Take a fresh look at your lifestyle.

Ayak Kokusuna Doğal Çözüm

0 3

Aslında herkesin ayağı biraz kokar.

Havalanmayan ayaklar, kötü bakımlı ayaklar kokar.

Ayak kokusunu önlemek kolaydır.

Günlük hayatta karşılaşılabilen ve insanı bazen zor durumlara sokabilen sorunlardan bir tanesi de ayak kokusudur. Ayak kokusu insanlarda öz güven sorununa sebep olduğu gibi sosyal hayatını da olumsuz olarak etkilemektedir.

Kadın erkek ayırmadan pek çok kişinin karşılaştığı sorunlardan biride ayak kokusudur. Ayak kokusuna çözüm mü arıyorsunuz? İşte size mükemmel, etkili, kesin ve bitkisel çözüm önerileri.

Eğer sizde ayak kokusundan şikâyetçi iseniz, sizin hayatınızda ayak kokusundan ötürü olumsuz etkileniyorsa işte size ayak kokusundan kurtulmanın kesin yöntemleri.

Ayak kokusundan kurtulmak için kesin ve doğal çözümleri vermeden önce ayak kokusunun nelere sebep olduğu ve nelere sebep olabileceğinden bahsetmek isteriz. Koku deyip geçmemek gerek. Devamlı ayak kokusu sorunu ile karşı karşıya sanız ne yaparsanız yapın eğer koku geçmiyorsa bu basit bir sorun olmayabilir. Hatta ciddi sorunların da işaretçisi olabilir.

 

Ayak kokusunun sebepleri

1 – Kullanılan ayakkabılar ve ayakkabıyı kullanım şekilleri
2 – Kullanılan çoraplar
3 – Tiroit Hastalığı
4 – Mantar Hastalıkları
5 – Hormon Değişimleri

 

Ayakkabıdan kaynaklı ayak kokusu
Ayakkabının üretimi esnasında kullanılan iç malzemenin kötülüğünden dolayı ayak terini emen ayakkabı kokuya sebep olur. Bu tarz kötü malzeme ile üretilmiş ayakkabılar her ne kadar içerisinde terden kaynaklı oluşan nem kurutulsa dahi koku geçmeyebilir. Bu sorunun önüne geçmenin en kolay yolu merdiven altı imalat olan içeriğinin ne olduğu bilinmeyen ayakkabıları almamaktan geçer.

Ayakkabı seçim ve kullanımı ayak kokusunda çok önemlidir. Bir ayakkabı her gün giyilmemelidir. Bir gün giyilen ayakkabının içerisinde oluşan nemin mutlaka havalandırılarak kurutulması gerekir bununda en kolay yolu en az bir gün giymemekten geçer.

 

Çoraptan kaynaklı ayak kokusu
Her zaman doğal malzeme ile üretilmiş çorapları kullanmak en doğru adım olacaktır. İçerisinde suni yani nylon, polyester gibi materyaller bulunduran çoraplar ayağın ayakkabı içerisinde daha fazla terlemesine olanak sağlar. Çorap nasıl ve ne ile üretilmiş olursa olsun mutlaka günlük değiştirilmeli ve ayak her gün muntazam yıkanmalıdır.

 

Mantar hastalığına bağlı ayak kokusu
Genellikle terleyen ayak, çorap ve ayakkabı seçiminden kaynaklı olarak ayak ve ayak parmakları arasında oluşan mikroorganizmalar mantar hastalığına sebep olur. Genelde parmak arası, parmak altı ve tırnaklar üzerinde oluşan mantar da ayak kokusuna hatta ayaklarda sürekli akıntıya sebep olabilir. Tedavisi biraz zaman alan bir sorundur.

 

Hormonlarda Değişimler
Deri üzerindeki aşırı terleme özellikle kol altı ve baş haricinde el ve ayaklarda olabilir. Aşırı terlemeye Hiperhidrozis adı verilir. Hiçbir sebep olmadan ayak ve ellerde terleme olabiliyor ise zaman zaman değişiklik gösteren hormonlar ile alakalı olabilir. Hormon değişikliğinden ötürü yaşanan ayaktaki terleme yine kapalı alanda olduğu için kokulara sebep olacaktır.

Terlemeye bağlı veya herhangi bir sorundan ötürü yaşanan ayak kokusunu çözmek için genelde ayakkabı içerisine uygulanan özel parfümler olsa da sorunun kökten çözülmesi ayaktaki yaşanabilecek sorunların giderilmesi çok daha mantıklıdır. Çünkü ayakkabı içerisine sıkılmış olan koku giderici kimyasal madde de ayak teri ile birlikte daha farklı veya kötü kokulara sebep olabilir.

Ayak kokusunu gidermek için Netdesin ekibi sizler için doğal yöntemleri araştırdı. İşte ayak kokusuna kesin çözüm için 6 doğal yöntem.

İyi bir ayak bakımı ile ayak kosunu önlemek mümkündür.

Cildimizde yaşayan bakteriler, terimizi yiyerek asitler üretir, bu kötü kokulardan kurtulmak için ayaklarımızın kuru tutulması gerekmektedir. Bununla ilgilide sizin için ayak kokusunu gideren 5 etkili çözümü sizinle paylaşıyoruz.

Ayak Kokusunu Gidermek İçin  Doğal Çözümler

Ayak Kokusuna Siyah Çay
Bir tas içerisine iki bardak su koyarak içerisine bir çay bardağı siyah şay ilave edin. Ayaklarınızı hazırladığınız karışım içerisinde 30 dakika kadar bekletin yöntemin etkili olması için işlemi on gün boyunca tekrarlayın.

Ayak Kokusuna Sirkeli Su
Yine bir tas içerisine 3 bardak suya 3 yemek kaşığı sirke ilave edin. Ayaklarınızı hazırladığınız karışım içerisinde 30 dakika bekletin. Bu işlemin faydasını görebilmek için 10 gün boyunca her akşam tekrarlayın. Sorun çözülse dahi araklıklarla işlemi tekrar edin. Sirke kokuyu gidermek için kullanılsa da ayağınızdaki ter bezlerinin de yavaş çalışmasını sağlayan bir maddedir.

Ayak Kokusuna Lavanta Yağı
Beş bardak suyu bir tasa dökerek içerisine bir çorba kaşığı lavanta yağı ilave edin. Ayaklarınızı karışımın içerisinde 20 dakika kadar bekletin. İşlemi sürekli ve düzenli olarak tekrarlayın.

Ayak Kokusuna Adaçayı
İnsan vücuduna bir çok faydası olan adaçayı ayak kokusuna da iyi geliyor. Tas içerisine 3 – 4 bardak u ilave ederek suyun içerisine 3 – 4 yaprak adaçayı ilave edin. Ayaklarınızı adaçayı ile hazırlanmış suyun içerisinde 30 dakika bekletin. Bu sayede ter bezlerinizin yavaş çalışması sağlanacak ve sizi ayak kokusundan kurtaracaktır. Adaçayı ile ayak kokusu giderme yöntemini sık sık tekrar edin.

Ayak Kokusuna Karbonatlı Su
Sıcak su içerisine bir miktar karbonat ve tuz ilave ederek ayaklarınızı su soğuyana kadar karışımın içerisinde bekletin. İşlemi düzenli olarak tekrarlayın. Tuz ve karbonat ayak parmaklarınız arasında oluşan bakterilerin yok olmasını sağlayacaktır.

Ayak Kokusuna Limon Kabuğu
Rendelenmiş limon kabuklarını yıkanmış ve temiz ayaklarınıza ovmak sureti ile uygulayın. Bu sayede kız zaman içerisinde ayak kokularından kurtulacaksınız.

Ayak Kokusunu Önlemek İçin  tuzlu su yöntemi

Tuz ciltteki nemi azaltır, kuru tutulduğu için bakteriler burada yaşayamaz. Ayaklarınızı her gün 20 dakika ve 2 hafta süreyle yaparsanız ayak kokusundan kurtulabilirsiniz.

Ayak Kosunu Önlemek İçin Ayaklarınızı sirkeli suya koyun

Ayağınızdaki bakterileri sirke suyu banyosu ile öldürebilirsiniz.  Sirke de tuzun yaptığı işlevi yapar ve cildinizi kurutur ve bakterilerin ölmesini sağlar. Haftada bir kez ayaklarınızı 30 dakika sirkeli suda bekletin.

Ayak Kosunu Önlemek İçin Ayaklarınıza siyah çay banyosu yaptırın

Çay, antibiyotik etkisi sağlar ve bakterileri öldürür. Ayrıca gözenekleri kapatarak terlemeyi önler. Soğuk suyun içine 2 poşet siyah çay koyun ve ayaklarınızı haftada 1 gün 30 dakika bu suda bekletin.

Ayak Kosunu Önlemek İçin Ayakkabılarınızı pudralayın

Pahalı ürünlere para vermenize gerek yok. Ayakkabılarınızı içine biraz mısır nişastası da dökerek ayakların terlemesini önleyebilirsiniz.

Ayak Kosunu Önlemek İçin Pamuklu çorap giyin

Pamuklu çorap ayaklarınızı hava almasını sağlar ve terleme ya da koku olmaz.

Alican KÖSEDAĞ

Leave A Reply

Your email address will not be published.