Take a fresh look at your lifestyle.

Kede Nasıl Yapılır? Hemşin Ketesi

0 43

Rize yöresine ait kede nasıl yapılır? Bazı yer ve kişilere göre Hemşin Ketesi olarak geçen Rize’ nin eşsiz tadı Kede – Hemşin Kede’ sinin tarifi. Kede Nasıl Yapılır? Bakalım.

Bugün özellikle Rize’ nin Hemşin yöresinden çıkan eşsiz biz lezzet ile karşınızdayız. Bazı kişilerce adı Kede olarak bilinen bazı kişilerin ise Hemşin Ketesi olarak adlandırdığı Kede nasıl yapılır? Hemşin Ketesi nasıl yapılır birlikte öğreneceğz.

 

Kede Hamuru için malzemeler

1 Paket yas maya
400 Gram kaymak
200 Gram tereyağı
1 Su bardağı seker
1 Tatlı kaşığı tuz tepeleme
1 Litre süt ve alabildiğince un

 

Kede  İç malzemesi için

Yarım kilo mısır unu
Yarım kilo tereyağı
1 Kilo şeker
Su

Kede Nasıl Yapılır Hazırlanışı:

Rize yöresinin eşsiz lezzeti kede ( hemşin ketesi ) tarifine başlamadan önce ilk yapmamız gereken hareket yaş mayamız aktif hale getirmek için boş bir kase içerisine aldığımız mayamızın üzerine 2 yemek kaşığı şeker ve 2 su bardağı ılık süt ekleyip bir kenarda bekletiyoruz.

 

Kede Hamurunun Hazırlanışı:

Tarifimizi yapmaya hamurun hazırlanması ile başlıyoruz hamurun kabarması için yaklaşık 1 saat bekleyeceğimizden ötürü bu bekleme süresi içerisinde iç malzememizi hazırlayacağız. 400 Gram kaymak, 200 Gram tereyağı, şekerin geri kalanı, 1 tatlı kaşığı tepeleme tuz, bir litre süt ve hazırladığımız mayayı kabımızda karıştırıp üzerine alabildiğince unu ilave ederek hamurumuzu kulak memesi kıvamında hazırlıyoruz. Hazırladığımız hamurun kabarması için üzerini kapatıp 1 saat kadar bekletiyoruz.

 

Kede İç Malzemenin Hazırlanışı

Tenceremizin içerisinde yarım kilo olan tereyağımızı tamamen eritiyoruz. Eriyen tereyağının üzerine yarım kilo mısır ununu ileve ediyoruz ve orta ateşte kaymadan rengi koyulaşıncaya kadar 15 – 20 dakika helva kavurur gibi kavuruyoruz. Unumuz kavrulduktan sonra ortasını açarak havuz haline getiriyoruz ve içerisine şeker ve suyumuzu ilave ediyoruz. Suyumuz yumuşak bir helva kıvamına gelene kadar ilave edilecektir. İstenilen kıvama geldiğinde ise tenceremizin altını kapatıp dinlenmeye bırakıyoruz.

Yoğurduğumuz ve dinlendirdiğimiz hamurumuzdan cevizden biraz büyük beze halince bir parça koparıyoruz. Bir merdane yardımı veya el yordamı ile bezemizi büyütüyoruz. Merdane yardımı ile yaparsak görüntü çok daha güzel olacaktır. Hazırladığımız harçtan bir yemek kaşığı açmış olduğumuz hamurun içerisine koyuyor ve hamurumuzu muska şeklinde kapatıyoruz. Tüm hamurumuzu bu şekilde hazırladıktan sonra önceden 200 derecede ısıttığımız fırınımıza atıp üzerleri kızarana kadar bekliyoruz.

E afiyet olsun

Tarifini yapılışını ve hazırladığı esnada çektiği resmi bizimle sitemiz ile paylaşan ismini vermek istemeyen takipçimize çok teşekkür ediyoruz.

Leave A Reply

Your email address will not be published.