Take a fresh look at your lifestyle.

Vecihi Hürkuş Kimdir?

0 19

Vecihi Hürkuş Hayatı. Babası Gümrük Müfettişi Faham bey annesi Zeliha Niyir Hanım dır. Genç yaşta babasını haybeden Vecihi Hürkuş’ u annesi tarafından yetiştirilmiştir.

 

Tophane Sanat Okulu’nda güzel sanatlar okuyan Hürkuş kendi isteği ile Balkan Savaşına katılmıştır. 1. Dünya savaşı döneminde uçak mühendisi olarak görev yapan Vecihi Hurkuş Balkan Cephesinde görevini ifa etmiştir.

6 ocak 1896 tarihinde istanbul da doğan Vecihi Hürkuş 3 çocuklu ailenin 2. çocuğudur.

Vecihi Hürkuş Düşman Uçağını Düşüren İlk Türk Pilotudur.

1917 yılında Kafkas Cephesi’nde bulunduğu dönemde Rus uçağını düşürerek düşman uçağı düşüren ilk Türk pilotu ünvanını almıştır.Savaş esnasında yaralanan Hürkuş Ruslara esir düşmüştür. Zeki, atak çevik bir yapıya sahip olan Hürkuş Esir tutulduğu Nagrin adasından yüzerek kaçmış ve tutsaklıktan kurtulmuştur.

Vatan sevgisi ve Vatan aşkı ile yanan Hürkuş Kurtuluş Savaşına da gönüllü olarak katılmıştır. Kurtuluş Savaşında yaptığı keşif uçuşları sırasında bir Yunan uçağını daha düşürmeyi başaran Hürkuş İzmir’ e inerek İzmir’ in kurtulmasında büyük rol oynamıştır.

Hayatı başarılarla dolu olan Vecihi Hürkuş’a Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından İstiklal madalyası ve 3 farklı tastikname verilmiştir.

İlk Türk Uçağını Yapan Kişi Vecihi Hürkuş tur

Edirne dolaylarına düşen bir düşman uçağına Vecihi adının verilmesinden sonra uçak yapma fikrini beynine kazıyan Hürkuş İlk Türk yapımı uçağı yaparak Vecihi K VI adını vermiştir. İlk uçuşu 28 Ocak 1925 te kendisi gerçekleştirmiştir. 1931 yılında Yurdumuz semalarında uçak turu düzenlemiştir.

 

İlk Sivil Uçak Okulunu Vecihi Hürkuş Kurdu

21 Nisan 1932 de ilk Sivil Tayyare Mektebini kurdu ve 1933 te 2. uçağı olan Vecihi K XVI isimli uçağı tasarladı. 1937 Yılında Mühendislik eğitimi alması için Türk Hava Kurumu tarafından Almanya ya gönderildi. İki yılda gitmiş olduğu okuldan mezun olarak diplomasını alan Hürkuş’ a haksızlık edilerek iki yılda mühendis olunmayacağı gerekçesi ile uçak mühendisliği ruhsatı verilmedi.

 

Türk Hava Yollarının elden çıkarttığı uçakları alıp onararak filosuna dahil eden Hürkuş 29 Kasım 1954 tarihinde ilk sivil hava yolu şirketini kurdu. Üzerine türlü oyunlar oynanan Hürkuş bu işte istediği başarıyı sağlayamadı. 16 Temmuz 1969 yılında geçirdiği beyin kanaması sonucu Gülhane Askeri Tıp Akademisi Hastahanesin de hayatını kaybetti.

Leave A Reply

Your email address will not be published.