Biz Biliyoz

Göbek Bağı, Kordon Kanı Saklamanın Önemi

Göbek Bağı, Kordon Kanı Saklamanın Önemi

Yeni duğumlarda göbek bağını, doğum kordon kanını mutlaka saklayın.

Kök hücre bakımından zengin olan kordon kanı, göbek bağında olup  birçok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır.

Göbek bağı annenin hamilelik süreci boyunca bebeğiyle olan direkt bağlantısıdır aslında. Bebek ihtiyacı olan besin, vitamin ve mineralleri bu bağ vesilesi ile alır. Doğumdan sonra bu göbek kordonu kesilerek, anne ve bebeğin arasındaki bu direkt iletişim aradan kaldırılır. Artık anne ile bebeğin bu iletişimi emzirme ile sağlanacaktır.

Kordon kanı saklamanın önemi yani gebelik dönemi boyunca bebeğe besin ve oksijen alışverişi yaptığı bir organdır. Bebek , doğumu gerçekleştikten yarım saat sonra annenin vücudundan ayrılmaktadır. Kordon kanının en önemli özelliği ise küçük bireyimizin damarlarında dolaşan kanın yapısından farklı bir yapıda bulunması ve kök hücre bakımından da zengin olmasıdır.

 

Neden Göbek Bağı, Kordon Kanı Saklamalısınız?

 

Göbek bağı annenin bebeği açısından ilk endişelerinin kaynağı olabilir. Henüz yeni bebek sahibi olmuş, tecrübesiz anneler bu göbek bağının pansumanı esnasında çocuğun canını yaktığından endişe duyar. Bu endişeler yersizdir ama, göbek bağı pansumanın düzgün yapılması durumunda bebeğe hiçbir zarar vermez.

Göbek bağının düşmesi 1 – 3 hafta arasında gerçekleşir. Göbek bağı düşene kadar günde 2 defa baticon tarzında bir antiseptik solsolüsyon ve steril gazlı bez ile bebeğin göbek bağı ve çevresi temizlenmelidir. Bu pansuman esnasında kalıntı bırakma ihtimalinden dolay pamuk pek tavsiye edilmez. Bu süre içerisinde bebeği küvette değil duş şeklinde yıkamak ve göbek bağı düşene kadar bebek losyonlarından uzak durmak önemlidir.

Göbek bağı vakti geldiğinde kendiliğinden düşecektir. Düştükten sonra hafif bir kanama meydana gelmesi normaldir fakat kanama uzun sürerse veya tekrarlanırsa acilen doktora gitmeniz önerilir.

Bebeğimizin ilk birkaç haftasında enfeksiyon kapabileceği yerlerden biri olan göbek bağının temizliği ve sterilizasyonu kesinlikle ihmal edilmemelidir.Yeni doğmuş her bebekte K vitamini eksikliği vardır. Bebek K vitamini sentezlemeye başlayana kadar düzenli yapılan K vitamini iğnesi göbek bağı düşerken ki kanamanın da önüne geçer.

 

Kordon Kanı Saklamanın Önemi

Kök hücreler , yapısında en fazla bulundurduğu için kordon kanında bulunur.Sadece kordon kanın dışında kemik iliklerinde de kök hücre bulunmaktadır ancak kordon kanında ki kadar fazla değildir. Kordon kanının saklamanın önemi ise uygun şartlarda doku ya da organa dönüşebilmektedir.

Bebeğin ileri yaşlarda yaşayabileceği sağlık sorunları için kullanabilecek olan kök hücreler , kendisine ait kan hücresi kullanıldığı zaman herhangi bir uyum sorunu yaratmayacaktır.

Kordon Kanı Ne Kadar Saklanabilir?

Vücut kilosu arttıkça , kök hücre sayıları artık yetersiz gelmeye başlayacaktır. Bu sebepten dolayı kordon kanı saklama süresi ise on beş yıl olarak belirlenmiştir.

Kordon kanı , özel bir torba içerisinde toplandıktan sonra depolanmaktadır. Kanın içerisinde bulunan kök hücreler özel yöntemler ile kullanılarak ayrıştırılı ve özel tanklarda -200 dereceye varan soğuklarda dokdurularak muhafaza edilmektedir.

Normal doğum ve sezeryan doğumda uygulanan bu işlem oldukça kısa sürede tamamlanabildiği gibi annenin ve bebeğin canı yanmamaktadır.

 

Kordon Kanı ile Tedavi Edilebilen Hastalıklar

Çocukluk döneminde gerçekleşebilecek lösemi

Çocukluk döneminde yaygın olarak görülen kan kanseri

Orak hücreli anemi

Nöroblastom

Akdeniz anemisi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ