Biz Biliyoz

İş Hukukuna Göre Taşınma Durumları Hakkında

İş Hukukuna Göre Taşınma Durumları Hakkında

Yeni bir evde oturmak için yeni bir ev aldınız ya da sahibi başkası tarafından kiraladınız. Yeni evinizin içerisinde yeni bir yaşama başlayabilmek için gerekli taşınma durumlarını tamamladınız fakat yapılacak bir çok durum var iken taşınma işlemlerinizi biraz daha erteleyebilmektesiniz. Çünkü yeni bir eve taşınmak sizler için baya bir zaman alacak gibi duruyor, faturalarınız ile birlikte taşınma izinlerini de hukuken sağlamanız gerekmektedir.

Yani bu işler hafta son tatilinize engel olabilecek işler değil size daha uzun bir tatil gerekli olabilmektedir.

 

Bizler sizlere bu durumları üstün körüklü bir şekilde az da detay vererek anlatmaya çalışacağız. Yeni evinize götüreceğiniz eşyalarınızın toplanarak, kutulara koyulması, evinizde bulunan elektirik, su, telefon gibi tüm faturaları abonelikler ile birlikte yeni adrese nakli etme ve yeni evinizde bulunan tadilatların biterek yerleşme düzenin sağlanabilmesi. Çocuğunuz var ise okul değişikliklerin yapılarak muhtarlıklar üzerinden gerekli evrakların sağlanarak çocuklarınızın işlemlerinizin tamamlanması.

 

Bu saydıklarımız öngörülen taşıma işlemleri olduğundan, daha önceden taşınma işlemi gerçekleştirdiyseniz sizlerin taşınırken planlamadığınız bir çok sorunun sizlerin karşınıza çıkacağınız öngörebilmektesiniz.  Bu yüzden çalışacağınız yerden güvenli ve iş hukuklarının sizlere yönelttiği derecede kendi çalıştığınız yerden gerekli izinleri alabilmeniz gerekmeli ki tüm bu problemleri izinli gününüzde ani bir şekilde halledebilmeniz.

 

Çalışanlara sağlanan ev taşıma izni olarak düzenlenen bir tür yasa bulunmuyor fakat 4857 İş Kanunu’nun 55/j maddesine göre ücretli veya talep ettiğiniz süre boyunca (tabi ki iş yerinizde yeterince izninizin bulunması) durumunda istediğiniz kadar izin alabilmeniz mümkün.

 

Yani bu duruma göre bulunan yasaya göre gerek hizmet sözleşmesi gerekse toplu sözleşme bazında iş durumu kararlaştırılacak olursa iş verenin işçiyi bu gibi durumlarda izne göndermesi gereklidir. Bu gibi durumlarda ise işçinin tüm aylık ücret ve diğer mali haklarından kesintisiz bir şekilde faydalanabilmesi öngörülmektedir.

 

Bu şekilde sizlere belirtmiş olduğumuz gibi taşınma işlemleriniz sırasında sizlere ve çevrenizde ki kişileri bu haklarınızdan haberdar edip olası bir çalışma durumlarınızda çalıştığınız yerde bulunan izinlerinizde faydalanarak rahatlıkla taşınabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ