Biz Biliyoz

Amazonun Yapay Zeka Projesi: Mechanical Turk

Amazonun Yapay Zeka Projesi: Mechanical Turk

Mechanical Turk Amazon’un yapay zeka projesi hakkındaki bu yazımıza hoş geldiniz. İnsan emeğinin geleceği bu mu? İşverenin ücret karşılığında işçiye yaptırmak yerine bedava yapay zekaya yaptırabileceği işler kataloğu her gün genişliyor.

 

Yapay Zeka Projesi: Mechanical Turk Hakkında

Ancak orta vadede yapay zekanın üstesinden gelmesi zor görünen bazı işler var. Misâl, bir insanın fotoğrafını hangi açı, ışıklandırma ve kıyafet seçimiyle çekerek en yüksek oranda beğeni elde edilir? Bir restoranla ilgili bir dizi değerlendirme yazısından hangi daha ilgi çekicidir? Menemen soğanlı mı olmalıdır soğansız mı?

  Bu sorular ya insansı bir duygudurum sistemi ya da insana özgü bir sosyokültürel deneyimleme süreci gerektirir ve yapay zekayı -şimdilik- çok zorlar. Amazon da buna yönelik bir proje başlatmış. Bozuk para denebilecek meblağlara bir restoranın sayfalar dolusu değerlendirme yazılarını okuyup karşılığında saatte 0,50-1,50 dolar civarında bir ücret alıyorsunuz. Yapay zekanın boş bıraktığı yerleri “insan”la dolduruyorsunuz.   Eskiden kalifiye görülen soyut emek artık niteliksiz iş gücü olabilir mi?

 

  Sistemin ismi “Mechanical Turk“, 19. yüzyılda dünyayı dolaşan bir kumpanyadan almış ismini: Fesli, bıyıklı, oryantal giyimli, ahşap bir insan figürü var, robotsu hareketlerle satranç oynuyor. Sahibi Johann Mälzel’le birlikte ülke ülke geziyor, herkesi de yeniyor. O tarihte bir yapay zekanın bir insanı satrançta yenmesi mümkün değil.

Dolayısıyla muhtemelen bir satranç ustası gizlice robotu yönlendiriyor olmalı. Amazon’un sistemi de yapay zekanın başa çıkamayacağı bir problem için insan zekasını kullandığı ve bunu bir yapay zeka arayüzüyle gizleyerek yaptığı için benzer bir iş. Bundan esinlenilmiş.

 

  Acı Gerçek: Mechanical Turk bu bilgileri yapay zekanın başa çıkamayacağı problemlere alternatif olarak kullanmasının yanı sıra, hali hazırdaki yapay zekayı eğitmek için kullanıyor. Yani kısa bir süre sonrasında o saatlik 97 cent alan insanlarda kalkacak marketten.

 

Bu sistemin altında insanın verdiği kararları analiz ederek karar vermeyi öğrenen bir yapay zeka yoksa ben bir şey bilmiyorum.   Bir iki seneye bu sisteme de gerek kalmaz, genel bir yapay zekadan çok spesifik bir dalda eğitilmiş yapay zekalar günümüzde daha çok revaşta. Bunun sebebi birincinin çok daha zor üretilmesi veya üretmeyi bilmememiz olabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ