Biz Biliyoz

Sumak Suyunun Faydaları Nelerdir?

Sumak Suyunun Faydaları Nelerdir?

Sumak suyunun faydaları nelerdir adlı makalemizde sumak ve sumak suyu ile ilgili aradığınız hemen her bilgiyi bulacaksınız. Adeta mucizevi bir baharat olan ve faydası saymakla bitmeyen sumak suyunun yararları ve hazırlanışına zaman kaybetmeden hemen başlayalım.

Bir çok kişi sadece lezzetinden ötürü bilinçsizce sumak adlı baharatı yemek ve salatalarda kullansa da asında farkında olmadan sağlık için çok çok faydalı bir harekete imza atıyor. Bu bilinçsiz tüketim aynı zamanda sizi bakterilere ve belki de virüslere karşı koruyor, metabolizmayı kuvvetlendiriyor ,vücut direncini arttırıyor.

 

150 Türü bulunan ve 148′ i zehirli olan sumak ekşimsi tadı ile limon muadili olarak ta kullanılmaktadır. Yabani bir ot olan sumak meyvesi toplandıktan sonra kurutulup toz haline getirildikten sonra sofralarımıza ulaşır.

Sumak Suyunun Faydaları Nelerdir?

 

sumak suyunun faydaları nelerdir

 

Biliyoz.com bu mucizevi baharatı sizler için araştırdı. İşte Sumak suyunun faydaları.

 • Kandaki insülin oranını düzenlemeye yardımcı olan sumak yüksek tansiyon ve diyabet hastalarının sıklıkla tüketmesi gereken bir besindir.
 • Sindirim sistemini düzenleyen Sumak Suyu aynı zamanda zayıflamak içinde kullanılır.
 • Yarım çay bardağı Sumak Suyu midedeki şişkinlikleri önler.
 • Yüksek ateşin düşürülmesine yardımcıdır.
 • Antioksidan özelliği sayesinde üst solunum yolu hastalıklarına iyi gelir.
 • Sinir sisteminin güçlendirilmesine yardımcı olan Sumak Suyu sindirim sistemindeki sağlıklı hücreleri kuvvetlendirir. Zarar görmüş hücrelerin ise onarılmasına destek verir. Haftada bir bardak tüketilmesi kafi dir.
 • İştahsızlık sorunlarında aralıklarla içilmesi tavsiye edilir.
 • Gıda zehirlenmelerinde bir bardak Sumak suyu tavsiye edilir. Sindirim sisteminin hızlı çalışmasına olanak saplayarak vücuttaki bakterilerin atılmasında faydalıdır.
 • Vücudun direncini arttırır.
 • Stres ve yorgunluğa iyi gelir.
 • Dinç kalmanıza olanak sağlar.
 • Tırnakta oluşan dolama tedavisinde çok etkilidir. ( 1 Gün beklemiş olan sumak suyu tırnağa sürülür )
 • Hücre yenileyici özelliği sayesinde cilt üzerindeki yaşlanma etkilerini azaltır. ( cildinize sabah akşam sürüp 10 dakika bekledikten sonra durulayın ) Cilde uyguladığınız Sumak Suyu aynı zamanda sivilce ve akne tedavisi içinde kullanılabilir.
 • Saç ve saç derisinin güçlenmesini sağlar.

Sumak suyunun faydaları nelerdir öğrendiğimize göre gelin sumak suyunun nasıl hazırlandığını da sizlere anlatalım. Özellikle sosyal medya ve tv kanallarında sıkça adından bahsedilen sumak suyunun faydalarını kalmamıştır sanırım. Bilimsel olarak kanıtlanan, vücut direncini arttıran ve kilo kontrolü konusunda önemli rol oynayan sumak suyu tarifi ve sumak suyu hazırlanışı nasıl yapılır makalemizin bu bölümünde ele alacağız.

 

İdrar söktürme özelliği ve toksit maddelerin vücuttan atılmasına destek veren sumak suyu özellikle mesanede bulunan iltihaplanmaya iyi geldiği bilinmektedir. Aynı zamanda uzun süredir kadın hastalıkları tedavisinde alternatif yöntem olarak kullanıla sumak anne sütünü arttıran besin maddeleri arasında yer almaktadır.

 

Kalp ve karaciğer sağlığı için önemli rol oynayan sumak suyu yüksek kolesterol için de faydalı besinler arasında yer alır. Sumak suyunun en önemli faydaları içerisinde kansere karşı vücudun savaşmasına destek vermesi olarak bilinmektedir. Peki insan sağlığı açısından büyük önem taşıyan Sumak suyu hazırlanışı nasıl yapılır gelin birlikte inceleyelim.

Sumak Suyu Tarifi

Sumak suyu tarifi açısından oldukça kolay ve herkesin kısa sürede hazırlayabileceği kadar basittir. Peki sumak suyu nasıl hazırlanır? Sumak suyu nasıl tüketilir?

Sumak suyu nasıl hazırlanır?

Poşet çay mantığı ile hazırlanan sumak suyu için kaynamış bir bardak su ve bir tatlı kaşığı sumak bu şifalı suyu hazırlamak için bize yardımcı olacaktır. Bir bardak kaynamış su içerisinde bir tatlı kaşığı sumağı koyun ve demlenmeye bırakın. Demlenen sumak suyunu süzerek için.

Eğer bu suyu direk tüketemiyor sanız, tadı damak tadınıza uygun değilse salatanıza sos olarak ilave edebilir. Yeterli miktarda yemeklerinizde kullanabilirsiniz.

Sumak Suyu Nasıl Tüketilir?

Demlenen sumak suyunun içerisinde bulunan taneleri süzerek tüketilmelidir. Ancak her şeyin fazlasının zarar olduğu kesinlikle unutulmamalıdır. Sumağın toz halinde tüketilmesinin faydası da oldukça büyüktür. Sumak yemeklere, çorbalara hatta salatalara ilave edilerek düzenli olarak tüketilebilir. Peki sumağın faydaları nelerdir?

Sumağın Faydaları Nelerdir?

İnsan sağlığını güçlendirerek bir çok hastalık üzerinde önemli etkileri bulunan kırmızı tozun temel faydalarını yazımızın başında sizlerle paylaştık. Buyurun Sumak ve sumak suyunun faydaları.

Bronşite iyi gelir

Mikropların ölmesine destek eren bu sihirli baharat bakterilere karşı da oldukça etkilidir. doğal ateş düşürücü besinler arasında yer alan sumak aynı zamanda bronşite iyi gelir.

Boğaz ağrısını keser

Hazırlanan suyu ile gargara yapılması boğazda biriken ve konuşlanan mikropların ölmesini destekleyerek boğaz ağrısına iyi gelen doğal besinler içerisinde yer alır.

Akciğer enfeksiyonlarına çözüm olur

Yapılan araştırmalar sonucunda sumak tohumlarının akciğer enfeksiyonlarına iyi geldiğini ortaya koymuştur.

Ateşi düşürür

Güçlü bir antioksidanlar içerisinde yer alan sumak üst solunum yollarında oluşan hastalıkların çözümünde etkili rol oynamakta ve ateşi düşürmektedir.

Kan şekeri ve kolesterolü düzenler

Sağlık açısından bir çok faydası bulunan sumak aynı zamanda kan şekeri ve kolesterol üzerinde de etkilidir. Mesane ağrılarına iyi gelir. Vücudu toksinlerden arındırır.

COVID-19 Corona virüs veya bizim tabirimizle korona ile savaştığımız şu günlerde sumak ve sumak suyu koruyucu bir etkiye sahip olabilir. Dikkat çekmek isterim ki olur demiyorum olabilir diyorum. Faydalarını incelediğimizde boğaz, ateş, üst solunum yolu enfeksiyonları ve akciğer üzerinde etkisi olduğu söylenen sumak bizleri virüsten korumasa bile korumaya yardımcı besinler arasında yer alabileceği düşüncesindeyim.

En azından benzer özellikler gösteren gribi engellemeye yardımcı olarak bizleri korona korkusundan koruyabilir. Kesinlikle bilimsel bir veriye dayanarak konuşmuyor sadece faydalarından yola çıkarak kendi düşüncemi yazıyorum.

Sumak suyunun faydaları, sumak suyunun hazırlanışı ve sumağın faydalarını ele aldığımız bu makalemizde de benzer her yazımızın sonunda söylediğimiz şeyi bir kere de bu yazımızda tekrarlamak isterim. Sitemizde yayınlanan tüm makaleler bir çok site araştırıldıktan sonra yazılmıştır. En doğru bilgi ise konunun uzmanları ve baş tacımız olan doktorlarımızdır.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ