Biz Biliyoz

Kişisel Gelişim Planı ile Hayallerinize Ulaşın

 • 15 Nisan 2019
 • 143 kez görüntülendi.
Kişisel Gelişim Planı ile Hayallerinize Ulaşın

Kişisel gelişim planınıza odaklanmak, içinizde tuttuğunuz nitelikleri arttırır. Hayallerinizi ve özlemlerinizi gerçeğe dönüştürür. Kişisel gelişiminize yatırım yapmak, birçok yeteneğinizi kullanmanın en doğru yoludur.

Kısa veya uzun vadede var olmak istediğiniz yer için hedefler koymak kişisel gelişiminizi artırarak sizi sonuca ulaştırabilecek bir güçtür. Bu yere ulaşmak için gereken sabır ve azim de kişisel gelişim planınız içerisinde olmalıdır. Kişisel gelişim planı ile ilgili detaylara geçmeden önce kişisel gelişim programı içerisinde var olan öğelere değinelim. Kişisel gelişim nedir ve kişisel gelişimin tanımı ile başlayalım.

Kişisel Gelişim Nedir?

Kişisel gelişim ve başarı hakkında yazılan veya söylenen bir çok şeyi okuduktan sonra, ikisinin de kökeninin kendine güven olduğu sonucuna vardım. Bu makale sizler için kişisel gelişim tanımından daha fazlasını kapsayacak şekilde hazırlanmıştır. Geliştirme ve iyileştirme için gerekli kişisel becerileri içerir.

Kişisel gelişim nedir sorunuzu önce tam olarak cevaplayalım. Kişisel gelişim bir çok kaynakta farklı olarak tanımlansa bile şu şekilde özetlenebilir. İnsanların kendilerine bir takım hedefler koyarak hedefledikleri yere ulaşabilmesi için yaptığı öğrenme ve kendini geliştirme ile ilgili eylemlerin tümüdür.

Birçok insan kariyerlerinde yetersiz kalıyor. Çünkü kişisel gelişim alanlarının hiç birinde ustalığa kavuşmasına yardımcı olabilecek alanları fark etmiyorlar. Bir hedef belirlerseniz, bir plan yaparsanız ve her gün planınız ve hedefiniz üzerinde çalışırsanız, kariyerinizde kişisel gelişiminizinde geliştiğini fark edersiniz. Bir planınız veya hedefinz yoksa tekeri patlamış kamyon gibi yol alırsınız hayatta. Nerede ve nasıl gideceğiniz belli olmaz, amaçsızca sadece zaman geçirirsiniz.

Oysa hedefi olan insanlar hedeflerini ulaştıkları zaman kendilerine farklı hedefler çizerler yaşam boyu kendilerini öğrenmeye adarlar. Daima öğrenecek bir şeyleri vardır.

Kişisel Gelişim Tanımı

Kişisel Gelişim, bilinçli alışkanlıklar ve faaliyetlerle kendini geliştirme sanatıdır. Yaşam kalitesini arttırmak, hayallerini ve özlemlerini gerçekleştirmek kişisel gelişim arayışıdır.

Kişisel Gelişim Kategorileri

Kişisel beceriler, kişisel gelişim ve kişisel güç gibi birkaç kişisel gelişim kategorisine odaklanmak, kişisel gelişim için alışkanlıklar yaratabilir. Kişisel gelişim eğitim ve beceri üzerine kuruludur. Toplum ortalamanın üstünde bir takım becerileri olanları ödüllendirme eğilimindedir.

Ortalamadan daha fazlasını bilenlere genellikle iş ortamında zaman içerisinde daha fazla ödeme yapılır. Eğitim ve deneyim sayesinde, beceri seviyenizi ve yeteneğinizi arttırırsınız. Kişisel gelişim alanında yaptığı planlamalar içerisinde insaların odaklandığı 7 ana kategori vardır:

1. Kişisel Beceriler

İşyerinde yeteneklerinizi geliştirmeye mi çalışıyorsunuz? Alanında en yüksek ücretli, en iyi kişiler, kişisel becerilerini geliştirmeye odaklananlardır.

Bu beceriler, kendi öz becerilerinin yanı sıra kasıtlı uygulamalarla kazanılan beceriler olabilir.
Hangi alanlarda üstün olduğunuzu ve hangi özelliğinizin gelişimesi gerektirdiğini bilmek, kişisel ve mesleki yaşamınızda çok faydalıdır.

2. Kişisel Gelişim

Kişisel gelişim, kendinizi daha iyi hale getirebilmek için miskinliği bırakarak kendinizi yeni bir versiyonunuz ile update etmeye odaklanmaktır. İnsanların zihni sürekli evrimleşmekte ve asla durmamaktadır. İşiniz her zaman kendinizle yarışmak bir gün önceden daha iyi olmak olmalıdır.

3. Kişisel Güç

Kişisel güç, etrafınızdakiler ve cebinizdekiler tarafından desteklenir. Sürekli genişleyen bir iletişim çemberi, sizin için açık kapı sayısını artırır. Benzer hedeflere sahip ve size yardım etmeye istekli insanların olması, ne kadar başarılı olduğunuzu doğrudan etkilidir.

4. Zihinsel Gelişim

Kişisel gelişim, çalışma alışkanlıklarından ve zihinsel gelişimle ilişkilidir. Harekete geçmeden önce düşünmek, iyi çalışma alışkanlıkları geliştirmek için çok önemlidir.

Bir listedeki öncelikleri belirleyin ve başlamadan önce olası sonuçları göz önünde bulundurun. Olumlu bir zihinsel tutum sürdürmek, hedefinize ulaşmanız için gereken süreyi azaltır.

5. Kişisel Güçlenme

Günlük yaşamınızdaki yaratıcılığı teşfik etmek için olumlu bir imaj çizmek, hedeflerinize ulaşmak için harcadığınız zamanı hızlandırarak kişisel olarak güçlenmenizi arttırır.

Yaratıcılık ve düşünme iş bitirmek için sürekli olarak daha hızlı, daha iyi, daha kolay ve daha ucuz yollar aramak anlamına gelir.

6. Kişisel Analiz

Doğal olarak yetenekli olduğunuz alanların bilincinde olmak ve aynı zamanda iyileştirilmesi gereken alanları analiz etmek çok önemlidir.

Şu an nerede durduğunuz konusunda dürüst olmak, ilerlemenin ilk adımıdır. Hedeflerinize ulaşmak için ne olduğunuzu, nereden geldiğinizi, bunu ne kadar zamanda yaptığınızı ve önünüzde daha ne kadar yol olduğunu analiz ederek planınızda sürekli güncellemeler yapmanız sizi hedefe daha çabuk ulaştırır.

7. Kişisel Hedefler

Görünürde net bir hedef olmadığında sarf edilen hırs israf olur. Kısa ve uzun vadeli hedeflerin geliştirilmesi çok önemli bir adımdır.

Belirlenmiş bir planın olması, istediğiniz hedefe ulaşmak için hangi stratejilerin gerekli olduğunu açıkça anlamanıza yardımcı olacaktır.

Kişisel Gelişimin Yönleri

Kişisel gelişim disiplininin, doğru şekilde geliştirildiği takdirde başarıya ulaşmayı mümkün kılacak birkaç yönü vardır.

Bu disiplinlerden birkaçı – hedef belirleme, planlama, organizasyon ve yüksek değerli faaliyetlerinize odaklanma içerir.

Kişisel Gelişim Örnekleri

kişisel-gelişim-örnekleri

kişisel-gelişim-örnekleri

Hedef Belirleme

Hedef belirleme sabahın erken saatlerinde yapılabilir ve günün sadece birkaç dakikasını alabilir.
Her gün başında o güne ait on hedefinizi bir yere yazmak bilinçaltınızı sizi yönetmeye programlaması anlamına gelmektedir. Biliçaltınız size gün içerisinde defalarca o günkü hedeflerinizi hatırlatacaktır.

Gün Planlayın

Günün sonunda bir sonraki gün için yapılacak planlama ve organizasyon, gelecek güne daha iyi hazırlanmanıza yardımcı olabilir. Günü olanlarlar not almayı kesinlikle unutmayın ve günlük hedeflerinizi gerçekleştirmeye odaklanın. Her gerçekleştirdiğiniz hedefi işaretliyerek bir sonraki hedefin ne olduğunu tekrarların. Kısacası kendi kendinizi hedefe ulaşmak için programlayın.

Değerli Aktivitelerinize Odaklanmak

Değerli faaliyetlerinize odaklanmak, geliştirebileceğiniz diğer disiplinler kadar başarınıza da katkı sağlayacaktır. En değerli faaliyetleri teşvik etmek, onları ne kadar çabuk başardığınız konusunda güçlü bir fark yaratacaktır.

Kişisel Gelişimin Önemi

Sizin içinizde yatan bilgi, fikir, düşünce, beceri ve kabiliyetlerinizle ilgilidir. Yapmış olduğunuz her şeyi içeren bir faktördür. Size kendinizi hatırlatır. Ne olduğunuzu, kim olduğunuzu, neler yaptığınızı, nereden geldiğinizi ve nereye gittiğinizin tablosudur.

Kişisel gelişimin önemini anlayabilmek için öncelikle kolları sıvamak gerekir. Elbette kabul ediyoruz bazıları şanslı doğar fakat çaba sarf etmeden bir şeyleri başarmak mümkün değildir. Kişisel gelişimi tamamlamak diye bir durum söz konusur değildir. Her geçen gün üzerine eklenmelidir.

Kişisel Gelişim Hedefleri

İş için kişisel gelişim hedefleri geliştirmek, başarı ile başarısızlık arasındaki farkı yarattır. Başarısız olmak gerekli gelişimin tam olarak sağlanmaması anlamına gelmez. Var olan yolda biraz daha çabalamak anlamına gelir.

Kariyer için bazı kişisel gelişim hedefleri arasında Altın Saat ve 21 Günlük Zihinsel Diyet kuralları bulunmaktadır.

İş İçin Kişisel Gelişim Hedefleri

Altın Saat Kuralı

Günün yörüngesi anlamını içermektedir. Güne erken başlamak ve ilk saatinizi kendinize ayırmak daha iyi ve güne güçlü başlamanıza imkan sağlayacaktır. Zinde ve dinamik olmanıza imkan sağlayan altın saat kuralı sayesinde gerekli planlamanın da yapılması içinde zaman ayırmanızı sağlayacaktır.

 • Evden çıkmadan en az bir saat erken kalkın,
 • Kahvaltı yapın,
 • Çay kahve içerek uyku mahmurluğunu atın,
 • Günün gelişen olaylarını okuyun izleyin,
 • Duş alın, egzersiz yapın,
 • Ailenizle sohbet edin,
 • Pozitif olun güler yüzle günaydın demeyi ihmal etmeyin.

21 günlük Zihinsel Diyet

Erken kalkmak ve günün en az iki saatini kendinize yatırmak anlamına gelir. Altın saate ilave olarak
bu fazladan zamanda, iş yerinde ulaşmak için çalışabileceğiniz net hedefler belirleyin. Bir saat kendinize ayırılan zamandan soraki bir saatte yapacağınız plan ve programlama üretkenliğinizi ve verimliliğinizi arttıracaktır.

Bir saat günü programlamak için fazla bir zaman olabilir. Unutmayın siz kişisel gelişiminizin daha iyi olmasını sağlamak için caba sarf ediyorsunuz. Okuyun bu yönde bilgi edinin kişisel çalışmalarınızı sürdürün. İş yerinde buna pek fırsatınız olmayacak.

Çalışanlar İçin Kişisel Gelişim Hedefleri

Çalışanlar için kişisel gelişim hedefleri çok önemlidir, çünkü bir amaç veya vizyon olmadan hedefe ulaşmak mümkün değildir. Gelişim gereksinimlerini, öğrenim fırsatlarını belirlemenizi ve ardından bir eylem planı oluşturmanızı gerektirir.

Yapılan çalışmalar sonucunda çıkan sonuçlarınızı kaydedin ve daha fazla gelişime ihtiyaç duyan alanları değerlendirin.

Kişisel Gelişim Becerileri ve Amaçları

Kişisel gelişimin amaçları, başarı potansiyeli arttırmak ve potansiyel fırsatları değerlendirmektir.
Kişisel gelişim becerilerinizi, hayatınızdaki önemli insanlara zaman ayırarak, sizi ilerletme yolundaki engeller üzerinde alıştırma yaparak, performansınızı irdeleyerek arttırabilirsiniz.

Kendinize rol model belirleyin onları takip edin, neler yaptığını, nereye gittiğini, nasıl çalıştığını izleyin. Bu çalışma size rehber olacaktır.

Hedefinize ulaşmanıza yardımcı olacak kişisel gelişim fikirleri

Kişisel gelişim kursları, kişisel gelişim programları veya kişisel gelişim koçları sizi disiplinli çalışmaya yönlendirerek sahip oldukları tecrube ile size ışık tutabilir.

Kişisel Gelişim Kursu ve Programları

Hayatınızı gözden geçirdiniz, kendinize yenilikler katmak için bir uzmana ihtiyacınız var kişisel gelişim programlarına bir göz atın. Bir çok yerde ücretsiz kişisel gelişim programları ve seminerleri verilmektedir. Oradan alacağınız ufak bir bilgi kırıntısı bize yolunuzu aydınlatmaya sebep olabilir.
Programa dahil olduğunuzda edineceğiniz çevre size ışık tutabilir. Unutmayın kişisel gelişimin temeli eğitimdir. Eğitimin temeli ise size yol gösterecek bir rehberdir. Kişisel gelişim kurslarının size neler katar?

Kişisel Gelişim Kursu Nedir? Size Neler Katar

İdeal geleceğinizi görselleştirmenin doğru yolunu, hedeflerinizi nasıl koyacağınızı ve onlara daha önce hiç olmadığı kadar verimli bir şekilde ulaşmanıza yardımcı olur. Kurs programları, başarınızı engelleyen olumsuz duyguları nasıl azaltacağınızı ve enerjinizi ve kaynaklarınızı kişisel görevinizi nasıl yönlendireceğinizi öğretecektir.

Sizi özel görüşmenizi keşfetme becerileri ile donatacak. Hedefinize mümkün olan en kısa ve en hızlı rotayı nasıl alacağınızı bilmek için ihtiyacınız olan her şeyi öğreneceksiniz.

Kişisel Gelişim planı

kişisel-gelişim-planı-nedir

Kişisel gelişim için bir plan oluşturmak, yaşamınız üzerinde daha iyi bir kontrol duygusu edinmenize yardımcı olur.

Kişisel Gelişim Planı Nedir?

“ Kişisel bir gelişim planı nedir?” Diye düşünüyor olabilirsiniz. Kişisel gelişim planı , yaşamınız ve gelecekteki başarınız için rehberinizdir. Peki kişisel gelişim planına neden ihtiyacınız var?

Kişisel Gelişim Planına Neden İhtiyacınız Var?

Kişisel gelişim planına ihtiyaç duymanızın nedeni, bir plan yapmaya, daha iyi kararlar almaya ve nereye gitmek istediğinizi kendinize hatırlatmanıza yardımcı olacağıdır.

İyi hazırlık, başarı olasılığını arttırır ve yol boyunca yanlış gidenlerin riskini azaltır.

Kişisel Gelişim Planı Nasıl Hazırlanır

Kabaca bile olsa sizin hazırlayacağınız bir taslaktır. Bunun için sıradan bir defter blok not veya üzerinde tarihler yazan bir ajanda başlangıç için yeterli olacaktır.

Kişisel gelişim planı yazarken

 1. Günlük ulaşmak istediğiniz hedefleriniz,
 2. Hedefe ulaşmak için izlenmesi gereken yollar,
 3. Hangi konuda gelişmeli, araştırma yapmalısınız,
 4. Zaman kavramları ( saatlik yapılması gerekenler)
 5. İş bitim süreci
 6. Sonuçlar gibi kavramları not edin ve bu ajandanızı yanınızdan ayırmayın.

Unutmayın nerede yaşıyorsanız yaşayın, nerede çalışıyor ve kadar kazanıyorsanız kazanın kişiyi var eden şey ortaya kattığı değerlerdir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. fırat tan dedi ki:

  Siteniz çok güzel tebrik ederim. Sizleri de sitemize ziyarete bekleriz.

  1. Biliyoz.com dedi ki:

   Teşekkür ederiz

BİR YORUM YAZ