Take a fresh look at your lifestyle.

Kene ve Kırım Kongo Kanamalı Ateşli Hastalık

0 3

Kene ve Kırım Kongo hastalığı hakkında. İnsanlar kadar hayvanlarda doğanın canlılara sunmuş oldukları nimetlerden istifade ederken korkulu rüyaya dönüşen keneler de gün yüzüne çıkmaya başladı.

Isınmaya başlayan havalarla birlikte doğa tüm güzelliklerini tüm canlılara sunmaya başladı.

Tedbir almadan park ve bahçelere yayılan insanları adeta kendilerine hedef seçen kenelerin Kırım Kongo Kanamalı Ateşli hastalığa sebep olduğunu unutmamak gerekir.

Kene ısırması esnasında ve sonrasında neler yapılması, neler yapılmaması, ne tür tedbirler alınması, nasıl davranılması gerektiğini ve Kırım Kongo Kanamalı Ateşli hastalığın belirtilerini, önlemlerini, tedavi yöntemini sizler için araştırdık.

Kırım Kongo Kanamalı Ateşli hastalık ile ilgili bilinmesi gerekenler.

Nasıl Bulaşır
Kenelerin küçükbaş hayvanları emerken almış oldukları Nairovirüs’ ünü insanlara yapışması ile enfeksiyonun kana karışmasından dolayı bulaşır. Bulaştırdığı Nairovürüsü insanlarda Kanamalı Ateşli hastalığa sebep olurken çoğu hayvanda herhangi bir probleme sebep olmamaktadır.

Kimler Risk Altında

Kırım Kongo Kanamalı ve Ateşli hastalığa kese ısırması tarafından yakalanma riskinin yüksek olduğu kişileri söyle sıralayabiliriz.

Kırsal kesimde yaşayanlar
Hayvanlarla ilgili işlerle uğraşanlar
Orman veya arazide avlanma faliyet’ i gösterenler
Veterinerler
Doktorlar
Hemşireler
Sağlık personelleri
Çalılık ve orman gibi bölgelerde bulunan veya piknik yapanlar.
Dikkatli olmayan herkes risk altındadır.

Kırım Kongo Kanamalı Ateşli Hastalığın Belirtileri ve Evreleri
Kene ısırması sonucunda belirtiler kuluçka süresi olan 1 ila 3 gün arasında görülmeye başlar. Hastalığın adından da anlaşıldığı gibi yüksek ateş hatalığın belirtileri arasındadır. Diğer belirtileri ise baş ağrısı, iştahsızlık, kusma, mide arısı, ishal, kas ağrısı gibi semptomlardır. Kuluçka süresinden sonra 3 ila 5 gün arasındaki 2. evre belirtiler daha derinleşmektedir. Cilt altında kanamalar, idrar ve dışkıda kanama, gözlerde ve yüzde kızarıklıklar görülmektedir. 3. evresi 5. günden sonraki belirtiler ise Karaciğer yetmezliği, böbrek yetmezliği, akciğer yetmezliği, sinir sisteminin çökmesi görülmektedir. Bu durumdan sonrası malumdur.

Önlemler

Kenelerin bulunabileceği orman, bağ, bahçe, sık otların bulunduğu yerler, hayvanların bulunduğu yer veya barınaklar gibi bölgelerden mümkün olduğunca uzak durmak gerekir. Bu tarz bölgelerde bulunmamız gerekiyorsa kıyafetlerimizin koruyucu özelliğinden istifade etmek gerekir. Vücudumuzun genel olarak hemen hemen her yeri kapalı olmalıdır. Bu tarz ortamlarda çıplak ayakla gezilmemeli şort veya kısa kollu ürünler kullanılmamalıdır.
Kene ısırmasına maruz kalınırsa kene dibinden bir pens yardımı ile sağa sola hareketler ile çıkartılabilir. Mümkünde en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. Kene yakılmamalı üzerine kimyasal madde dökülmemelidir.
Yukarıda belirtilen yerlerde bulunacak isek koruyucu kene solisyon veya spreyleri kullanılmalıdır.
Unutmamanız gerekir ki bir çok börtü böcek nane ve lavanta kokusundan nefret etmektedir.

Kırım Kongo Kanamalı Ateşli Hastalığın Tedavisi

Her hastalıkta olduğu gibi erken teşhis hayat kurtarmaktadır. Kene ısırmasının kesin olduğu durumlarda hiç zaman kaybetmeden bir uzmana baş vurarak gerekli tahlillerin yapılması sağlanmalıdır. Evde tedavi süreci bulunmayan hastalıkta doktorunuzun kontrolünde hastalığa uygun ve özel ilaç ve serumlar ile tedavi süreci başlamalıdır. İyileşme süreci biraz meşakkatlidir.

Leave A Reply

Your email address will not be published.