Biz Biliyoz

Koltuk Altı Kararması İçin En Etkili Çözümler

Koltuk Altı Kararması İçin En Etkili Çözümler

Özellikle kadınların yaşadığı sorunlar arasında olan ve yaz aylarında daha büyük sıkıntılara yol açan koltuk altı kararmasını yok eden doğal kürler  ile ilgili çözüm yollarını araştırdık.

Koltuk altı kararması neden olur? Koltuk altı kararmasına çözüm yolları nelerdir? Koltuk altı kararması nasıl geçer? Koltuk altı kararması için evde çözüm yolları.

Koltuk altı kararması ile ilgili tüm merak ettiklerinizi bu yazımızda bulacaksınız.

Koltuk altı kararması hemen herkesin yaşayabileceği sorunlar arasında yer almaktadır. Koltuk altında kararma kendini göstermeye başladıktan sonra zaman içerisinde gelişip büyüyen bir sorundur.

Koltuk altındaki siyahlaşma bir sağlık probleminden kaynaklı değilse genelde tahrişten veya akanthosis nigricans (AN) adı verilen cilt problemlerinden kaynaklı olarak kendini göstermektedir.

Kararma genellikle koltuk altında, genital bölgede ve bıyık bölgesinde daha fazla kendini göstermektedir. Eğer ki kararma tüm ince deriye sahip bölgelerde ve koyu renkli ise bir uzmandan destek almakta fayda vardır.

Eğer sadece koltuk altında ise aşağıda vereceğimiz yöntemler bu sorunu ortadan kaldıracaktır. Fakat her durumda uzman bilgisine baş vurulması tavsiye edilir.

Koltuk altı kararması neden olur?

Koltuk altındaki kararmaların büyük bölümü kişisel temizlik esnasında cildin haddinden fazlaca tahriş edilmesinden kaynaklıdır. Koltuk altı bölgesinde bulunan derinin hem baskıya hem de tahrişe maruz kalması kararma olarak geri dönüş sağlamaktadır.

Koltuk altı kararmasına sebep olan diğer bir önemli unsur ise fazla terlemek ve terin koltuk altında kurumasıdır. Terleme ile dışarı atılan tuz ve asit bölgeyi tahriş ederek kararmaya sebep olur. Aynı zamanda koku oluşumu da muhtemeldir. Peki koltuk altı kararmasına çözüm yolları nelerdir? Hep birlikte inceleyelim.

Koltuk altı kararmasına çözüm yolları

Koltuk altı kararması için size bahsedeceğimiz çözüm yolları belirli araştırmalar sonucunda edindiğimiz bilgi üzerine sizinle paylaşılan doğal çözüm yollarıdır.

Koltuk altı kararması için limon

kol altı kararması limon

kol altı kararması limon

Limon çok uzun zamanlardan beri hem kararan koltuk altları, hem kararan tırnaklar için kullanılmaktadır. Aynı zamanda limonun cilt beyazlatmak için kullanıldığı da bir çok kişi tarafından bilinmektedir. Eğer ki limona karşı bir alerjiniz yoksa duşa girmeden yarım saat önce koltuk altına limon sürerek ovalamanız ve bu eylemi bir kaç kez tekrarlamanız koltuk altındaki kararma sorununu ortadan kaldıracaktır.

Koltuk altı siyahlaşması için patates

kol altı kararması için patates

kol altı kararması için patates

Patates geçmişten günümüze kadar gelen ve bitkisel tedavi için bir çok alanda kullanılan bir besin maddesidir. Patatesin cilt üzerinde her hangi bir olumsuz etkisi bulunmamaktadır. Dilimlenmiş veya ezilerek püre haline getirilmiş patatesi kol altına koymak kararmayı kısa sürede tedavi edecektir. Kararma tamamen yok olana kadar gün aşırı kullanılması tavsiye edilir.

Koltuk altı koyulaşmasına portakal kabuğu

kol altı kararması için portakal

kol altı kararması için portakal

Portakal kabuğu asit ve c vitamini içeren bir besin maddesidir. Her hangi bir alerjik durumunuz yoksa koltuk altı kararmasını tedavi edebilecek yapıya sahiptir. Güneşte kurutulan portakal kabukları blender yardımı ile toz haline getirilir. Toz halindeki portakal kabukları süt veya gül suyu ile karıştırılarak macun şekline getirildikten sonra koltuk altına sürülüp 15 dakika kadar bekletilir. Daha sonra duşa girmeniz veya ılık su ile koltuk altını temizlemeniz tavsiye edilir.

Kol altı kararması için karbonat

kol altı kararması için karbonat

kol altı kararması için karbonat

Karbonat kol altında oluşan asitlerin yok edilmesi için ideal bir maddedir. Evde üretilen roll on lar içerisinde koku ve asidin giderilmesi için kullanılır. Su ile karıştırılan karbonatın koltuk altına sürülüp 10 dakika bekletilmesi zaman içerisinde sorunun tamamen kaybolmasına yardımcı olacaktır. Haftada bir kere işlemin tekrarlanması kısa sürede kol altındaki kararmaları yok edecektir.

Kol altı kararması için kür

Kol altı kararması için vereceğimiz bu kür yine yapılan araştırmalar sonucunda Suna Dumankaya tarafından verilmiş bir kür olarak karşımıza çıkmıştır.

Kol altı kararması için kür malzemeleri

 • 1 yemek kaşığı pirinç
 • 1 yemek kaşığı sirke
 • 1 yemek kaşığı yoğurt

Hazırlanışı

Pirinç, sirke ve yoğurt bir kap içerisinde karıştırılır ve temiz olan koltuk altına sürüldükten sonra 20 dakika bekletilir. Süre sorunda kol altı iyice yıkanır veya duş alarak hazırlanan kür temizlenir. İşlem sonunda nemlendirici ve pudra sürülmesi tavsiye edilir.

Bu kürün düzenli olarak uygulanması zaman içerisinde koltuk altınızın doğal rengine ulaşmasına yardımcı olacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. Sibel dedi ki:

  Ihtiyacim olan etkili çözümleri bir arada buldum
  Teşekkürler editor

  1. Biliyoz.com dedi ki:

   Teşekkür ederiz Sibel Hn

BİR YORUM YAZ