Biz Biliyoz

Bebeklerde Oto Koltuğu Kullanımı

Bebeklerde Oto Koltuğu Kullanımı

Bebeklerde Oto Koltuğu Zorunluluğu!!

 

Bebeğinize kavuştunuz ona kavuşmanız ile birlikte bebek arabası,mama sandalyesi ve diğer bir sürü masraf ile karşı karşıyasınız. Bu masrafların dışında çok göz önünde olmayan bazen unutulan oto koltuğu masrafı da hiç de azımsanacak bir masraf değil.

 

 

Son zamanlarda moda olan travel sistem bebek arabaları ile birlikte hem bebek arabası hem anakucağı bir arada alınarak masraflar biraz düşürülebilir ancak ilerleyen yıllarda yeni bir oto koltuğu ihtiyacı mutlaka olacaktır.

 

Araç sahipleri 2010 yılından beri Karayolları Trafik Yönetmeliğinde yapılan değişiklik ile 36 kilogramdan az yada boyu 1 metre 35 cm’den kısa olan çocuklar için standartlara uygun oto koltuğu bulundurma zorunluluğu ortaya çıktı.  Genel olarak bu konuyu araştırdığımızda 30-40 km ile giden bir araçta bile arka koltukta oto koltuğu olmadan oturan bir çocuğun malesef yaralanması kaçınılmazdır. Bu sebeple bebekliğinden itibaren çocuğunuzun gelişimine göre uygun oto koltuklarını temin edip çocuğunuzun mutlaka bu koltukta oturması için gerekli önlemleri almalısınız.

 

Diğer yandan oto koltuğunu seçerken mutlaka standartlara ve bebeğinizin durumuna uygun bir oto koltuğu seçilmelidir. Peki oto koltuğu seçiminde nelere dikkat etmelisiniz.

 

  • Bebeğinizin yaşı ve kilosuna göre farklı seçenekler var.
  • Azam anlamda güvenlik testlerinden geçmiş ürünler seçmeye çalışınız.
  • Hijyenik olarak iyi bir seçm yapın. Kılıfların yıkanabilir olması, terletmemsi gibi ürünlere dikkat edin.
  • 250 tlden 2500 tlye kadar çok fazla çeşit var. İsteklerinize uygun en iyi fiyatı seçebilirsiniz.

 

Her ne olursa olsun mutlaka ve mutlaka oto koltuğu kullanımını alışkanlık haline getirmelisiniz. İyi sürüşler ile mutlu olun mutlu kalın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ