Biz Biliyoz

Özgüven Nedir? Özgüven Nasıl Kazanılır?

  • 06 Aralık 2018
  • 89 kez görüntülendi.
Özgüven Nedir? Özgüven Nasıl Kazanılır?

Özgüven nedir? İnsanın kendine güvenmesi ile başlayan, kendinde güç bulan, iradesini pekiştiren, daha fazla emek ve çaba göstermesini sağlayan özgüven hakkında bilmek istediğiniz her şey bu yazımızda.

Özgüven nasıl kazanılır, özgüven geliştirme, özgüven eksikliği, özgüven nasıl arttırılır bunları öğrenmeden önce kısaca özgüvenin tam olarak ne anlama geldiğini sizlerle paylaşalım. Bu sayede hem kendinizi, hem de çevrenizdeki insanları daha rahat tanıma fırsatı bulacaksınız. Peki özgüven ne demek?

Özgüven nedir?

ozguven-nedir

Özgüven kelimesini incelediğimiz taktirde iki faklı kelimenin anlamını ele almak gerekir. Öz ve Güven. Hadi birlikte inceleyelim Özgüven ne demekmiş.

Öz: Bir kişinin kendi benliği, kendi manevi duyguları varlığı, kısaca kendi anlamına gelmektedir.
Güven: Çekinmeden, korkmadan, kuşku duymadan inanmaktır.
Demek ki Özgüven bir insanın kendine olan inancı, gücü, başarısı anlamına gelmektedir.

İlginizi Çekebilir: Doğru işte mi çalışıyorsunuz?

Özgüven insanın en önemli kişisel özelliklerinden biridir. Hayatla, yaşamla, sosyal ortamla, sorunlarla gerekli şekilde mücadele edebilmenize, zorluklarla başa çıkabilmenize yardımcı olur. Özgüven size güç verir, enerjinizi körükler, daha fazla odaklanmanızı, çabalamanızı sağlar. Özgüven başarıya giden yolda sizi arkanızdan ittiren en iyi dostunuzdur. Aynı zamanda sizin hayattan, yaptığınız işten, hedeflerinizden, yaşantınızdan, başarınızdan keyif almanızı sağlar. Ancak unutulmamalıdır ki her şeyin fazlası zarardır. Uç noktalarda yaşanan özgüven size ciddi boyutlarda zarar getirebilir. Etrafınızı tedirgin eder, başınızı derde sokabilir.

Özgüven eksikliği nedir?

ozguven-eksikligi

Özgüven eksikliğini anlatmak için çok büyük cümlelere gerek olduğunuz düşünmüyorum. Özgüven eksikliği insanın kendine olan güveninin, cesaretinin, başarı duygusunun yeterli derecede olmaması kısaca kendine attığı, atacağı hiç bir adamda güvenmemesi veya güvenin tam olmamasıdır.

Özgüven eksikliği durumunda bazı yeteneklerinizden emin olmak imkansızdır. Gerekli deneyim, bilgi ve beceriye sahip olsanız bile o işin üstesinden gelip gelemeyeceğiniz konusunda endişeleriniz oluşur. İnsiyatif kullanamaz yeni kişilerle çalışma konusunda huzursuzluk duyarsınız.

Aşırı özgüven

asiri-ozguven

Az öncede belirtiğimiz üzere her şeyin fazlası zarardır. Aşığı özgüven duygusu ise kendinizi sınırsız hissetmenize sebep olur. Sınırlarınız olduğunu kabullenmek yerine her şeyin üstesinden gelebileceğiniz hissine kapılırsınız. Olmadığınız bir kişi haline bürünerek yeteneğiniz olmayan bir konuda bile başarılı olacağınıza inanarak çok kötü bir şekilde çuvallayıp kendinize olan güveninizi kaybedebilirsiniz.

Yeterli derecede özgüvene sahip olmak ise bir sınırımız olduğunu bilmek anlamına gelir her hangi bir işe kalkıştığınızda o işin üzerinden gelemeseniz bile bunu kabullenerek yeniden denemekten yana olursunuz. Uç noktada olmayarak hırs yapmaz yapabileceğinize inanarak eksikleri giderme peşinde koşarsınız. Hatalarla başa çıkmak konusunda kendinizi eğiterek doğru yolu bulana kadar sabırla yapmak istediğiniz şey üzerinde zaman harcarsınız.

İlginizi Çekebilir: 6 Adımda Motivasyonunuzu Arttırın

Başarıyı doğal ve doğru kılan yeteri kadar öz güvene sahip olmaktan geçer. Hedeflerin peşinde ilerlemek size güç verir. Sonuç kaçınılmaz şekilde mükemmelleşir. Kimi zaman çevremizde olup bitenler veya çevremizdeki kişiler ile kendinizi fazlaca güvende hissederken, bazı zamanlarda ise var olan güven duygusunu yitirirsiniz. Bu gibi durumlarda karamsarlığa kapılmak yerine kendinize doğru soruları sorarak kim ve ne olduğunuzu hatırlamanız gerekir

Özgüven geliştirme için kendinize sorun

– En çok hangi zamanlarda kendinize güveniyorsunuz?
– Kendinizi en rahat hissederek yeteneklerinizden emin olduğunuz zamanlar nelerdir?
– Kimleri özgüveni yüksek olarak görürsünüz? Neden?
– O kişiler sizi destekleyerek özgüven geliştirmenize yardımcı oluyorlar mı?
– Hangi zamanlarda özgüveninizi kaybettiğinizi hissediyorsunuz?
– Hangi türdeki insanlar kendinize olan güveninizin kaybolmasına sebep oluyor? Neden?
– Size neler söylendiğinde veya neler yapıldığında özgüveniniz aşağıya düşüyor?

Özgüven nasıl kazanılır

ozguven-kazanma

Özgüven yani kendinize olan güveniniz zaman zaman değişimler gösterebilir. Kimi zaman kendinizi çok iyi hissederken kimi zaman ise kendinize olan güveninizi yitirmiş hissetmeniz gayet doğal bir duygudur. Kendinizde, yaşantınızda, görünüşünüzde özgüveninizi tetikleyen unsurlar vardır. Örneğin çok şık giyindiğiniz zaman kendinize olan güveninizi artmış hissediyor musunuz? Bir çok kişinin buna evet diye cevap vereceğinden eminiz. Çünkü özgüven her ne kadar içinizde olan bir duygu ise dışarıdan gelen bakışlar bu güveni tetiklemektedir.

Tabi bu durum her zaman için geçerli olmayabilir. Unutmamalısınız ki kimse mükemmel değildir. Sizde mükemmel değilsiniz. Bizde mükemmel değiliz. Önemli olan bunu kabullenebilmektir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ