Biz Biliyoz

Menopoz Sonrası Kemik Erimesine Dikkat

Menopoz Sonrası Kemik Erimesine Dikkat

Menopozdan sonra  kemik erimesi orta yaş üstü hanımların korkulu rüyasıdır.

Bayanlarda regl döneminin bitmesi üremenin sona ermesine yani menopoz dönemine girilmesine denir. Menopoz döneminde ruhsel , vücutsal ve cinsel değişiklikler meydana gelir ve bu durum bayanların hayatında yeni bir değişimdir. Pozitif bir anlam olarak değerlendirilmeyen bu durum aksine negatif bir anlam olarak adlandırılmaz.

Menopoz Nedir Menopoz Belirtileri

Bayanların genelinde menopoz 45-65 yaşları arasında başlamaktadır.Menopoz döneminin kadınlarda erken bir zamanda başlaması ya da geç bir zamanda başlaması kalıtımsal olabileceği gibi , iyi bir beslenme , kaliteli ve sağlıklı sürdürülen bir hayat bayanlarda menopozun geç başlamasına sebep olabilir.

Menopozun Başlıca Belirtileri ;

Sıcak basması ; Bayanlarda en sık görülen menopoz belirtilerinden birisidir. Cildin menopoz dönemine yaklaştıkça düşen östrojen hormonuna uygulamış olduğu tepkidir.

Vajina kuruluğu ; Östrojen hormonuna göre bu vajina bölgesini nemli tutan sıvının azalması olarakta bilinmektedir.Vajina kuruluğu nedeni ile vajina bölgesinde kaşıntı ve tahriş oluşabilir. Ayrıca cinsel birliktelikte vajinada şiddetli ağrılarda yaşanabilmektedir.

Cinsel İsteksizlik ; Bu durum menopozun belirtisi olabileceği gibi eğer menopozun belirtilerini hafifletecek bir ilaç kullanıyorsanız bu yan etkisinide göstermiş olabilir. Cinsel isteksizlik hormon düzenin bir süre sonra dengesizleşmeye başlamasından dolayı oluşan bir durumdur.

Halsizlik ; Menopozun başlıca belirtileri arasında olmakla beraber , bu duruma bir konu üzerinde alakasız olma , sinirli olma durumu ve dikkat kaybetme sorunlarıda eşlik edebilir. Menopoz belirtileri arasında bulunan halsizliğin oluşmasında , hormonların hücre seviyesine göre enerji durumunu ayarlayamaması sebebi ile oluşmaktadır.

Göğüslerde ağrı ; Bu durum göğüslere uygulanacak hafif bir baskı ile dahi görülebilir. Göğüslerin birisinde ya da ikisinde de meydana gelebilir.

Menopoz sonrası kemik erimesine dikkat

Orta yaşların sonuna geldiğini gösteren en doğal belirtilerden biride menopoz dönemi sonrasında oluşabilecek olan kemik erimesine dikkat edilmesi gerekir.

Hormonların değişmeye başladığı, yaşlanmaya başlamanın en doğal belirtileri içerisinde olan menopoz büyük tehlikeler saçıyor. Menopoz döneminde kadınların normalde çok daha fazla dikkatli olması gerekir. Aksi taktirde büyük sağlık sorunları ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Menepoz sonrasında ortaya çıkabilecek olan bazı rahatsızlıkların başında osteoporoz gelmektedir. Sadece dikkat ederek osteoporoz önlemek veya verebileceği zararları en aza indirmek mümkündür Peki osteoporoz nedir?

Osteoporoz Nedir?

Osteoporoz denilen bu hastalık kemiklerin zayıflamaya başlaması sonucunda, kemiğin daha kırılgan bir hale gelmesine denir. Östrojen hormonunun seviyesinin düşmesi sonucunda osteoporoz hastalığı görülmeye başlar.

Osteoporoza Ne İyi Gelir?

Kemik yapısının güçlenmesine karşın uzmanların önerisi kalsiyum desteğidir. Kalsiyum almanın en kolay yolu ise D vitaminidir. D vitamini osteoporoz hastalığına karşı vücudu ve kemik yapısını korumaktadır. Kemik ve bağırsaklardaki kalsiyum oranını arttıran D vitamini vücudun genel yapısını korumakla birlikte menopoz döneminin hafif şekilde atlatılmasına destek olur

D Vitamini

D vitamininin ana kaynağı güneştir. Günlük olarak güneş ışınlarına maruz kalmak vücudun D vitamini almasına sebep olacaktır. Bunun yanında süt, yumurta, balık tatlı patates, tereyağı, maydanoz, mantar, ton ve somon balığı gibi besinlerde bol miktarda D vitamini bulunmaktadır ve vücudu desteklemekte fayda vardır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ