Biz Biliyoz

Bebeklere Nasıl Davranmalıyız? Bebek Psikolojisi

Bebeklere Nasıl Davranmalıyız? Bebek Psikolojisi

Bebek psikolojisi o kadar da karmaşık değildir. Bebeğinize davranırken dikkat edilmesi gerekenleri liste yapsak sanırım çok uzun olacaktır lakin biz sizlere annelerin bebeklere davranırken yaptığı hatalardan dikkat çekenleri yazsak daha mantıklı olacaktır.

Bebekler dünyaya yeni geldiklerinde ağlamayla açar gözlerini. Asıl sorun doğduktan sonra başlıyor denilse yanlış olmaz gibi.

 

Bebeklerinize  Nasıl Davranmalısınız?

Bebeği büyütürken dikkat edilmesi gereken bazı durumlar mevcuttur.

 

 

  • Bebeğinize olan ilginizi asla azaltmayınız. Aksi takdiri olursa eğer bebek ilginin azatlığını anladığından gerek ağlama gerekse de dikkat çekmek için bilinçaltından gelen davranış şekillerine bağlı olarak olumsuz durumlarda olabilir. İlgiyi çok arttırmanın da mantığı yokken azaltmanın da mantığı yoktur. Bu ince teraziyi her annenin yerine getirebileceğini gönül rahatlığıyla belirtebiliriz.
  • Sabırlı davranmalısınız. Sabır erdemdir. Erdem olduğu gibi de faydadır, yarardır bebek ile aranızda olan ilişki için. Çocuğunuzdan asla yaşına, mantığına ve yapabileceklerine aykırı şeylerin yapmasını beklemeyin. Yaşını doldurmamış çocukların yürümesi genellikle çok zor oluyor hatta daha emekleme aşamasında oluyorlar. Siz anneler bu çocuklardan hemen erken yürüsün hatta zamanla koşmaya başlamasını beklerseniz hem sizin hem de çocuğunuzun psikolojisini bozma imkanınız var. O yüzden erdemli davranılarak çocukların doğal büyümesine karışmamanızı öneriyoruz.
  • Ani duygu değişimi yaşamanız doğaldır, doğumdan sonraki evrede. Artık çocuk doğduktan sonra aldığınız kiloları vermek için uğraşırken ani duygu değişimleri yaşamakta olabilirsiniz. Asla çocuğunuza bu duygu değişimlerini tattırmayın. Her olay bir rutin halinde devam edip sizde eski kilonuza döneceğinizden emin olabilirsiniz. Hastalık v.b durumlardan korkuyorsanız kilo ile ilgili doktora görünmenizde fayda var.

Bebek Psikolojisi Hakkında Bebeklerde Psikoloji

İnsan psikolojisinin ve karakter yapı taşlarının en hızlı oluşturulduğu süreç 0 – 3 yaş arasındadır. Bebeklerin doğdukları andan itibaren sevgiye, korunmaya ve güvene ihtiyaçları olur. Özellikle 0 – 3 yaşları arasında bir çocuğun kendini güvensiz, tedirgin ya da sevgisiz hissetmesi onun benliğinde ciddi hasarlara yol açabilir.

 

Bebeklerin özellikle ilk bir yıllık süreçte en ihtiyaç duydukları şey sevgi ve besindir. Anne rahminden uzaklaşarak hiç alışık olmadığı bu dünyaya gözlerini açan bebek annesini ve babasını yanında hissetmek ister. Bilimsel çalışmalar annenin ve babanın kalp atışlarının bebeği sakinleştirdiğini ve ruhsal ve bedensel gelişimini pozitif yönde etkilediğini kanıtlar nitelikte.

 

Yine 0 – 1 yaş arasındaki bebeklerin kendilerini güvende hissetmeleri için dikkat etmeniz gereken çok önemli bir nokta daha var. Bu yaş grubundaki bebeklerin her acıktıklarında beslenmeleri gerekir. Bebeğin beslenmesini bir programa tabi tutmayın, ona acıktıkça karnının doyacağı güvenini verin. Bu bebeğin kendini güvende hissetmesi açısından önemli.

 

Bebeğiniz iki aylıktan itibaren ufak tefek de olsa oyuna da ihtiyaç duymaya başlar. Oyun ile hem çocuğunuzla iletişiminizi arttırmanıza hem de onun fiziksel ve zihinsel gelişimine katkıda bulunur. Bu süreçte dikkat etmeniz gereken en önemli şey bebeğinizin yaşına uygun ve güvenli oyuncaklar seçmektir.

 

Bir yaşından sonra ise çocuğun hayatının akışını bilmesine ihtiyacı vardır. Bu yüzden onun için uygun bir düzene alışması önemlidir. Artık yatma, uyanma, yemek, oyun saatleri belirlenmeli ve bir rutine oturtulmalıdır.

Çocuklar alıştıkları düzende kendilerini güvende hissederler.

Sevgi ve ilgi ile yetişmiş çocuklar mutlu bireyler halini alırlar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ