Biz Biliyoz

Sosyal Medyanın Faydaları ve Zararları

Sosyal Medyanın Faydaları ve Zararları

Hemen herkesin aktif olarak kullandığı sosyal medyanın faydaları olsa bile sürekli olarak zararları ile gündeme gelmektedir.

Sosyal medyanın faydaları ve zararları nelerdir?

Sosyal medya, site veya uygulamalar ile Telefon, tablet bilgisayar ve benzeri cihazlarla internet üzerinden sesli, görüntülü yazılı ve görsel paylaşımların yapıldığı veya iletişimin kurulduğu platformların genel adıdır.

Yapılan araştırmalar dünya genelinin yüzde 40’ının interneti kullandığını gösterirken ülkemizde ise bu oran yüzde 80’dir. Sosyal medya kullanımı ise dünya genelinde yüzde 33’ken ülke genelinde ise yüzde 50’dir.

Sosyal medya hayatımıza ilk olarak 2006 yılında Facebook ile girerken bugün ise yüzlerce site ve yüzlerce uygulama bulunmaktadır. Üretici firmalar kullanıcı çekmek adına birbirleri le yarışırken kullanıcılar ise bu büyülü dünya içerisinde kaybolmaktadır. En aktif ve yaygın olarak kullanılan sosyal medya araçları ise Facebook, İnstagram, Whatsapp, Twitter, Snapchat, Periscope, Pinterest, Swarm, Youtube, Bado, Foursquare gibi uygulamalardır. Bu uygulamaların en belirgin özelliği ise hemen hemen her yerden rahatlıkla ulaşılabilir olmalarıdır.

Hayatımızın içerisinde bir parça olmaktan çıkan bu sosyal medya araçları bir çok kişinin hayatının ta kendisi olmuş ve zamanının büyük bölümünü bu programlar üzerinde geçirmektedir. Her ne kadar sosyal medya araçlarından kopmak imkansız gibi gözükse de bunu yararlı şekilde kullanmaya çalışmak çocuklarımıza zararlarından bahsetmek en doğru adım olacaktır.

Peki sosyal medyanın zararları nelerdir?

Sosyal medyanın zararları

1- Karakter oluşumu:
Küçük yaşta başlayan karakter oluşumu ve oluşan karakterin oturması sürecinde bir çok çocuk veya gencin kendi yapılarında veya huylarında beğenmediği özellikleri bulunmaktadır. Genellikle kendilerine rol model seçerler ve onlar gibi olmak isterler. Sosyal medya üzerinde oluşturdukları sahte yani fake hesap ile kendilerini olmadıkları biri gibi tanıtabilir ve bu süreç karakter gelişimini olumsuz etkileyebilir.

2- Mahremiyetten olumsuz gelişimi.
Bireylerde mahremiyet duygusu ergenlik ile birlikte oluşmaya başlar. Sosyal medya üzerinde yayınlanan görüntüler yapılan konuşmalar gençlerin mahremiyet duygusunu olumsuz yönde etkiler.

3- Dolandırılma, kandırılma:
Ergenlik dönemine girmiş olan gençler veya sosyal medya üzerinde dönen yolsuzlukların neler olduğunu bilmeyenler kendilerini yetişkin veya bilgili gibi görmektedirler. Karşılarında olan kişileri kendileri gibi sanan bireyler bir çok konuda suistimal edilebilirler.

4- Yasaların dışında hareket:
Sosyal medya kötü niyetli insanlarında arka bahçeleri durumuna gelmiştir. Bilmeden veya farkında olmadan bir çok kişi, sosyal medyayı babasının çiftliği sananların kurmuş oldukları yasa dışı düzen içerisinde bulabilir ve onların oyunlarına alet olabilirler.

5- Popüler olmak:
Gençler arasında yaygın olan popüler olma isteği sayesinde olmadıkları bir kişi konumuna gelebilir, yalanlar söyleyebilir, kendi veya ailesinin yapısını aykırı davranışlar gösterebilirler. Beğenilmek her insanın hoşuna gittiği gibi gençler tarafından da oldukça benimsenen bir arzudur. Beğenilmek adı altında bir çok şekilde resimler çekilebilir hatta açık resimlerini bile sosyal platformlarda paylaşabilirler.

6- Sosyallikten uzaklaşarak yalnızlaştırır:
Sürekli elinde telefon, tablet, bilgisayar ile sosyal medyada gezinenler etrafında olan biteni pek göremezler. Orada kurmuş oldukları düzen sayesinde gerçek kişilere ihtiyaç duymayarak yalnızlaşmaya başlarlar.

7- Sağlık sorunları:
Sürekli hareketsiz bir şekilde sosyal medya başında zaman geçirenler kilo almaya müsait hale gelirler.

8- Konuşmaktan aciz olurlar:
Sürekli yazan ve yazmaya alışan insanlar yazarak kullandıkları kelimeleri konuşurken sarf edemezler . Yazarak kendini ifade etme yetenekleri artarken kendi sosyal çevrelerinde kendilerini sözlü olarak ifade etmekten zorlanırlar.

9- Hayattan geri kalırlar:
Sosyal medya başında fazla zaman geçiren kişiler çevrelerindeki olan biteni görmekte zorlanırlar. Evlere veya kafelere kapanırlar bağımlı hale gelirler. Günlerinin büyük bir bölümünü sosyal medyada asosyal olarak yaşarlar.

10- İlişkiler evlilikler biter:
Kim ister ki sevgilisinin veya eşinin yabancı insanlarla sürekli iletişim içinde olmasını. Kimse istemez. İlişkiler yıpranır evlilikler son bulur.

Sosyal medya bilinçli ve kısıtlı olarak kullanıldığı halde sorun olmaktan çıkar yararlı hatta eğlenceli bir araç haline dönüşür. Peki sosyal medyanın yararları nedir.

Sosyal medyanın faydaları:
1- Dünyadaki her şeyden haberdar olursunuz:
Sosyal medya sayesinde dünyanın her yerinde neler olup bittiğine dair olup biten her şeyden bilgi sahibi olur değişiklikleri sürekli takip edebilirsiniz.

2- İlgi alanları aynı olan kişilerle tanışmak:
Kendi şehriniz veya başka yerlerde sizin sevdiğiniz şeyleri yapmaktan keyif alan insanlarla karşılaşırsınız.

3- Hızlı iletişim:
Tüm tanıdıklarınızla sosyal medya üzerinden anında iletişim kurabilir hatta konferans görüşmeler dahi sağlayabilirsiniz.

4- Ders ve ödevler:
Okul veya sınıf içerisinde kurulan gruplar sayesinde anlık mesajlaşma servisleri üzerinden bilgi alışverişinde bulunabilirsiniz.

5- İş imkanı
Sosyal platformlar üzerinden iş imkanı sağlayan şirket veya bireylere ulaşabilirsiniz.

6- Arama motorları:
Sosyal medya veya internet ortamındaki arama motorları sayesinde herhangi bir kişi hakkında bilgiye ulaşabilir veya aradığınız her hangi bir şeyi kolayca bulabilirsiniz.

7- Ulaşım:
sosyal medyanın gücü sayesinde tanınmış kişilere kolayca ulaşım sağlayabilir onları sürekli takip edebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ