Biz Biliyoz

Akıllı Arabalardan Sonra Sırada Akıllı Yollar

Akıllı Arabalardan Sonra Sırada Akıllı Yollar

Akıllı arabalar sürücüleri rahatlatacak, daha güvenli sürüşler sağlayacak olabilirler, ancak trafik tıkanıklıklarının önlenmesine pek bir katkı sağlamaları beklenmiyor. Gene ilerde herhangi bir nedenle yol tıkandığında, bunun haberi gerideki arabalara ancak durduklarında ulaşmış olacak. Japonya’da ve Avrupa’da geliştirilmekte olan akıllı yol projeleri bu soruna çözüm getirecek.

 

Akıllı Yol Nedir? Akıllı Yol  Projeleri Ne Aşamada?

 

Avrupa genelinde en heyecan veren projelerden biri bu yıl başlayacak. Kısaca ITS (Intelligent Transportation System) koridoru denen projede Hollanda’nın Roterdam kentinden başlayan akıllı yol Almanya’da Frankfurt ve Münih’ten de geçerek Avusturya’da Viyana’ya ulaşacak. İlk uygulama başladığında sürücülere yolla ilgili onarım, kaza, hava durumu, yoğun trafik, kapanan yol gibi bilgiler anında verilecek.

 

Bu yol Avrupa’da akıllı yol omurgası olarak kabul edilmekte. Üç ülke dışında Fransa, Polonya ve Çek Cumhuriyeti de aynı standartları kabul ederek omurga durumundaki bu ilk yola bağlanma planları yapıyorlar. Başka AB ülkelerinin de zamanla sisteme entegre olması bekleniyor. Akıllı yol konusunda Dünya lideri Japonya kabul ediliyor. Yolla ilgili sürücülere verilen bilgiler arasında koşullara göre anında değişen hız sınırlamaları da var. Havanın açık ve kuru, trafiğin de az olduğu zamanlarda hız sınırı yükseltilirken, koşular değiştiğinde hız sınırı indiriliyor.

 

Çeşitli sensörlerden toplanan bilgiler değerlendirilip işlendikten sonra sürücülere telsiz (radyo) ve kızıl ötesi sistemlerle ulaştırılıyor. ABD bu konuda henüz hala araştırma ve deneme aşamasında. Finansal sorunlardan dolayı uygulamaya geçebilmiş değiller. Japonya’nın avantajının bir ada devleti olması, önemli ana yolların fazla uzun olmaması, tek merkezden standart konması ve yönetilmesi olarak gösteriliyor.

 

Ortak standartların konması ve onlara çok önemli görünüyor. Örneğin yolda çalışma yapan bir makine veya işçi grubu varsa, bunun her anki durumu otomatik olarak sisteme iletilmek zorunda. Yolların sisteme eksiksiz entegre olması hem zorunlu hem de küçük olmayan bir yatırım ve çalışma getirmekte.

Kameralar, sensörler ve antenler nerelere konacak, iletişim altyapısı nasıl çalışacak, bunlar kaça mal olacak sorularına yanıtlar kolay değil.  

Hollanda’nın Helmond kentinde 8 Km uzunluğundaki deneme yolunda her 100 metrede bir kamera, her 500 metrede bir Wifi anteni ve sayısız sensör yerleştirilmiş. Her arabanın konumu ve hızı saniyede 10 kez ölçülüyor.

Gerçek yollarda bu yoğunluk yarısı ile onda biri arasında değişecek. İletişim frekansı olarak Japonya’da 5,8 GHz, ABD ve Avrupa’da 5,9 GHz seçilmiş. Deneme pistinde öğrenilen gerçeklerden birine göre, yolda ani fren yaparak yavaşlayan veya duran bir arabanın bilgisi anında 1-2 kilometre geriye bildirilebilirse, arkadan gelen arabaların yavaşlayarak (örneğin 120 km/saat hızdan 100’e inerek) trafiğin durmadan akması sağlanabiliyor.  

 

Aksi takdirde duran arabanın arkasındaki çok sayıda araba da durmak zorunda kalıyor. Birkaç saniye sonra gene hareket edilse bile bir kuyruk oluşuyor, ve trafik olumsuz etkileniyor.

Projenin itici gücü Hollanda gibi görünüyor. Hollanda daha çok yol altyapısı ile ilgilenirken, üç ülkede tek araba üreticisi olan Almanya ise daha çok arabalar arası iletişim ve arabaların sisteme entegrasyonu ile ilgilenmekte.

Akıllı yollar geliştikçe ve akıllı arabalar ilerde sisteme girdikçe, adresten adrese otomatik gitmek mümkün olacak; o zaman yol işaretlerine de gerek kalmayacak. İnsan gecikmesi devrede olmayınca araba hızları da artarak örneğin 200 km/saat düzeylerine çıkabilecek.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ