Take a fresh look at your lifestyle.

Mülakatta Yapılmaması Gerekenler.

0 7

Ülkemizde yaşanan ekonomik kriz ve işsizliğin getirdiği sorunlardan ötürü belki de aylarca iş arasında bulundunuz. Beklediğiniz fırsat sonunda karşınıza çıktı. Belki de bu iş için biçilmiş kaftansınız. Mülakata girdiniz ama sonuç sıfıra sıfır elde var sıfır. Peki neden?

 

biliyoz.com ekibi olarak sizler için mülakatta yapılmaması gereken hataları araştırdık. Mülakat sürecini en başarılı şekilde tamamlamak için bu yazımızı dikkate almalısınız. İşte insan kaynakları uzmanlarının en çok dikkat ettiği konular iş görüşmesinde yapılmaması gerekenler ve iş görüşmelerinde yapılan hatalar.

Mülakatta Bunları Yapmayın

1. Mülakata geç kalmak

Mülakatta yapılmaması gerekenler adlı yazımızın ve listemizin en başında en çok yapılan hata olan mülakata geç kalmak alıyor. İlk izlenim açısından büyük önem taşıyan mülakata zamanında girmek insan kaynakları yöneticileri açısından çok önemli. İş görüşmesine zamanında gelmeyen kişinin işine nasıl sadık çıkacağı konusunda ön yargı oluşturan geç kalmak, diğer adaylara göre görüşmeye 1-0 mağlup başlamanıza sebep oluyor. İnsan kaynakları uzmanlarına göre iş görüşmesine girecek olan bir kişi en az 15 dakika önce hazır bir şekilde görüşmenin sağlanacağı alanda olması gerekiyor.

2. Yanlış kıyafet seçimi

İlk izlenim gerek iş görüşmesinde, gerek sosyal hayatta, gerekse gündelik yaşamda karşınızdaki kişilerle ilgili bilgi sahibi olabilme açısından büyük önem arz ediyor. İlk izlenim kimi zaman yanlış olsa bile bir çok konuda bir çok kişinin bir fikir edinmesini sağlıyor. Bu yüzden iş görüşmesine giderken mutlaka temiz ve ütülü hatta yapacağınız işe göre seçilmiş kıyafetlerin yanı sıra saçınıza, sakalınıza hatta ayakkabınızın temizliğine kadar dikkat etmeniz karşınızdaki kişide olumlu izlenimler uyandırıyor.

3.Eski iş yerini kötülemek

Mülakatta yapılmaması gerekenler listesinin 3. sırasında eski yöneticilerini veya eski çalıştığınız şirketi kötülemek yatıyor.

Şimdi sevgili okurlar olaya şu açıdan bakın kimse benim ayranım ekşi demez. İnsan kaynakları uzmanları günde yüz kişi ile görüşüyor. Muhtemelen kötülediğiniz şirkette de tanıdıkları var. Görüştüğü yüz kişiden bir tanesi bile benim hatam vardı demiyor. Herkes iyi bir tek yöneticiler ve şirket sahipleri kötü siz olsanız bu söyleme itibar eder miydiniz?

 

is-gorusmesi

4. Mülakat için gidilen şirket hakkında araştırma yapmamak.

Bir firmaya iş başvurusu yaptınız ama o firma hakkında en ufak bir bilgiye sahip değilsiniz. Kaç yılında kurulmuş, nerede açılmış, sahibi kim Siz ne yapacağınızı bilmeden girmek istediğiniz şirket hakkında en ufak bir fikir sahibi olmadan sizce o mülakattan başarı ile geçme şansınız nedir? Bizce de yok.

Eşer bir mülakata gidiyorsanız görüşme yapacağınız şirket hakkında az da olsa fikir sahibi olun. Önce dersinizi çalışın sonrası zaten gelir.

5. Hangi pozisyonda işe gireceğinizi bilin

Muhtemelen mülakattan önce bir ön görüşmeye tabi tutuldunuz. Bir takım şeyleriniz hoşlarına gitti ki sizi görüşmeye çağırdılar. Peki ne iş yapacaksınız size söylemediler mi? Muhtemelen zaten başvurunuz esnasında hangi birim veya bölüme baş vurduğunuzu biliyor olmanız gerek. Eğer kariyer siteleri üzerinden rast gele başvuru yaptıysanız ve gideceğiniz işi pozisyonu yeri bilmiyorsanız yine kaybettiniz. Mülakatta yapılmaması gerekenler listesinde büyük önem taşıyan sorunlardan biride ne yapacağınızı bilmeden mülakata gitmektir.

İlginizi çekebilir: Evden para kazanmak için firma rehberi

6. Kendinizi kusursuz göstermeyin

Az öncede söyledik. İnsan kaynakları uzmanları günde onlarca kişi ile görüşüyorlar ve emin olun bu görüştükleri kişilerin hepsi kusursuz. Evet belki gerçekten işinizde mükemmelsiniz. Belki gerçekten kusursuz ve fark yaratacak bir personel adayısınız. Ama bırakın bu özelliğinize karşınızdaki kişiler karar versin.

7. Teşekkür etmeyi unutmayın

Mülakatta yapılmaması gerekenler listesinin içerisinde nezaket kurallarına uymamakta olduğunu unutmayın. Eğer ki olumsuz bir izlenim bırakmak istemiyorsanız mülakat sonunda mutlaka teşekkür edin. Her şeyden önce karşınızdakinin bir insan olduğunu unutmayın her ne kadar işini yapıyor olsa da onunda en azından bir teşekkür edilmeye ihtiyacı var.

 

is-gorusmesinde-yapilmamasi-gereken

8. Pazarlık yapmak

Öncelikle “acemi misiniz?” “profesyonel mi?” buna karar verin. Çünkü hiç bir profesyonel kesinlikle mülakat esnasında maaş sormaz. Veya size teklif edilen maaş için pazarlık yapmaz. Eğer olumsuz bir izlenim bırakmamak istiyorsanız iş görüşmesi esnasında maaş konuşmayın. Eğer ki işe alınacaksanız zaten size maaş teklifi sunulacaktır ve muhtemelen verilecek olan maaşta pazarlık opsiyonu yoktur. Eğer aranılan bir kişi değilseniz.

9.Sınırları bilmemek

İnsan kaynakları uzmanlarının, mülakatta yapılmaması gerekenler listesinde gözlerinden kaçmayan diğer bir nokta ise kendini beğenme konusundaki sınırları bilmemek. Evet çok bilgili ve işinizde çok iyi olabilirsiniz fakat kendini beğenmişlik yaparsanız bu sizin egolarınız olduğunu gösterir ve görüşmeniz olumsuz sonuçlarla noktalanabilir.

İlginizi Çekebilir: 1000 TL sermaye ile kendi işinizin patronu olun

10.İş görüşmesine Birileri ile gitmek

Mülakatta yapılmaması gerekenler listesinde diğer bir önemli konu özellikle genç arkadaşlarımızı yakından ilgilendiren bir konudur. Genellikle kafe gibi yerlerde yapılan mülakatlara özellikle kız arkadaşları ile gitmek işe gösterilmeyen ciddiyetin bir sembolüdür. Siz siz olun iş görüşmesine herhangi bir yakınınız ile gitmeyin.

11. Soru sorun

Hiç soru sormayan kişiler genellikle işe önem vermiyor olarak değerlendirilebilir. Mutlaka insan kaynakları uzmanlarına abartmadan iş ile ilgili soru sorun. Bu sizin işe karşı ilgili olduğunuz izlemini yaratacaktır. iş görüşmesinde yapılmaması gerekenler listesinde soru sormamakta önemli bir husustur.

12. Kaba davranmayın

Hani ortamda olursa olsun kaba saba konuşan insanlar, karşısındakine kaba davranan insanlar pek sevilmezler. Çok yumuşak olup da kendinizi gereksiz inceltmeyin. Sınırlarınızı bilin. Sadece insan kaynakları uzmanlarına değil görüşmenin yapılacağı yerdeki herkese karşı nazik olun unutmayın ki mercek altındasınız.

is-gorusmesinde-yapilmamasi-gerekenler

13. Yalan Söylemek

iş görüşmesinde yapılmaması gerekenler listemizde yalan söylemekte en çok karşılaşılan ve o görüşmenin sonuçlanmamasını sağlayan faktörler arasındadır. Sizi mülakata çağıran kişi mutlaka size bir çok soru sorup notlar tutacaktır. Daha sonra sizinle ilgili bir araştırma sağlaması muhtemeldir. Yalan söylerseniz ve bu yalanlar ortaya çıkarsa yapılan mülakat sonuca ulaşmayacaktır.

14. Telefon sesi

Bu konuda çok bir şey söylemek istemiyorum. İş görüşmesine gidiyorsunuz. Hayatınızı etkileyecek bir durum kapatın artık şu telefonları. Telefonun şarjı bitse sizin de şarjınız bitiyor resmen bitkisel hayata geçiyorsunuz. iş görüşmesinde yapılmaması gerekenler içerisinde telefonun sesinin açık olması da var. Bu sizin telefona karşı bağımlı olduğunuz, işi ciddiye almadığınız, karşınızdaki kişiyi önemsemediğiniz anlamına geliyor.

15. Göz göze gelmekten kaçınmak

Bir çok kişi karşısındaki kişinin gözlerine bakmaktan kaçınır ve haliyle gözlerini de kaçırır bu mülakatta yapılmaması gerekenler açısından büyük önem taşımaktadır. Unutmayın gözler kalbin aynasıdır. Size soru sorulduğunda başka tarafa bakılarak verilen cevaplar sıradan cevaplardır ve önem taşımazlar.

İş görüşmesinde yapılmaması gerekenler listemizi tamamen okuduysanız bundan sonra yapacağınız mülakata daha fazla önem göstereceksiniz. Unutmayın ki bu mülakatta yapılmaması gerekenler listesi insan kaynakları uzmanlarına danışılarak hazırlanmış bir listedir. E şimdiden yeni işiniz hayırlı olsun.

Leave A Reply

Your email address will not be published.