Take a fresh look at your lifestyle.

Başarılı İnsanların Zaman Yönetimi

0 5

Her ne kadar bazı kişilerin iş yükleri fazla olsa bile, günün her saatinde farklı yerlerde işlerini organize edip mesai bitimi sonrasına kendilerine ve ailelerine vakit ayırabilirler. Yoğun çalışma temposu içerisinde kendinize imkanlar yaratmak zor olsa bile etkili zaman yönetimi ile imkansız değil.

İş yerinde mükemmel başarıya imza atmış kişilerin ortak özelliklerine dikkat ettiğimizde zaman yönetimini ne kadar etkin ve başarılı bir şekilde kullanabildiğini görüyoruz.

Şimdi bir süper kahraman düşünün hem işyerinde başarılı hem de sosyal hayatı çok iyi durumda. Unutmayın, aile ve sosyal yaşantısında başarılı olan insanlar işlerinde de aynı başarıyı gösterirler. Değişime bir kaç ufak düzenleme ile kendinizden başlamalısınız. Başarılı kişiler başarıya giden yolda zamanı nasıl etkili yönetir.

1- Gözlemleyin, Sorun, Araştırın

İlk önce bunun olabileceğine kendinizi ikna etmeniz gerekmelidir. Çevrenizde gerçekten başarıya sahip olan kişileri gözlemleyin. Ne zaman nerede neler yapıyor. Konuşun bir gününün yaklaşık olarak nasıl geçtiğini öğrenin. Eğer imkanınız varsa bunu belirli bir süre tekrarlayın her gününde belli bir takım rutinleri olduğunu göreceksiniz.

2- Rutinler

Başarılı insanları incelediğiniz zaman rutinleri olduğunu ve hiç bir şeyi çok hızlı bir şekilde yapmadığına tanıklık edeceksiniz. Başarılı olan insanların hiç biri evden çıkmasına 5 dakika kala yataktan kalkıp hızlıca dişlerini fırçalayıp çıkmazlar. Daha uyanır uyanmaz bir telaş içerisinde olanlar günü verimli bir şekilde devam ettiremeyeceklerdir. Telaş ile başlayan günde her şeyi dakika dakika yaşarlar aynı telaş işe yetişme esnasında da yaşanır. Bu da sizin güne stresli başlamanıza sebep olacaktır.

Başarılara imza atmış insanlar ise hiç bir zaman evden çıkmadan 5 dakika önce kalkmazlar. Onlar için buradaki zaman çok daha uzundur. Kahvaltılarını yapar en azından bir kahvelerini içerler. Kişisel ihtiyaçlarına zaman ayırırlar ve günün geri kalanını kafalarında programlarlar. İşe uykulu gözlerle gelmek onlara göre değildir.

 

3- Odaklanma

Odaklanma sorununun çözümlenmesi için analitik düşünme yetisine sahip olmak veya bu yeninizi güçlendirmek için egzersizler yapmanız gerekir. Başarılı kişilerin en önemli özelliklerinden biri de hızlı karar verme yetilerinin gelişmiş olmasıdır. Hızlı karar verme yeteneği anca hızlı düşünebilmek ile gelişir. İşi ile ilgili yeterli bilgi ve donanıma sahip olan kişiler verdiği kararların sonuçlarını zaten çok net bir şekilde görebilirler. Daha az başarılı insanlar ise belki de hiç önemi olmayan detaylara takılıp kalır onları irdelerler. Başarısızlıklarının faturasını başkalarına keser gereksiz strese girerler. Başarı, önce bilgi ve tecrübe sonra ise işinize olan odaklanmadan geçer.

4- Hedefler Çizmek

Etkili zaman yönetimi içerisinde bir türlü anlaşılamayan konulardan biri ileri dönük hedeflerinizin olmasıdır. Hedef koyarken yapılan en büyük hata ise çok geniş boylu düşünerek bunu yapmanızdır. Elinizde bi ok var hedeflediğiniz şey ise hedef tahtasını vurmak. Yanlış hedefiniz daha net ve keskin çizgilerden oluşmalı ve sonuca ulaşmak için çabalamalısınız. Hedefiniz tahtayı vurmak değil 12 den vurmak olmalı.

Hedefiniz net çizgilerle çizilmişse ona zamanında ulaşmak için gerekli çabayı harcarsınız. 2020 yılında Xyz firmasının genel koordinatörü olacağım gibi.

İlgili Yazı: Zaman Yönetimi İle Her Şeye Vakit Ayırın

 

5- Not Tutmak

Etrafınızda gördüğünüz CEO’ları inceleyin. Ya yanlarında bir ajandaları, yada her anının notunu tutan bir asistanları vardır. İlhamın ne zaman nerede ve ne şekilde geleceği belli olmaz. Başarılı kişiler sadece zamanlarını programlamaz. Yaşadıklarını, fikirlerini, önemli anların notlarını tutarlar. Zaman içerisinde fikirler unutulur gider. Sizde mutlaka not tutmalısınız her anın, her bilginin veya aklınıza gelen her şeyin. İlla elinizde defter kalem taşımanıza gerek yok. Telefonlarınız var.

6- Kafanızdakilere Odaklanın

Hayata geçirmek istediğiniz bir projeniz varsa bunun için öncelikle gerekli araştırmaları yapın. Kendinize göre makul bir zaman belirleyerek projenizi o zaman içerisinde bitirmek için gerekli vakitleri ayırın. Örneğin yazılımcısınız ve yeni bir program üzerinde çalışıyorsunuz.
– Fizibilite
– Planlama
– İş tanımı
– Ayrılabilecek süre ( tüm zamanlar değil )
iş bitiş zamanı
Şeklinde doğru planlamayı yaparsanız hem kendinize hem de yapmanız gereken diğer işlere zaman ayırmış olur hazırladığınız plana sadık kalırsınız.

7- Takvim Kontrolü

Anı yaşamak güzel olsa da planlanmış görevleriniz mutlaka vardır. Peki her şeyin zamanını kafanızda mı tutuyorsunuz? Atladığınız unuttuğunuz oluyor mu, Şimdi her hangi birinize desek ki şu tarihte toplantımız var eminim ki direk tamam diyeceksiniz.

Başarılı insanların takvimleri vardır. Çünkü olan aylar öncesinden hangi tarihte neler yapmaları gerektiklerini bilirler. Hani bir tabir vardır ya ajandama bir bakayım o gün müsait miyim. Halkın azından sakız olan bu tabir tamamen başarılı insanların kendilerine çizdikleri yoldur. Ne zaman, nerede, ne yapacaklarını bilirler.

8- Toplum olarak sevmediğimiz bir terim ama OKUMAK

Başarılı insanları kontrol ederseniz eğer sürekli okuduklarını görürsünüz. Sosyal medya hesaplarına gelen yorumlardan tutun, mesleki bilgilere, dergilere, bloglara kadar bir çok konuda okuyarak fikir sahibi olurlar. Normal kişiler yolda gözlerini kapatıp uyumayı seçerler fakat onlar için kaybedilen zamandır. Her boş kaldıklarında okumayı tercih ederler. Tuvalette bile.

 

Zaman Yönetimi İle Her Şeye Vakit Ayırın

Başarı tüm hayatınızın iş olması anlamına gelmez. Tüm hayatınızı işe ayırmak gerek işte gerekse özel hayatınızda bir süre sonra başarısızlıklara imza atmak demektir. Tüm hayatını işe ayıran insanlar sosyalleşmekten veya özel yaşantılarından mutlaka uzaklaşacak ve zaman içerisinde ellerindeki yaşam sevincini yitirecektir. İş hayatınızı sosyal hayat ile desteklemeniz hem başarınızı, hem de başarı hissinizi arttırmaya destek olacaktır.

Yoğun bir tempoda çalışmak zaman yönetiminin olmaması anlamına gelmez. Zaman gerek özel, gerek sosyal, gerekse iş hayatında yönetilebilir. Peki etkili zaman yönetimi nasıl yapılır?

Çok çalışmak her zaman başarı getirmez. Kendinize de zaman ayırmanız mutlu olmanız hayatı dolu dolu yaşamanızdır sizi başarıya götüren. Yapılması gereken tek şey ise ipleri elinize alarak zamanı yönetmek hatta hayatı programlamaktır. Neye, ne zaman, ne kadar vakit ayıracağınızı bilerek hareket etmeniz.

Aileniz ile zaman geçirmek, arkadaşlarınıza vakit ayırmak, yürüyüş yapmak, koşmak, okumaz, yazmak veya her hangi bir hobi edinmek. Bunlar gözünüzü korkutuyor mu? Bir çok kişiyi evet sözde yoğun iş temposu halinde bunlara zaman ayıramaz veya sadece bir tanesine zaman ayırır. Fakat zamanınızı doğru planlamanız halinde hepsine zaman ayırır tüm yapmak istediklerinizi gönlünüzce hayata geçirebilirsiniz. Tek yapmanız gereken şey zamanı iyi kullanmak.

Zamanı Verimli Kullanma

– Ödev, spor, çalışma arasındaki zaman kavramını iyi kurun. Hepsinin başlama ve bitiş saatlerini belirleyin.
– Uyku saatinizi planlayarak kendinize zaman haritası çıkarın.
– Kendinize hedefler belirleyin. Bu hedefler ölçülebilir ve gerçekçi olsun.
– Eğer planladığınız bir işiniz varsa yeni tekliflere kendinizi kapatın. Hayır demeyi bilin.
– Yeni bir güne başladığınızda o gün için kafanızda planlarınızın kurgusunu yapın.
– Ne yaparsanız yapın iş veya eğlence mutlaka küçük aralar vermeyi ihmal etmeyin.
– Hayat hiç bir şeyi bekleyecek kadar uzun değildir. Beklemekle boşa zaman kaybetmeyin.
– Kafanızda bir iş var veya o anda bir iş yapıyorsunuz. Sıradakini belirlemeyi ihmal etmeyin. İşiniz bittikten sonra sıradakini belirlemek zaman kaybıdır.
– Ne yaparsanız yapın bir zaman çizelgesine uyun. İdeal zamanı belirleyin. Ve belirlediğiniz zamana uyun.
– Eğer bir şeyin çok önemi yoksa onun üzerinde zaman harcamayın. Kararlarınızı hızlı verin.
– Dikkat her zaman önemlidir. Dikkat dağınıklığı size zaman kaybettirir. Gerekirse telefonunuzu hatta odanızın kapısını kapatın. Dağılan dikkatin toparlanması için geçen süre ömrünüzden boşa giden zamandır.
– Günlük olarak uykunuzu alacağınız kadar uyuyun. Bir sonraki güne dinç kalkmanız o günkü işlerin daha hızlı olması için önemlidir.
– Elinizde listeniz olsun yapmak istediklerinizin notunu tek tek tutun.
– Hafta sonlarınızın daha verimli olması için daha fazla kişiye veya aktiviteye zaman ayırarak geçirin.
– Topluca yapılacak şeylerde mutlaka görevleri belirleyin.
– Hayat kaytarmaya gelmez. Kaytarmak zamanınızı çalar unutmayın.
– Yapacağınız şey için ideal süreyi belirleyin. Belirlediğiniz süre içerisinde o işinizi bitirin.
– Sizin için önemli olan şeylere gün içinde mutlaka zaman ayırın.
– Sosyal medyanızı günde en fazla 2 kez kontrol edin. Unutmayın sizin hayatınız sosyal medya değil. Sosyal medya hayatınızın içerisinde.
– Vaktinizi boşa harcayan şeyleri belirleyip o eylemleri hayatınızdan çıkartın.
– Ne yaparsanız yapın düzenli çalışın dağınıklıkta bir şeyler aramak zamanınızı boşa harcamak demektir. Etkili zaman yönetimi için düzen her zaman önemlidir.

Leave A Reply

Your email address will not be published.