aşka veya herhangi bir iş başladıkları zaman yaşadığı en büyük korkular içerisinde yer almaktadır. Kimse başarısız olmayı istemese de yapılan hatalar, davranışlar, yanlışlar, bilgisizlik ve geçmiş başarısızlığın gerçek temelini oluşturmaktadır.

Hangi konuda olursa olsun attığı adımın arkasını düşünmeyen insanlar bir güm başarısızlığın esiri olacak ve kendi başarısızlıklarından çevresinde mutlaka olumsuz etkileyeceklerdir. Peki başarısızlık nedir?

Başarısızlık nedir?

Herkese göre tanımı farklı olsa da başarısızlık kelime anlamı olarak istediğin hedefe ulaşamama durumudur. Başarısızlık ve başarısızlığın her konuya göre bir çok sebebi olabilir. Fakat başarısızlığın yegane sebebi kişinin kendisidir. Unutulmaması gerekir ki başarısızlık kalıcı bir şey değildir. Bunu aşmak tamamen elinizdedir. Peki mesleki konularda başarısızlık sebepleri nelerdir?

basarisizlik

Başarısızlık korkusu

Uzmanlara göre başarısızlık korkusunu tetikleyen bir çok faktör bulunmaktadır. Bunun en önemli sebebi çocukluk döneminde aile tarafından yapılan işlerde destek görmemek ve yapılan her hangi bir eylemi eleştirerek kişiyi yermekten geçer. Her attığı adımda temkinli olmaya alışmaya başlayan çocuk bir süre sonra acaba içerisinde kaybolmaya başlayarak kendine olan öz güvenini yitirir. Daha çocukluk döneminde özgüven sorunu ile baş başa kalan birinin gelecekte atacağı adımları korka korka atması kadar doğal bir durum yoktur.

Başarısızlık korkusu nasıl yenilir

Başarısızlıktan korkuyorsak eğer bu korkuyu yenmenin de elbette bir takım yolları vardır. Uzmanlara göre korkuyu yenmenin en kolay yolu korkunun üzerine gitmektir. Peki başarısızlık korkusunu yenmek için neler yapılabilir.

Mutlaka B planınız olsun.

Başladığınız bir işte başarısızlıktan korkuyorsanız o işin durumuna göre mutlaka bir B planınız olmalı. Her işte % 100 başarıyı hemen sağlayamayabilirsiniz. B planı ise sizi var olduğunuz durumdan kurtarmaya yarayacaktır.

Senaryoları gözden geçirin

Her zaman işler yolunda gitmeyebilir. Şu olursa bu olur, bu olursa şöyle olur gibi tüm senaryoları kafanızdan geçirin. Bu senaryolardaki var olabilecek sorunları tek tek ortadan kaldırmaya çalışın. Sorunları ortadan kaldırmak başarıya gitmek için atılan adımdır.

Pozitif düşünün

Daha önce başarısızlıklar yaşamış olabilirsiniz. Her zaman yaşayacaksınız diye bir durum söz konusu değildir. Ben yine başarısız olursam diye düşünerek kendi motivasyonunuzu etkilemeyin.

İlgili içerik: Doğru işte mi çalışıyorsunuz?

Başarısızlık nedenleri

Az öncede söylediğimiz gibi başarısızlığın bir tane nedeni yoktur. Her konuda farklı farklı nedenler ile karşımıza çıkar. Aşkta ayrı, sosyal hayatta ayrı, öğrencilik hayatında ayrı, iş hayatında ayrı sebepleri vardır. Peki iş hayatındaki başarısızlığın sebepleri nelerdir?

basarisizliğin nedenleri nelerdir

1- Aileden gelen kötü geçmiş:

Bu konuda şahsi olarak yapılabilecek çok fazla bir şey yoktur. Olan biteni unutmak kötü geçmişin izlerini silmeye çalışmak veya o geçmişi yok saymak en doğru adım olacaktır.

2- Hedeflerin olmaması:

Başarısızlığın nedenleri içerisinde en önemli kriterlerden biridir. Hedefleri ve amacı olmayan kişiler maalesef ki boş insanlardır. Oksijen israfından başka bir misyonları yoktur hayat içerisinde. Tabiri caizse ot gelir saman giderler.

3- Hırslı olmak:

Hırs her zaman kendini bir adım öteye taşıyabilmek, kişisel gelişimi kuvvetlendirmek, amaçları ve hedefleri zamanında veya zamanından önce gerçekleştirmek için en önemli etkendir. Fakat zamansız, yersiz veya aşırı hırs yapmak size bir çok konuda kesinlikle zarar verir. Her şeyin fazlası zarar.

4- Eğitimin yetersizliği:

Başarısız olduğunuzu düşündüğünüz konunun aşılması için en kolay yollardan biri okumaktır, öğrenmektir. En kolay aşılabilecek sorunlar içerisinde yer almaktadır. Ve tamamen sizin isteğiniz ile aşılabilecek bir sorundur.

5- Disiplinsizlik:

Hayatın her anında bizi olumsuz etkileyen faktörler arasındadır. Yemek düzeninden tutun da, yaşam felsefenize kadar her konuda büyük rol oynamaktadır. Kontrolü tamamen sizin elinizdedir.

6- Sağlık sorunları:

Çok uzatmaya gerek yok her şeyin başı sağlık.

basarisizligin-sebepleri

7- Yanlış arkadaş seçimi:

Bazen insanın basireti bağlanır ve gerçeği göremez, doğru yolu bulamaz. Çevre hayatınızın her anında sizi olumlu veya olumsuz etkileyecek faktörler arasındadır. Vezir olmakta rezil olmakta elinizde.

8- Ertelemek;

Başarısızlığın odak noktasında yer almaktadır. Sürekli bir şeyleri erteleyen insanlar Maalesef ki başarısız olmaya mahkumdurlar. Bu günün işi yarına kalmamalı.

9- Israrcı olmak:

Her insan hayatı içerisinde zaman zaman inişler ve çıkışlar yaşar. Eğer vazgeçmek gibi bir özelliğiniz var ise siz yenilgiyi baştan kabul etmiş olursunuz. Başarıda ısrar çok önemlidir. Vazgeçmek ise başarısızlığı kabullenmek.

10- Kişilik bozukluğu:

Kesinlikle psikolojik yardım gerektiren bir durumdur. Kişilik bozukluğu yaşayanlar hiç bir yerde tutunamayacakları gibi elinde var olanları da kayıp ederler.

11- Kolay kazanç:

Kolay kazanmak, alın teri dökmeden kazanmak kısaca kumar ve benzeri şeylerin tutkunu olmak çok başarılı olsanız dahi sizi bu başarıdan uzaklaştıracak faktörler arasındadır. Kolay kazanma hırsı zaman içerisinde tüm benliğinizi sarar ve sizi başarısızlığa sürükler.

12- Korkular:

Belki de bazı konularda biraz cesaret sizi çok fazla yere taşıyacaktır. Başarısız olma korkusu başarısızlığı getirir.

13- Risk almamak:

Tedbirde bir yere kadar. Tedbirin fazlası risk almadan her şeyi akışına bırakmak demektir.

İlgili içerik: 6 adımda motivasyonunuzu arttırın

14- İsteksizlik:

Eğer hevesiniz yoksa içinizde başarma isteği yoksa boşa kendinizi yormayın. Alın kumandayı elinize geçin Tv karşısına en azından biraz uyuklar keyfinize bakarsınız.

basarisizlik

15- Saygısızlık:

Gerek çevrenize, gerek işinize veya her ne yapıyorsanız yapın saygı duymazsanız sadece seçici olduğunuzu gösterir. Din, dil, ırk, görev, kitap, düşünce aklınıza gelen her şeyde kişiye, fikre, düşünceye veya objeye saygı duymalısınız.

16- Sahtekarlık:

Zaten başlı başına başarısızlığın işaretidir. Başarılı bir insan sahtekarlığa gerek duymaz

17- Yanlış iş:

Bir kişi başarılı olabilmek için mutlaka sevdiği işi yapmalıdır. Kimse sevmediği bir işte başarılı olamaz.

18- Ego:

Kendini beğenmişlik yapan, kibirli bir insan başarılı olsa bile sonuçta başarısızlığa düşecektir.

19- Yanlış eş seçimi:

Kimse sonunu görerek evlenmeyebilir. Ama evinde mutsuz olan bir insan işinde de başarılı olamaz.

20- Ekip çalışması:

Hangi işi yaparsanız yapın bir ekibe ihtiyacınız vardır. Gerek yanınızda çalışana gerek finansman sağlayan müşterilerinize. Eğer ki ekibinizle uyumlu değilseniz kaybetmeye mahkumsunuz.

21- Ortak seçimi:

Buda ekip çalışması ile aynı mantalitede işler. Ortağınız ile uyumsuzsanız başarılı olamazsınız.

22- Kin tutmak:

İstemediğimiz zamanlarda karşımızdakilerden kaynaklı bir çok sorunla karşılaşabiliriz. Bunları biriktirmek yerine çözümlerine odaklanmak sizin için çok daha hayırlı olacaktır.

Mesleki konuda başarısızlığın genel sebeplerini hep birlikte öğrendik elbette ki genel sebepler bu kadarla da sınırlı değildir. Yeme içme alışkanlığından tutun giyime saçınızdan tutun, iş yerine olan mesafenize kadar bir çok ara sebep te eklenebilir.

En başta da söyledik başarı aşılamayacak bir problem değildir yeter ki bir şeylerin arkasına sığınmayın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ