Sumak Suyunun Faydaları

sumak-suyunun-faydalari

Ekşi tadı ile salata ve yemeklere mükemmel lezzet veren sumak ve sumak suyunun faydalarını biliyor musunuz? İşte sağlık için bir mucize olan sumak ve sumak suyunun faydaları.

Salata ve yemeklere ekşi tadından ötürü kullandığımız sumağın faydalarını biliyor musunuz? Bir çok kişi eminim ki faydalarını bilmeden sadece tadından ötürü kullandığı sumağın insan vücuduna neler kattığını öğrendiğinizde duyduklarınıza inanamayacaksınız.

150 Türü bulunan ve 148′ i zehirli olan sumağın sadece iki çeşidi kullanılmaktadır. Aslında yabani bir ot olan sumak’ ın meyvesi toplandıktan sonra kurutulup toz haline getirildikten sonra sofralarımıza ulaşır. Limon muadili olarak kullanılan sumak aynı zamanda kuvvetli bir antioksidandır.

Sumak Suyunun Faydaları Nelerdir?
Kandaki insülin oranını düzenlemeye yardımcı olan sumak yüksek tansiyon ve diyabet hastalarının sıklıkla tüketmesi gereken bir besindir.
Sindirim sistemini düzenleyen Sumak Suyu aynı zamanda zayıflamak içinde kullanılır.
Yarım çay bardağı Sumak Suyu midedeki şişkinlikleri önler.
Yüksek ateşin düşürülmesine yardımcıdır.
Antioksidan özelliği sayesinde üst solunum yolu hastalıklarına iyi gelir.
Sinir sisteminin güçlendirilmesine yardımcı olan Sumak Suyu sindirim sistemindeki sağlıklı hücreleri kuvvetlendirir. Zarar görmüş hücrelerin ise onarılmasına destek verir. Haftada bir bardak tüketilmesi kafi dir.
İştahsızlık sorunlarında aralıklarla içilmesi tavsiye edilir.
Gıda zehirlenmelerinde bir bardak Sumak suyu tavsiye edilir. Sindirim sisteminin hızlı çalışmasına olanak saplayarak vücuttaki bakterilerin atılmasında faydalıdır.
Vücudun direncini arttırır.
Stres ve yorgunluğa iyi gelir.
Dinç kalmanıza olanak sağlar.
Tırnakta oluşan dolama tedavisinde çok etkilidir. ( 1 Gün beklemiş olan sumak suyu tırnağa sürülür )
Hücre yenileyici özelliği sayesinde cilt üzerindeki yaşlanma etkilerini azaltır. ( cildinize sabah akşam sürüp 10 dakika bekledikten sonra durulayın ) Cilde uyguladığınız Sumak Suyu aynı zamanda sivilce ve akne tedavisi içinde kullanılabilir.
Saç ve saç derisinin güçlenmesini sağlar.

Sumak Suyu Nasıl Hazırlanır.
Malzemeler
– 1 Bardak su
– 1 Yemek kaşığı bal
– 2 Yemek kaşığı sumak

Sumak Suyunun Hazırlanışı.
Bir bardak suyu sos tenceresine koyarak bir yemek kaşığı balı ilave edin. Kısık ateşte kaynatın. Kaynayan suyun içerisine iki yemek kaşığı sumağı ilave edin. On dakika kaynadıktan sonra soğumaya bırakın. Soğuyan sumak suyunu hava geçirmez bir kap içerisinde buzdolabında muhafaza edin.

Biliyoz.com Kadın, sağlık, diyet, kariyer, kişisel gelişim, sağlık ve ilişkiler üzerine hizmet veren bir platformdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir