Başarılı insanların zaman yönetimi

 Başarılı insanların zaman yönetimi

İş yerinde mükemmel başarıya imza atmış kişilerin ortak özelliklerine dikkat ettiğimizde zaman yönetimini ne kadar etkin ve başarılı bir şekilde kullanabildiğini görüyoruz.

Her ne kadar bazı kişilerin iş yükleri fazla olsa bile, günün her saatinde farklı yerlerde işlerini organize edip mesai bitimi sonrasına kendilerine ve ailelerine vakit ayırabilirler. Yoğun çalışma temposu içerisinde kendinize imkanlar yaratmak zor olsa bile etkili zaman yönetimi ile imkansız değil.

Şimdi bir süper kahraman düşünün hem işyerinde başarılı hem de sosyal hayatı çok iyi durumda. Unutmayın, aile ve sosyal yaşantısında başarılı olan insanlar işlerinde de aynı başarıyı gösterirler. Değişime bir kaç ufak düzenleme ile kendinizden başlamalısınız. Başarılı kişiler başarıya giden yolda zamanı nasıl etkili yönetir.

1- Gözlemleyin, Sorun, Araştırın

İlk önce bunun olabileceğine kendinizi ikna etmeniz gerekmelidir. Çevrenizde gerçekten başarıya sahip olan kişileri gözlemleyin. Ne zaman nerede neler yapıyor. Konuşun bir gününün yaklaşık olarak nasıl geçtiğini öğrenin. Eğer imkanınız varsa bunu belirli bir süre tekrarlayın her gününde belli bir takım rutinleri olduğunu göreceksiniz.

2- Rutinler

Başarılı insanları incelediğiniz zaman rutinleri olduğunu ve hiç bir şeyi çok hızlı bir şekilde yapmadığına tanıklık edeceksiniz. Başarılı olan insanların hiç biri evden çıkmasına 5 dakika kala yataktan kalkıp hızlıca dişlerini fırçalayıp çıkmazlar. Daha uyanır uyanmaz bir telaş içerisinde olanlar günü verimli bir şekilde devam ettiremeyeceklerdir. Telaş ile başlayan günde her şeyi dakika dakika yaşarlar aynı telaş işe yetişme esnasında da yaşanır. Bu da sizin güne stresli başlamanıza sebep olacaktır.

Başarılara imza atmış insanlar ise hiç bir zaman evden çıkmadan 5 dakika önce kalkmazlar. Onlar için buradaki zaman çok daha uzundur. Kahvaltılarını yapar en azından bir kahvelerini içerler. Kişisel ihtiyaçlarına zaman ayırırlar ve günün geri kalanını kafalarında programlarlar. İşe uykulu gözlerle gelmek onlara göre değildir.3- Odaklanma

Odaklanma sorununun çözümlenmesi için analitik düşünme yetisine sahip olmak veya bu yeninizi güçlendirmek için egzersizler yapmanız gerekir. Başarılı kişilerin en önemli özelliklerinden biri de hızlı karar verme yetilerinin gelişmiş olmasıdır. Hızlı karar verme yeteneği anca hızlı düşünebilmek ile gelişir. İşi ile ilgili yeterli bilgi ve donanıma sahip olan kişiler verdiği kararların sonuçlarını zaten çok net bir şekilde görebilirler. Daha az başarılı insanlar ise belki de hiç önemi olmayan detaylara takılıp kalır onları irdelerler. Başarısızlıklarının faturasını başkalarına keser gereksiz strese girerler. Başarı, önce bilgi ve tecrübe sonra ise işinize olan odaklanmadan geçer.

4- Hedefler Çizmek

Etkili zaman yönetimi içerisinde bir türlü anlaşılamayan konulardan biri ileri dönük hedeflerinizin olmasıdır. Hedef koyarken yapılan en büyük hata ise çok geniş boylu düşünerek bunu yapmanızdır. Elinizde bi ok var hedeflediğiniz şey ise hedef tahtasını vurmak. Yanlış hedefiniz daha net ve keskin çizgilerden oluşmalı ve sonuca ulaşmak için çabalamalısınız. Hedefiniz tahtayı vurmak değil 12 den vurmak olmalı.

Hedefiniz net çizgilerle çizilmişse ona zamanında ulaşmak için gerekli çabayı harcarsınız. 2020 yılında Xyz firmasının genel koordinatörü olacağım gibi.

İlgili Yazı: Zaman Yönetimi İle Her Şeye Vakit Ayırın5- Not Tutmak

Etrafınızda gördüğünüz CEO’ları inceleyin. Ya yanlarında bir ajandaları, yada her anının notunu tutan bir asistanları vardır. İlhamın ne zaman nerede ve ne şekilde geleceği belli olmaz. Başarılı kişiler sadece zamanlarını programlamaz. Yaşadıklarını, fikirlerini, önemli anların notlarını tutarlar. Zaman içerisinde fikirler unutulur gider. Sizde mutlaka not tutmalısınız her anın, her bilginin veya aklınıza gelen her şeyin. İlla elinizde defter kalem taşımanıza gerek yok. Telefonlarınız var.

6- Kafanızdakilere Odaklanın

Hayata geçirmek istediğiniz bir projeniz varsa bunun için öncelikle gerekli araştırmaları yapın. Kendinize göre makul bir zaman belirleyerek projenizi o zaman içerisinde bitirmek için gerekli vakitleri ayırın. Örneğin yazılımcısınız ve yeni bir program üzerinde çalışıyorsunuz.
– Fizibilite
– Planlama
– İş tanımı
– Ayrılabilecek süre ( tüm zamanlar değil )
iş bitiş zamanı
Şeklinde doğru planlamayı yaparsanız hem kendinize hem de yapmanız gereken diğer işlere zaman ayırmış olur hazırladığınız plana sadık kalırsınız.

7- Takvim Kontrolü

Anı yaşamak güzel olsa da planlanmış görevleriniz mutlaka vardır. Peki her şeyin zamanını kafanızda mı tutuyorsunuz? Atladığınız unuttuğunuz oluyor mu, Şimdi her hangi birinize desek ki şu tarihte toplantımız var eminim ki direk tamam diyeceksiniz.

Başarılı insanların takvimleri vardır. Çünkü olan aylar öncesinden hangi tarihte neler yapmaları gerektiklerini bilirler. Hani bir tabir vardır ya ajandama bir bakayım o gün müsait miyim. Halkın azından sakız olan bu tabir tamamen başarılı insanların kendilerine çizdikleri yoldur. Ne zaman, nerede, ne yapacaklarını bilirler.

8- Toplum olarak sevmediğimiz bir terim ama OKUMAK

Başarılı insanları kontrol ederseniz eğer sürekli okuduklarını görürsünüz. Sosyal medya hesaplarına gelen yorumlardan tutun, mesleki bilgilere, dergilere, bloglara kadar bir çok konuda okuyarak fikir sahibi olurlar. Normal kişiler yolda gözlerini kapatıp uyumayı seçerler fakat onlar için kaybedilen zamandır. Her boş kaldıklarında okumayı tercih ederler. Tuvalette bile.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın