Take a fresh look at your lifestyle.

Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

0 13

Bir anne adayının doğuma kadar olan süreç içerisinde kendi ve bebeğinin sağlığını koruması açısından çok önemlidir. Hamilelik belirtileri ve Gebelik oluşumuyla birlikte kadın vücudunda birçok değişim gerçekleşir.

 

Bir çok anne adaylarında hamileliğin belirtileri ilk hafta içerisinde görülse bile bu belirtiler, her kişide aynı olmayabilir. Dolayısı ile hamileliğin ilk belirtileri, insandan insana değişiklik gösterebilir. Hamilelik dönemi içerisinde hormon salımı ve embriyonun rahme yapışması ve rahim genişlemesi gibi birden fazla değişim gösterirler, semptomlar, Hamilelik süresi boyunca hafta hafta değişmektedir.

 

Genelde Menstrüasyon döneminde oluşmakta olan ve hamilelik belirtileri olarak memelerde ağrı oluşması ve memelerin büyümesi, hassaslaşması gibi belirtiler, Hamilelik döneminde de görülmektedir ve hamileliğin ilk döneminde görülebilen belirtiler, kadının gebe olduğu anlamına gelmeyebilir. Gebeliğin kesin bir dil ile anlaşılması açısından kesinlikle bir gebelik testi yaptırmak gerekir.

 

Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

Hamileliğin anlaşılması için en erken dönem, yaşanılan ilişkiden toplam 14 gündür. Bu dönem içerisinde kan alınıp BETA HCG adı verilen test kadının kesin hamile olup olmadığını anlayabilir. Yalnız şunu unutmamalıyız ki her kadın aynı şekil veya aynı yoğunlukta hissedemeyeceği unutulmamalı. Adet döneminizi takip etmiyor ve sık sık değişiklik göstermekteyse ne zaman regl dönemine gireceğinizi muhtemelen bilemeyeceksiniz. Bu gibi durumlarda erken hamilelik belirtilerini izleyebilirsiniz.

 

Yalnız şunu unutmamalısınız ki her hamile kadında hamilelik belirtileri aynı görülmez, kesin bir dille hamileliğinizin kanıtını istiyorsanız hamilelik testi yapabilirsiniz. Genellikle görülmekte olan hamilelik belirtileri şu şekildedir.

 

Hamilelik, Hamilelik belirtileri
Hamilelik nedir, belirtileri nelerdir

 

Hafif Kanama ve Akıntı:

Hamileliğin erken dönemlerinde lekelenme adı verilen kanama yaşanabilir. Bu durum adet kanamasından farklıdır, embriyonun rahme yapışmasıyla oluşur. Yalnız bu kanama hamilelik döneminde ise bu durum tehlikeli olabilir ve kesinlikle bir hekime başvurulması gerekir.

Kasık Ağrısı:

Hamileliğin erken döneminde hamilelik belirtileri kasık ağrısı görülmesi olağan bir durumdur. Hamileliğin 4-5 Haftalarında olan kasık ağrıları, genelde embriyonun rahim içerisinde oturmasından kaynaklanmaktadır. Kişinin gün içerisinde haraketlerini kısıtlamayan ve hafif şiddetli olan kasık ağrıları normal değerlendirilse de şiddetli ağrı bunun yanı sıra kanama gerçekleşme durumu söz konusu ise hemen bir hekime başvurulmalıdır.

Adet Gecikmesi:

Hamileliğin ilk belirtisi olan adet gecikmesi, her zaman kişinin hamile olduğunu işaret etmez. Yaşanılan değişiklikler, beslenme, stres ve pek cok sağlık problemi, adet kanamasının gecikmesini sağlayabilir.

Memelerde Hassasiyet:

Kişinin Hamile oluşumuna bağlı görülen hormon değişkliği, hassasiyet ve memelerde ağrıya yol açabilir. Bu değişikliklerden bazıları Meme uçlarının büyümesi ve renk olarak koyu bir hal alması ön görülebilen bir değişikliktir. Memelere kan akışı hızlandığından dolayı ve hormonlar sebebiyle memeler büyümeye başlar. Memelerde görülen mavi ve koyu renkte olan damarların meme uçlarında oluşabilen karıncalanma sebebi de hissi de kan akışından kaynaklıdır.

Yorgunluk Hissi:

Hamilelik döneminde artan progesteron hormonu, kişinin yorgun ve halsiz hissetmesine neden olur. Hamileliğin birinci trimesteri olarak bilinir. Hamileliğin ilk üç ayından sonra bu belirtiler son bulur.

Mide Bulantısı:

Hamilelerin birçoğunda görülen mide bulantısı istifra etmeye sebep olabilir. Sabah bulantısı olarak adlandırılan bu bulantılar, Beta HCG ve östrojen adı verilen hormonuna bağlı olarak hamileliğin ilk üç ay içerisinde oluşur.

Baş Ağrısı:

Hamileliğin ilk üç ay döneminde çık fazla görülen sebeplerden biridir bağ ağrısı, özellikle migren rahatsızlığı olan kişiler tarafından görülmekte olup, hormon değişimi sebebiyle oluşan bağ ağrıları anne olacak kişinin kaygı ve strese bağlı olmasından kaynaklanır.

Baş Dönmesi:

hormon salımı ile oluşan ve metabolik değişim, baş dönmesi sebebi olabilir. Hamilelik döneminde kan damarındaki genişleme, tansiyon düşmesine ve baş dönmesine sebep olur.

Koku Hassasiyeti:

Hamilelik belirtilerinden biri olarak sayılan koku hassasiyeti , bazı olağan durumlarda anne adayının sevdiği yemeklerden veya parfüm kokularına bile dayanamamasına sebep olabilir. Bazı gıdalara karşı tiksinme veya özel ilgi duyabilir.

Sık İdrara Çıkma:

Döllenmenin sonrasında geçmiş olan 2 ve 3 ünücü haftalarda sık sık idrara çıkma görülür. Bunun nedeni, hormonal düzende oluşan sebeptir. Hamileliğin ilerleyen dönemlerinde büyüyen rahimin mesaneyi sıkıştırmasından dolayı idrar a sık çıkarlar. İdrarın yapılması esnasında yanma hissi veya ağrı gibi belirtiler idrar yolu enfeksiyonu için bir işaret olabilir bu gibi durumlarda en yakın sağlık kuruluşuna başvurmalısınız.

Vücut Sıcaklığında Değişim:

Hamilelik döneminde hormon’a bağlı olarak anne adayının vücut sıcaklığında yaklaşık 1 derece kadar artış gözlemlenebilir.

Leave A Reply

Your email address will not be published.