Biz Biliyoz

Sürekli Yorgun Hissetmenin Nedenleri

  • 12 Kasım 2018
  • 77 kez görüntülendi.
Sürekli Yorgun Hissetmenin Nedenleri

Sürekli yorgun mu hissediyorsunuz? Hep bıkkın bir haliniz mi var? Canınız hiç bir şey yapmak istemiyor mu?

Sürekli yorgun hissetmenizin sebeplerini aşağıda belirttik. Bi bakın derim.

Geceleri sabahlara kadar oturuyorsunuzdur, bir kaç saat uyku ile duruyorsunuzdur, kendinizi yorgun ve uykusuz hissediyorsunuzdur. Bu normal olağan bir durumdur.

Fakat aynı saatte yatıp aynı saatte kalkmanıza rağmen birden bire kendinizi yorgun hissetmeye başladıysanız bu durumu anlamak pek mümkün değildir. Birden bire durduk yere oluşan yorgunlukların altında mutlaka yatan sebepler vardır. İşte sürekli yorgun hissetmenin nedenleri içinde yatan 9 önemli sebep.

Kendini Yorgun Hissetmenizin Sebepleri

1- Eksi Su Tüketimi

Kendinizi yorgun hissetmenizi sağlayan sebeplerin başında yetersiz su tüketimi gelmektedir. Yetersiz su tüketimi uyku düzeninde belirli aksamalara ve rahat bir uyku uyuyamamanıza sebep olmaktadır. Yetersiz veya huzursuz uyumak ertesi güne tam dinlenememiş olarak uyanmak demektir.

2- Fazla Su Tüketimi

Su tüketimi her şekilde uyku düzenini etkileyen kendinizi yorgun hissettiren faktörler arasındadır. Fazla su tüketimi ise gecede bir kaç sefer uykunuzun bölünüp tuvalete gitmenize sebep olacaktır. Uyku düzeni yorgunluğun başlıca sebepleri arasındadır.

3- Hijyen

Bulunduğunuz ortamın temizliği ve düzeni yorgunluğun önemli detaylarından biri. Temiz olmayan bir ortamda uyumanız soluduğunuz havanın kalitesi ile yakından ilişkilidir. Buda üst solunum yollarında kuruma ve tıkanmalara sebep olabilmektedir.

4- Ortam Sıcaklığı

Çok sıcak veya serin ortamların uyku düzeninizi olumsuz etkilediğini bilmeyen yoktur sanırım. Yatak odaları için belirlenmiş olan konfor sıcaklığı 20 derecedir. Bu sıcaklık sizin rahat bir uyku çekerek ertesi güne dinç uyanmanıza imkan verecektir.

5- İlaç Kullanımı

Özellikle alerjik rahatsızlıkları olanların kullandıkları ilaçların bir bölümünün yan etkileri yorgunluk ve halsizliğe sebep olmaktadır. İlaç kullanımı devamlı yorgunluk hissi yaratan sebeplerden biridir.

6- Hafta Başı Yorgunluk

Özellikle haftanın ilk günleri yaşanan yorgunluğun temel sebepleri içerisinde hafta sonu yapılan aktivitelere bağlıdır. Yorgun ve yorucu geçen bir hafta sonu o anın tadı ile sizi pek etkilemese de sonrasında halsizliğe sebep olacaktır.

7- Stres

Yaşanılan stresin yorgunlukla yakından ilgisi bulunmaktadır. Her ne kadar biz görmesek te sinir ve kas sistemimiz üzerinde olumsuz etkiler yaratmaktadır. Gerginlik, sinir ve stres sizin yorgun hissetmenize sebep olacaktır.

8- Mevsim Geçişleri

Özellikle bahar aylarında yaşanan yorgunlukların sebepleri arasında mevsim geçişleri bulunmaktadır. Hatta halk arasında mevsim veya bahar yorgunluğu diye de adlandırılır.

9- Işık veya Güneş

Ne demişler güneş girmeyen eve doktor girer. Güneşten alınan vitaminlerin alınmaması sağlığınız ile yakından ilişkilidir ve sürekli yorgunluk hissi verir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ