Biz Biliyoz

10 maddede Patron ve Lider arasındaki farklar.

 • 25 Mart 2020
 • 151 kez görüntülendi.
10 maddede Patron ve Lider arasındaki farklar.

Patron ve lider arasındaki farkları inceleyeceğimiz bu makalemizde biliyoz.com olarak yaptığımız araştırmanın verilerini sizlerle paylaşıyor olacağız. Patron, yönetici, lider veya takım lideri birbirleri ile aynı şeyler gibi gözükse de temel olarak aynı şeyler değildir. Bir patron aynı zamanda iyi bir lider olabilir. Bu yazımızda patron, yönetici, lider ve takım lideri kavramını ele alan farklılıkları inceleyeceğiz.

 

Dünya patronu diye bir kelime yoktur, dünya lideri vardır. Takım patronu yoktur, takım lideri vardır. Yönetici patronu diye bir iş ilanı bulamazsınız ancak yönetecek takım lideri diye bir çok ilan görebilirsiniz. Demek ki yönetmenin veya yönetebilmenin ilk kuralı iyi bir lider olmaktan geçer.

İyi bir lider statüsü ne olursa olsun başında bulunduğu takımı doğru bir şekilde yönetebilen kişidir.

Patron ve lider arasındaki farklar nelerdir?

Birbiri ile aynı gibi gözükse de patron ve lider arasındaki farklar birbirinden ayrı iki uçurumdur. Kişisel gelişim kategorisi içerisine giren patron ve lider arasındaki fark aslına bakarsanız kendini geliştirme ile de yakından alakalıdır.

Kendini geliştirmiş bir patron tam anlamıyla beyin ve liderdir. Haydi gelin patron ve lider arasındaki farkları madde madde inceleyelim.

Patron “ben” der ancak lider “biz” diyerek konuya girer.

Bir patron her şeyi en iyi kendisinin bildiğini düşünerek hareket eder. Ben, ben, ben der her konuya başladığında ancak takım lideri biz ifadesini kullanır. Bilir ki kendisi takımı olmadan bir hiçtir. İyi bir lider iyi bir takım kurmasıyla ünlenirken. Ben diyen patron iyi bir takımı gözetmez. Biri gider biri gelir mantığında davranır.

Patron tek olduğunu düşünür. Lider ekip ruhuna sahiptir.

Patron tereddüt etmeden kendisinin patron olduğunu, çalışanlarının ona saygı göstermesini ve verdiği emirleri yerine getirmesini ister. Alaycı ve aşağılayıcı tavır sergiler. Kendisinin veya iş yerinin bulunmaz nimet olduğundan bahseder. Kendisi tektir ve kendi işletmesinden ayrılan kişinin aç kalacağını düşünür

Patron gurur lider çözüm odaklıdır.

Patronlar gururları içerisinde kaybolur, sürekli emir verir. Hayır der. Lider soru sorar doğru çözüm noktasına ulaşmak için fikirler alır. Aldığı fikirleri değerlendirir. Doğru ve mantıklı olanları uygulamaya koyar.

Patron gösterir. Lider el verir.

Parton eli ile gösterirken lider elini uzatır. Beraber olmaya, bir şeyleri beraber yapmaya yanındakileri teşvik eder. Bizde destek veririz diyerek kenara çekilmez işin ucundan tutar sorumluluğunu aldığı kişilerin yanında olur.

Patron git derken lider gidelim der.

Ortada yapılması gereken bir şeyler varsa patron emir veriri git yap der. Oysa lider gidelim der. Yanındaki kişi ile beraber olur. Sorunu yerinde inceler var olan işe destek verir.

Patron motivasyonu düşürür. Lider ise yükseltir.

Patron tavırları ve konuşması ile çalışanların modunu düşürür. Lider ise çalışanları olmadan kendisinin de olmayacağının bilinci ile çalışanlarının motivasyonu yükseltir.

Patron kibir doludur. Lider ise sevgi ve saygı verir.

Patron var olan işi, sermayesi, işin işleyişi, ofisi, şirketi veya yönettiğini sandığı yer ile ilgili kibirlidir. Her şeyin sahibidir. Bulunduğu yer ve mevki sayesinde kibirlidir. Bu nedenle bir çok patron kısa sürede yerini, mevkisini, işini veya yanında işine gönül veren çalışanlarını kaybeder.

Oysa lider sevgi doludur. Çalışanlarına önem ve değer verir.

Bir çok kişi yönetici lideri sayesinde işine zevkle gelir işine sahip çıkar.

Patron kullanır. Lider yetiştirir.

Patronlar insanları kullanır, onlardan yararlanır. Çalışanlarının mecburiyetlerini kendilerine fırsata çevirmeye çalışır. Lider ise insanı yetiştirir, yükselmesine destek verir.

Çalışanlarının rahat ve huzurlu çalışması için gerekli ortamı hazırlar.

Patron tehdit eder işten çıkarır. Lider destekler düzeltir.

Patron çalışanını tereddüt etmeden tehdit eder ve işten çıkarır. Lider ise çalışanının yanlışını düzeltmeye çalışır. Hataları göz ardı ederek ona doğru yolu gösterir. Yanındaki insanın içerisindeki güzellikleri arayarak onları geliştirir.

Patron manipüle eder. Lider ise ilham verir.

Patron yada kendini patron sananlar ses yükseltir. yapılan işe değer vermez kişileri önemsemez. Ne yapıyorsun ki der işi beğenmez. Lider ise destekler çalışanlarının gururunu okşar onları hırslandırır.

 

Patron ve lider arasındaki farklardan eksik kaldığını düşündüğünüz varsa kendi görüşlerinizi sizlerde bizimle alt taraftaki yorum bölümünden paylaşın bilgi ve bildiklerinizi diğer okurlara yayın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. Sibel dedi ki:

  Ben ve bizi anlatan çok anlamlı bir yazi olmuş.
  Teşekkürler editor

  1. Biliyoz.com dedi ki:

   Biz teşekkür ederiz

BİR YORUM YAZ