Biz Biliyoz

Evde Elma Şekeri Nasıl Yapılır?

Evde Elma Şekeri Nasıl Yapılır?

Çocukluğumuzun vazgeçilmez lezzeti elma şekeri evde nasıl yapılır? Parlak görünümü lezzetli tadıyla çocukların aklını alacak elma şekeri tarifi.

Bir zamanların sokak satıcıları tarafından çok fazla satılan zaman zaman da olsa hala piyasada bulunabilen elma şekerini çocuklarınız için evde yapmak ister misiniz? biliyoz.com ekibi sizler için elma şekerinin tarifini araştırdı.

Evde Elma Şekeri Tarifi

Evde Elma Şekeri Malzemeleri
4 Su bardağı toz şeker
2 Bardak su
2 Yemek kaşığı sıkılmış limon suyu
6 Adet elma
Kırmızı renkli gıda boyası
Elmaları saplamak için çöp şiş veya şeker sapları

Evde Elma Şekeri Yapılışı:
Elma şekeri yapımında elmaların seçimi çok önemlidir. Elmaların küçük boy sert ve sulu elmalardan olması gerekir renk olarak ise yeşil elma daha iyidir.

1- Elmalar öncelikle yarım saat kadar 1/10 ölçeğinde sirkeli su içinde bekletilir. Bekleme süresi sonunda elmalar sirkeli su içerisinden çıkartılarak güzelce yıkanıp kurutulur.

2- Çubukların düzgün takılabilmesi için elmaların sapları kesilir. Alt ve üst tarafında bulunan fazlalıklar temizlenir.

3- Elmalar çöp şiş için kullandığımız şişlere geçirilir. Elmalar şişer geçirilirken arka tarafından çıkmamasına ve mümkün mertebe şişin yeteri kadar fazla içeride kalmasına özen gösterilmelidir. Aksi taktirde elmalar şişten düşebilir.

4- Şiş işleminden sonra elmalar buz dolabına bırakılır. Bu soğutma işlemi elma şekerinin daha parlak gözükmesi için önemlidir.

5- Elma şekerinin şerbeti için su, şeker ve limon kaynatılarak şurup elde edilir. Burada dikkat edilmesi gereken husus kaynama süresinin uzun tutulmasıdır. Kaynama süresi uzadıkça elde edilen şerbet koyulaşarak reçine veya ağda kıvamına gelecektir. Buda elmanın üzerindeki şeker katmanının kalın olmasını sağlar.

6- Kaynayan şerbet içerisine ağdamsı kıvama gelmeden bir çay kaşığı gıda boyası ilave edilir. Su sıcaklığı yaklaşık 150 dereceye gelene kadar kaynatılmalıdır. Her evde derece olmayabilir. Bir çay bardağı içerisine soğuk su koyun kaşığın ucu ile bir samla şerbeti veya şurubu bu suya damlatın. Şerbet dağılmadan sop halinde suyun dibine çöküyorsa istenen sıcaklık yakalanmış demektir.

7- Geldi elmaları şuruba batırmaya. Şurubunuzu ocaktan çekmeyin aksine ocağın altı yanık olsun ocağın altı kapandığı taktirde şerbet soğuyup katılaşmaya başlayacaktır. Şuruba batırılmış elmaların donduktan sonra kolay alınması için yapışmayan yağlı kağıt üzerine konulması tavsiye edilir.

8- Elma çubuğundan tutularak şuruba batırılır. Elmanın her yerinin şurup olmasına dikkat edilir. Şuruba batırılmış elmalar yağlı kağıt veya cam kase içerisine dik olarak konur. Şerbetin donması için 1 saat beklenir ve elmalı şekerler yamaya hazırdır.
Afiyet olsun.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ