Menopoz sonrası kemik erimesine dikkat

 Menopoz sonrası kemik erimesine dikkat

Menopoz sonrası kemik erimesine dikkat

Orta yaşların sonuna geldiğini gösteren en doğal belirtilerden biride menopoz dönemi sonrasında oluşabilecek olan kemik erimesine dikkat edilmesi gerekir.

Hormonların değişmeye başladığı, yaşlanmaya başlamanın en doğal belirtileri içerisinde olan menopoz büyük tehlikeler saçıyor. Menopoz döneminde kadınların normalde çok daha fazla dikkatli olması gerekir. Aksi taktirde büyük sağlık sorunları ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Menepoz sonrasında ortaya çıkabilecek olan bazı rahatsızlıkların başında osteoporoz gelmektedir. Sadece dikkat ederek osteoporoz önlemek veya verebileceği zararları en aza indirmek mümkündür Peki osteoporoz nedir?

Osteoporoz Nedir?

Osteoporoz denilen bu hastalık kemiklerin zayıflamaya başlaması sonucunda, kemiğin daha kırılgan bir hale gelmesine denir. Östrojen hormonunun seviyesinin düşmesi sonucunda osteoporoz hastalığı görülmeye başlar.

Osteoporoza Ne İyi Gelir?

Kemik yapısının güçlenmesine karşın uzmanların önerisi kalsiyum desteğidir. Kalsiyum almanın en kolay yolu ise D vitaminidir. D vitamini osteoporoz hastalığına karşı vücudu ve kemik yapısını korumaktadır. Kemik ve bağırsaklardaki kalsiyum oranını arttıran D vitamini vücudun genel yapısını korumakla birlikte menopoz döneminin hafif şekilde atlatılmasına destek olur

D Vitamini

D vitamininin ana kaynağı güneştir. Günlük olarak güneş ışınlarına maruz kalmak vücudun D vitamini almasına sebep olacaktır. Bunun yanında süt, yumurta, balık tatlı patates, tereyağı, maydanoz, mantar, ton ve somon balığı gibi besinlerde bol miktarda D vitamini bulunmaktadır ve vücudu desteklemekte fayda vardır.

menopoz dönemi, Menopoz tedavisi, osteoporoz nedir, menopozun neden olduğu hastalıklar, menopozu azaltan önlemler, menopoz nedir, osteoporoz, osteoporoz tedavisi, osteoporoz ne demek, osteoporoz neden olur

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın