Biz Biliyoz

Bebeklere Oyuncak Seçimi Nasıl Olmalı?

  • 16 Mayıs 2020
  • 71 kez görüntülendi.
Bebeklere Oyuncak Seçimi Nasıl Olmalı?

Çocukların en sevdiği faaliyetlerden biri oyun oynamaktır. Çocukların oynadığı oyun seçiminde anne ve abalar etkin bir rol oynamalıdır. Çocuklarının fiziksel ve zekâ gücünü artıracak oyunlar seçilmelidir. Gözlerini yoran, kafa yorgunluğu yapan oyunlardan uzak tutulmalıdır çocuklar.

Önce şu soruyu sorarak başlamak isteriz. Bebeğinizin Oyuncakları Güvenli mi?

Bebeklikten itibaren bebeğinizin ayına ve yaşına uygun oyuncak seçimi oldukça önemlidir. Bebeğinizin ilk eline aldığı çıngırak, diş kaşıyıcı ya da peluş oyuncak hem bebeğinizin yaralanmasına sebep vermeyecek malzemeden üretilmiş olmalı hem de kopup yutulabilir küçük parçalar içermemelidir.

Oyuncak seçiminde en önemli bir hususta oyuncakta CE belgesinin olmasıdır.

CE belgesi olan ürünleri gönül rahatlığı ile çocuğunuza verebilirsiniz.

Kesinlikle CE işareti olmayan oyuncakları satın almayın. CE belgesi olmayan ürünler çocuğunuz için güvenli değildir ve kansorejen oyuncaklar malzeme ve boyadan imal edilmiş olabilir.

Satın aldığınız oyuncağın güvenliğinden şüphe ediyorsanız Sağlık Bakanlığının “www.saglik.gov.tr” sitesinin ana sayfasında bulunan “Ürün Güvenliği Şikayet ve İhbar Formu” aracılığı ile bildirim yapabilirsiniz.

 

Teknolojinin gelişmesiyle beraber, oyun türlerinde de büyük değişiklikler yaşanmıştır. Maalesef şimdiki çocuklarımızın tercih ettiği oyunlar bedensel ve zekâ gelişimine katkısı olmayan oyunlardır. Bilgisayarlarda, tabletlerde, atarilerde, play station gibi bilgisayar oyunları oynanmaktadır.

İçinde bulunduğu çevreden kopuk, hayalle ile gerçek ayırımından uzak, hayal güçlerini sınırlandıran, kendini sanal dünyanın bir parçası gören birey olma yolunda ilerler. Oyun oynama saatini ayarlayamayan çocuklar daha sonra ki yıllarda bağımlılık duygusu ortaya çıkar. Özellikle kan, şiddet içeren oyunlar oynayan çocukların ileriki yıllarda Anksiyete bozukluğu dediğimiz psikolojik rahatsızlıklara karşılaşabilirler.

Çocuklarımıza bilgisayar oyunları yerine, onların bedensel ve zekâ yönünü artıran yapboz, labirent, resimdeki farkı bulun, çember çevirmece, top oynama, saklambaç, kelime avı, sana ne lazım, gibi oyunlarla beraber basketbol, yüzme, jimnastik gibi spor faaliyetleri birlikte yaptırın. Çocukların nesneleri tanıma ve kullanma, oyunları sorgulama ve onlarla ilgili sorular sorma çocukların zekâ gelişimi için çok önemlidir.

Çocukların seçtikleri veya zevk aldıkları oyunlar, onların ileriki yıllarda arkadaş, çevre ve iş seçme ve kişiliğinin şekillenmesine konusunda yön verir. Ayrıca çocukların hobileri ortaya çıkmış olur. Oyuncakların yanında çocuğunuzun gelişimine katkı sağlayacak televizyon programlarını da ihmal edilmemelidir.

Bu konuda bebekleriniz için fazlasıyla endişelenmeniz gerekiyor çünkü piyasada bulunan bir çok oyun zararlı bakteriler hatta içeriğinde bulundurduğu maddeler nedeniyle kanserojen madde sayesinde bebeğinizin kanser olmasına bile neden olabiliyor.

Eğer bebeğinize bir oyuncak alıyorsanız bunu bilindik markalardan almalısınız yoksa bebeğiniz için endişelenmeye başlayabilirsiniz hatta geri dönüşü olmayan sağlık sorunlarına hazır olmalısınız diyebiliriz. Konuyu daha fazla uzatmayalım ve işte sizlere bebeklere alınmaması gereken oyuncaklar!

Bebeklerinize oyuncak alırken mutlaka dikkat etmelisiniz ve oyuncağı aldığınız firmanın geçmişine mutlaka bir göz atmalısınız aksi taktirde bu oyuncaklar kanserojen madde içerebileceğinden bebeğinize büyük derece zarar verebilirler.

Piyasada bir çok oyuncak satışı yapan firma hatta bireysel kişiler bulunuyor fakat bu oyuncakların incelenmesi neredeyse imkansız çünkü o kadar çok oyuncak var ki bunları incelemeye kalksalar en az 10 yıllarını alır.

Sizin bu şikayet etmeniz gerekiyor hatta gerekiyorsa güvenmediğiniz yerlerden oyuncak almamanız gerekiyor aksi taktirde büyük sağlık sorunlarıyla karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu oyuncaklar sadece bebeklerinizi değil aynı zamanda sizlere kanserojen madde geçirebilirler ve kansere maruz kalabilirsiniz.

Diğer bir yandan sizlere önerebileceğimiz bir kaç marka bulunuyor fakat bu markalarında oyuncakları cidden cep yakıyor haliyle de insanlar bebeklerine diğer orijinal olmayan zararlı olan oyuncakları almak zorunda kalıyorlar. Eğer bu fiyatlandırma değişirse orijinal oyuncakların daha fazla satılacağı daha aşina bir durumda gibi gözüküyor.

 

Bebeklere Doğru Oyuncak Seçimi

Oyunun bir çocuğun gelişimine olan katkısı aşikar. Oyundan bahsederken oyunun yapı taşı olan oyuncaklardan bahsetmeden geçmek olmaz. Oyuncak seçiminde dikkat edilmesi gereken en önemli noktalar, oyuncakların
çocuğun yaşına, ihtiyaçlarına ve karakter yapısına uygun oyuncaklar olmasıdır.

Çocukların her yaş grubunda ihtiyaç duydukları oyuncaklar farklıdır. Altı aylıktan sonra çocuklar artık oturmaya alışmışlardır. Bu evrede ellerine vereceğiniz yumuşak ve ses çıkaran oyuncaklar bebeğiniz tarafından çok sevilecektir. Bu dönem aynı zamanda diş çıkarma dönemine denk geldiği için eline alacağı her şeyi ağzına götüreceği göz ardı edilmemelidir.

Hijyenik ve plastik oyuncaklar bebeğinizin dişlerini kaşımasına da yardımcı olur. 8 aylıktan bir yaşına kadar olan dönemde bebeğiniz artık yavaş yavaş yürümeye başlamıştır.

 

Etrafını keşfetmeye başlayan ufaklık için ses çıkaran toplar, arabalar ve bebekler oldukça uygun oyuncaklar arasında yer alır. 15 aylıktan sonra artık yürümek ve koşturmaya iyice alışmış olan çocuğunuzun en hareketli süreçlerinden biri başlamıştır. Dünyayı keşfetmeye yönelik, her yeri karıştıran ve durmadan yeni deneyler yapan akıllı bıdıklar için ev içerisinde önlemler alınmalıdır.

Bu süreçte oyuncak enstürmanlar, yap bozlar, oyun blokları ve oyun hamurları tam onlara göredir. 18 aylıktan sonra artık motor becerileri iyice gelişmiş olan çocuğunuz için seçeceğiniz oyuncaklarda artık onun da söz hakkı olmasının zamanı gelmiş demektir.

2 yaşından sonra üç tekerlekli bisikletler, sallanan atlar ve hayal gücünü besleyen, günlük hayatı dramatize eden oyuncaklar ile oynamaktan çok keyif alırlar.

Her yaşta oyun ve oyuncaklarla çocukları mutlu etmek çok kolay. Yeter ki ufaklığın ihtiyaçlarını bilin.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ