Take a fresh look at your lifestyle.

Utangaçlıktan Nasıl Kurtulurum? Utangaçlığımı Nasıl Yenerim?

0 60

Utangaç biri misiniz? Sosyal, iş veya kalabalık ortamlarda herkesin size baktığını mı düşünüyorsunuz? Başkaları ile konuşma esnasında geriliyor, konuşamıyor hatta avuçlarınızın terlediğini mi hissediyorsunuz? O zaman siz bayağı utangaç birisiniz.

Peki utangaçlığımı nasıl yenerim? Utangaçlık nasıl yenilir? Utangaçlıktan nasıl kurtulurum? Sorularının cevabını öğrenmek ister misiniz?

Utangaçlıktan nasıl kurtulurum

utangaçlıktan kurtulma yolları
utangaçlıktan kurtulma yolları

Utangaçlık kimi insanın doğasında kimi insanın ise yaşadıklarından dolayı ortaya çıkan kişinin sosyal hayatını alt üst eden bir sorundur. Utangaçlığımı nasıl yenerim? Utangaçlık nasıl yenilir? Utangaçlıktan nasıl kurtulurum? İşte aradığınız soruların cevapları

Herkesin sana baktığını mı düşünüyorsun?

utangaçlık nasıl yenilir
utangaçlık nasıl yenilir

Kalabalık bir ortama girdiğiniz zaman kalp atışınız hızlanıyor, nefesiniz daralıyor, yanaklarınız kızarıyorsa sizde utangaçlık sorunu var demektir. Bu durum diğer utangaç insanlarda olduğu gibi sosyal yaşam kalitenizi etkileyecektir. Uzmanlar bu konuda ne diyor?

Yapılan araştırmalar sonucunda kadınların erkeklere oranla daha fazla utangaçlık sorunu çektiğini gösteriyor. Peki bu durum bir sorun mu? Tanımadığınız bir ortama girdiniz veya yeni insanlarla tanıştınız utangaçlık mı çekiyorsunuz? Evet cevabını veriyorsanız bunu hiç sorun haline getirmeyin. Çünkü yaşadığınız duygu çok normal ve siz normal duygulara sahip birisiniz.

Sınıfta öğretmeniniz, iş yerinde şefiniz kendinizi tanıtmanız için size söz veriyor, kıvranmaya, kızarmaya hatta kekelemeye başlıyorsunuz. Kendinizi çevrenizdekilerle kıyaslıyorsunuz onlar bir çırpıda rahat bir şekilde kendini ifade ederken siz sorun yaşıyorsunuz. Aslına bakarsanız bu durumun çok normal bir durum ve herkez girişken olabilecek diye bir kural yok.

Kendimden örnek vereyim aslında hiç utangaç biri değilim hatta yıllarca radyo programcılığı yaptım binlerce insana seslendim ama daha sonra yaptığım işte şirkette yapılan toplantıda 10 kişi arasında konuşup sunum yaparken sesim de titredi terledim de. Peki sizce bunu sorun haline mi getirmeliyim?

Kontrol sizin elinizde

utangaçlığımı nasıl yenerim
utangaçlığımı nasıl yenerim

Utangaç tavırlarınız yüzünden karşınıza çıkan fırsatları değerlendiremediğinizi mi düşünüyorsunuz? Bu durumda kendinizi birazcık motive etmenizin zamanı gelmiş te geçiyor bile. Utangaçlığımı nasıl yenerim dediğinizi duyar gibiyim. Bir çok psikolog utangaçlığın çözümü olmayan bir problem olmadığını düşünüyor. Peki soruyorum size kişisel gelişim üzerine hiç makaleler okuyor musunuz? Kişisel gelişim için size verilen tüyoları hiç denediniz mi?

Sorunun sebebini anlamak gerek

utangaçlıktan nasıl kurtulunur

Utangaçlığın yenilmesi için öncelikle sorunun neden kaynaklandığını araştırmak gerek. Sorunu anlamadan çözüme ulaşmak imkansızdır. Utangaçlığınızın sebebini tam olarak çözemiyorsanız belki de yardım almanız gerek. Alanında uzman bir psikolog sizinle konuşarak temelde yatan sorunların ne olduğunu rahatlıkla anlayabilir. Sorunu anlayabilmek çözüm için atılmış büyük bir adımdır. Utangaçlık için emek sarf edip sonuca ulaşmamış kişiler hala utangaçlıktan nasıl kurtulurum dememeli. Eğer bunu sorun haline getiriyor ve çözümlemek istiyorsanız bir uzman ile görüşerek fikrini almanız bile utangaçlık sorununu çözmeye başladığınızın göstergesidir.

Beyninizi rahatlatın

utangaçlık kişisel gelişim
utangaçlık kişisel gelişim

Sürekli utangaç tavırlar sergilemek, bu sorunla yaşamak zor olsa gerek. Çevrenizdekiler tarafından komik bulun ihtimali, ret edilme düşüncesi, kendini eksik hissetme fikri sizi asla çabalarınızdan geri bırakmasın. Unutmayın ki korkularla baş etmenin en iyi yolu korkuların üzerine gitmektir. Şimdi her şeyi bir kenara bırakın ve bu düşüncelerden sıyrılın.

  • Susmam lazım yoksa komik duruma düşeceğim.
  • Ya herkes bana güler arkamdan “aptal” derse.
  • Aklımdan geçenleri ya söyleyemezsem.
  • Acaba sesim tuhaf çıkar mı?
  • Terleyeceğim, yüzüm kızaracak, titreyebilirim
  • Ya saçmalarsam saçma sapan konuşursam
  • Azım kurudu, kalbim çarpıyor.
  • Buradan dışarıya çıkmam lazım.
  • Nasıl görünüyorum acaba.
  • Tüm gözler üzerimde olacak, herkes bana bakıyor.

Derdini söylemeyen derman bulamaz

utangaçlık
utangaçlık

Utangaçlıktan nasıl kurtulurum diye hala düşünüyorsanız bana kulak verin. Burada belki çok kötü bir örnek olacak ama kendi yaşadığım bir deneyimi anlatacağım. Yıllar önce hemoroid problemi ile karşı karşıya kaldım. Bir takım ilaçlar doktor şu bu kar etmedi. Sorunu yenmem gerekirdi utanıp kimseye bahsedemiyordum. Bir gün çok sancı çektiğim bir anda utanacak ne var bu sağlık problemi isteyen gülsün alay etsin dedim ve çektiğim problemi etrafımdaki herkese tek tek anlattım. Belki arkamdan dalga geçenler oldu ama bu her insanın başına gelebilecek bir sağlık sorunu. Anlatmamın sebebi ise belki aynı sorunu çekip kurtulan olmuştur, yöntemi bana anlatır diye düşündüm.

Ne garip sorunu paylaştığım kişilerin belki de yüzde sekseni aynı sorundan dolayı sıkıntı çekiyormuş. İnsanlarla konuşa konuşa çözüme ulaştım. Kendi sorunumu kendim yüzde yüz yenemesem de onunla yaşamayı öğrendim.

Şimdi size de tavsiyem utangaçlığınızı gizlemeye çalışmayın etrafınızdaki her kesle konuşun. Siz konuştukça farkında olmadan bu sorunun üstesinden gelmeye başlayacaksınız. Buna inanın.

Yardımlaşın

uyangaçlığı yenmek için
uyangaçlığı yenmek için

Bir yere gitmeniz, biri ile tanışmanız gerek eğer ki beceremeyeceğinize inanıyorsanız çevrenizdeki birinden yardım isteyin. Yine burada bir örnek vermek isterim. Bir toplantı zamanında otelin birinin 23 katında bulunan toplantı salonuna çıkmamız gerekiyordu. Bir arkadaşımın sıkılıp daraldığını fark ettim. Asansör ile ilgili sorunları olduğunu zorla da olsa öğrendim. 23 katı merdivenle çıkmayı planlıyordu. Öncelikle ne hissettiğini anlattırdım. Ağzı kuruyor nefes alamadığını hissediyormuş.

Onu rahatlatmak için otel görevlilerinden büyük boy pet şişede su aldım. Kendisi ile asansöre binip onunla oyunlar hakkında konuşmaya başladım hatta hiç unutmam konuştuğumuz oyun o dönemde yeni çıkan GTA 5 ti. Oynamış oyunu anlatmaya başladı ve 23 kata nasıl çıktığımızın farkına bile varmadı.

Demek ki yakınlarımızdan destek almak utangaçlık nasıl yenilir sorusunun cevapları içerisinde geliyor.

Peki hala düşünüyor musunuz? “Utangaçlığımı nasıl yenerim? Utangaçlık nasıl yenilir? Utangaçlıktan nasıl kurtulurum?” diye. Hala fark etmediniz mi sorunun çözümü tamamen sizde. Özgüveni tazelemekte.

Leave A Reply

Your email address will not be published.