Biz Biliyoz

Bacak ve Kalçada Sivilce Neden Olur? Nasıl Giderilir?

Bacakta sivilce neden olur aşırı terleme sebebi!

Bacak ve Kalçada Sivilce Neden Olur? Nasıl Giderilir?

En yaygın cilt sorunlarından biridir bacak sivilceleri, genelde hormonların değişmesi ile ergenlik dönemi içerisinde artış göstermektedir. Erişkinlikte de görülebilen bacak ve kalça sivilcelerinin oluşma nedenleri nedir bu sorun nasıl çözümlenir. Fazla olan hormonlar yağ bezelerini aktifleştirir böylece çok fazla “sebum” üretimine neden olmaktadır.

Çok fazla sebum olduğunda ise derideki gözenekler ve kıl kökleri cilt hücreleri ile tıkanmaktadırlar. Tıkanan bu gözenekler ya iltihaplanır ya da enfekte olursa eğer sivilcelerin oluşumuna yol açmaktadır. Bacaklarınızda ve kalçanızda sivilce oluşumu nedenleri arasında “folikülit” başta gelmektedir. Ayrıca folikülit bacaklarda sivilce oluşumun en yaygın olan  nedenlerinden biri olarak görülür.

Bacakta Sivilce

Bacakta Sivilce

Bacakta Sivilce Oluşumu

Bacakta Oluşan Folikülütin Nedenleri Aşağıdadır;

  • Vücudunuzun çok fazla ısıya maruz kalması ve aşırı terleme
  • Tıraş sonrası oluşabilen sivilceler
  • Dar giysiler giyinmek
  • Kıl dönmesi, batık kıl
  • Aşırı fazla stres
  • Hijyen eksikliği

Kurdeşen ve egzama bacaklarda sivilce ve döküntü oluşmasına sebep olan risk faktörleri arasındadır. Sivilce tedavisi için kesinlikle bir uzman hekime başvurmanızda fayda vardır. Doktorunuzun reçete edeceği ilaçlar ve kremler bu tür sorunların iyileşmesi için en doğru seçenek olacaktır.

İşte bacakta sivilcelerden kurtulmayı sağlayan doğal tedavi yöntemleri…

Bacakta sivilcede hijyene dikkat edilmeli

Bacakta sivilce hijyenini sağlamak için gün içerisinde iki defa sıcak su ile yıkamalısınız. Sıcak su bakterilerin yok olmasını sağlar ve böylelikle bacaklarınızın temizlenmesini sağlar.

Bitkisel yağlar

Çay ağacı yağı ya da kırmızı kantaron Yağını günde içerisinde iki kere uyguladığınızda cildinizde rahatlama sağlanır ve cilt hücrelerinde yenilenme gözlemlenir.

Nemlendirici

Bacaklarınıza nem desteği sağlamak sivilceleri yok etmenin en etkili bir yoludur. Cildiniz kuruduğunda kaşıntıya sebebiyet verebilir ve cildinizde tahrişe neden olur. Bunun önüne geçmek adına mutlaka her gün nemlendirici kullanmanız gereklidir.

Kese

Duş alırken, kese cildinizde biriken kiri ve yağı temizlemek için etkili yöntemlerden bir tanesidir. Özellikle de bacaklarınıza kese uyguladığınızda kan dolaşımı sağlanır. Sivilce ve selüliti azaltmada destek olur.

Kalçadaki sivilceyi yok etme yöntemleri

Herkesin canını sıkan kalçadaki sivilceyi sıkmakla yok edemeyiz.

Önce kalçada neden sivilce çıkar bunu bilmemiz gerekiyor.

Popodaki sivilceyi önlemek için neler yapılmalı?

Popoda sivilce çıkmasının nedenlerinin başında terlemek, stres,  hormonal sebepler ve adet dönemindeki hormonal değişimleri sayabiliriz.

Kalçada Sivilce Çıkması Nasıl Önlenir?

1- Kalçada sivilce çıkmasını engellemek için  dar elbiseler giymeye bir süre olsa ara verin.
2- Popoda sivilce çıkmasını engellemek için her  terlediğinizde gecikmeden duş alın.
3- Popoda sivilce çıkmasını engellemek için haftada en az bir kez kalça ölü cildinizin pul pul dökülmesini sağlayın. Kalça cildi gözeneklerinin tıkamasını önleyin.
4- Popoda sivilce çıkmasını engellemek için pedlerinizi ve tuvalet kağıdı seçiminde parfümlü ürünler seçmeyin. En kaliteli ürünü kullanın.
5- Popoda sivilce çıkmasını engellemek için iç çamaşırları alırken de mutlaka pamuklu olmasına dikkat edin.
6- Kalçadaki  sivilce çıkmasını engellemek için kıyafetleriniz ve çarşaflarınızın pamuklu olmasını yıkarken de  allerjensiz ve esanssız deterjanlarla yıkayın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ